چرا این روزها تروریست های داعش خانوادگی دست به حمله می زنند؟

0

گیگر :

ظاهرا سوای حملات تروریستی به اصطلاح گرگ های تنها، نوع دیگری در حال افزایش است که از اعضای یک خانواده تشکیل می شود.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

چرا این روزها تروریست های داعش خانوادگی دست به حمله می زنند؟

نیوزویک نوشت: ظاهرا سوای حملات تروریستی به اصطلاح گرگ های تنها، نوع دیگری در حال افزایش است که از اعضای یک خانواده تشکیل می شود.

به گزارش «انتخاب»، برخی از آن ها، مانند حمله دسامبر گذشته در سن برناردینو، توسط زوج های متاهل انجام گرفت.

اما به واقع چندین مورد از جنایات تروریستی اخیر – حمله در پاریس، بمب گذاری در بوستون و حالا هم حملات روز سه شنبه در بروکسل – توسط چند برادر اجرا شده است. آیا می توان نتیجه گرفت که ارتباطی میان افراط گرایی در یک خانواده و اقدامات تروریستی وجود دارد؟ و آیا از این منظر تروریسم از دیگر جرم ها متفاوت است؟

پیوندهای خانوادگی و تفکر افراط گرایانه نظامی

تاثیر ژنتیک و محیط زندگی بر رفتار مجرمانه امری بدیهی است. اما ماهیت دقیق این تاثیرات و نسبت اهمیت آن ها همچنان محل بحث می باشد. 

بدین ترتیب می توان انتظار داشت که ژن ها در ایجاد رفتار تروریستی تاثیر داشته باشند. اما نتیجه گیری نادرستی کرده ایم اگر فکر کنیم چون دو نفر ساختار ژنتیکی یکسانی دارند، یکی تروریست بشود دیگری هم راه او را پیش می گیرد. نمونه هایی از رفتار مجرمانه توسط تنها یکی از اعضای یک خانواده به کرات دیده شده است.

با این همه، عوامل زیستی و محیطی در کنار عوامل ژنتیکی می توانند موجب ایجاد رفتارهای تروریستی شوند. در این صورت می توان بیش از دیگر اقدامات مجرمانه انتظار اقدامات تروریستی توسط اعضای یک خانواده را داشت. این افراد به میزان بیشتری نسبت به عموم مردم اشتراکات ژنتیکی و محیطی دارند.

مطالعات باورهای افراط گرایانه نظامی سر نخ هایی به ما می دهد تا دریابیم چرا ممکن است در میان شبکه های تروریستی نمونه های بیشتری از این دست یافته شوند. از میان سه مولفه ایجاد کننده این باور ذهنی، تنها یک مورد، ” خشونت”، مستقیما به دیگر انواع رفتارهای مجرمانه ارتباط داده شده است.

مجرمان خشن، از هر گونه ای که باشند به شدت بر مجازات دشمنانشان تاکید و تکیه دارند. برای مثال، آن ها بیشتر از اکثر افراد موافق با مجازات بدنی برای توهین به غرور خود می باشند. 

هرچند ممکن است عوامل ژنتیکی و محیطی در “خشونت” تاثیرگذار باشند، دو مولفه دیگر تفکر نظامی، “کینه” و “بهانه”، به میزان بالاتری بیانگر تاثیرات محیطی می باشند. این عوامل عموما توسط عضوگیران مورد توجه هستند.

یکی از مولفه های مهم افراطی گری داشتن این حس قوی است که گروهی که فرد به آن تعلق دارد مورد تهدید یک گروه دیگر قرار دارد – بدین معنا که فرد نوعی “کینه” را در خود دارد.

گاهی اوقات کینه عمومی تر است و نسبت به گروه خاصی نمی باشد. خیلی ساده آنکه فرد احساس می کند دنیا ناعادلانه و پر از حق کشی است.

“بهانه” پوشش افراطی گری است. این مولفه بر “اصول اخلاقی” ایدئولوژیک برای توجیه احساسات خشونت و کینه تکیه دارد.

از ماهیت این تفکر افراطی نظامی می توان انتظار یافتن تعداد بیشتری از اعضای یک خانواده میان تروریست ها را داشت. به این دلیل که چنین حملاتی متمایل به اجرا توسط افرادی می باشند که بیشتر برای عمل مستعد بوده و آماده اند تا در مواجه با دشمنانشان بی رحم باشند. به نظر می رسد این ویژگی میان اعضای یک خانواده مجرم مشترک باشد.

از شواهد چنین بر می آید که باهم بزرگ شدن و در نتیجه روبرو شدن با داستان های مشابه از دشمنانشان و داشتن اصول اخلاقی و دلایل ایدئولوژیک و مذهبی یکسان که نفرتشان را توجیه می کند، تمایلات آن ها را به یک سو سوق دهد.

و بالاخره مساله احساس اعتماد مطرح است که وقتی کاری را با کسی که شما نزدیک است انجام می دهید داشتن پیشینه رشد و تربیت مشابه قوی تر از احساس رفاقت مرسوم است. حاصل آنکه به نظر می رسد نمونه های بیشتر از حملات تروریستی اعضای یک خانواده را در آینده شاهد باشیم.

از نقطه نظر امنیتی، شاید منطقی باشد اگر بپرسیم آیا این گرایش رویکرد متفاوتی را برای شناسایی می طلبد. ارتباطات خانوادگی نقش تماس مستقیم را کمرنگ کرده و نیاز به حفظ روش های سنتی تامین امنیت را نشان می دهند.

ترجمه: محمد صفری

[ad_2]

منبع

پاسخ دهید