چرا باید قبل از ورزش بدن خود را گرم کنیم؟

0

گیگر :

آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که چرا متخصصین همواره تأکید دارند قبل از ورزش، بدن خود را گرم کنید.

شاید بهتر است ابتدا به این سؤال پاسخ دهید که چرا ورزش می‌کنید؟ احتمال بسیاری از شما برای دستیابی به اندامی بهتر و مناسب‌تر و بهبود سلامتی و افزایش طول عمر ورزش می‌کنید. این دلیل کاملاً منطقی است، اما اگر تفکرات بلند پروازانه شما در باشگاه ورزشی باعث شود که با عضلات و مفاصل صدمه دیده بر روی تخت خود دراز بکشید، آنگاه چه خواهید کرد؟
به همین دلیل نرمش و گرم کردن بدن قبل از ورزش به منظور جلوگیری از صدمات وارده به بدن، امری حیاتی است.

اگر به تازگی ورزش را شروع کرده‌اید، حتماً این نکته را به یاد داشته باشید که نرمش بدون هیچ گونه قید و شرطی ضروری است. اگر تازه کار نیستید، پس احتمالاً از اهمیت نرمش و گرم کردن قبل از تمرینات ورزشی آگاه هستید. ممکن است برخی افراد این کار را بی اهمیت بدانند و تصور کنند که نرمش برای افراد تازه کار است و به سادگی از کنار آن بگذرند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نرمش صرفاً یک راه ذهنی و روانی برای آماده کردن خود برای ورزش است. اما گرم نکردن قبل از ورزش می‌تواند بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، به شما صدمه بزند.
یک نرمش روتین و کامل شامل موارد زیر است:

  • نرمش‌های پایه‌ای
  • نرمش‌های کششی
  • نرمش‌های خاص (اگر می‌خواهید قسمت خاصی از بدن خود را برای ورزش آماده کنید)

تمرکز بر روی دو مؤلفه اول که همیشه باید قبل از ورزش انجام شود، بسیار ضروری است. بهتر است در روز‌هایی که می‌خواهید بر روی قسمت خاصی از بدنتان کار کنید، به مربی خود بگویید که نرمش‌های اضافی و مناسب‌تری را به شما پیشنهاد دهد.
یکی از اشتباهات رایجی که بسیاری از افراد انجام می‌دهند، ترکیب نرمش‌های پایه‌ای و کششی با یکدیگر است؛ به طوری که تصور می‌کنند این دو یک چیز است. این نکته ضروری است که بین نرمش‌های پایه‌ای و نرمش‌های کششی تمایز قائل شویم.
نرمش‌های پایه‌ای و گرم کردن باعث افزایش گردش خون در سراسر بدن، از جمله ماهیچه‌ها می‌شود. تمرینات کششی نیز باعث انعطاف‌پذیری و بالا بردن سرعت ماهیچه‌های شما می‌شود. در صورتی که نرمش‌های اولیه را انجام ندهید و یک راست به سراغ تمرینات کششی بروید، ممکن است به عضلات خود که هنوز گرم نشده‌اند، صدمه وارد کنید.
در ادامه به چند مزیت گرم کردن قبل از ورزش اشاره می‌کنیم:

نرمش باعث افزایش درجه حرارت بدن می‌شود
هموگلوبین و میوگلوبین پروتئین‌هایی هستند که مسئول انتقال اکسیژن در سراسر بدن هستند. افزایش درجه حرارت بدن باعث اکسیژن‌رسانی بهتر و سریع‌تر به بدن می‌شود.

نرمش باعث افزایش جریان خون در عضلات می‌شود
جریان خون در عضلات، تغذیه خوب، گرم شدن و انعطاف‌پذیرتر شدن ماهیچه‌ها را تضمین می‌کند و مواد مغذی و انرژی موردنیاز بدن و ماهیچه‌ها برای تداوم ورزش را فراهم می‌آورد.
این امر باعث بهتر کار کردن عضلات و مفاصل می‌شود. جریان خون مناسب، عضلات و مفاصل را قادر می‌سازد به راحتی در انواع تمرینات ورزشی بدون هیچ مشکلی حرکت کنند.

نرمش باعث بهبود کارایی فرد می‌شود
طبق تحقیقات، گرم کردن قبل از ورزش به طور قابل توجهی عملکرد فرد را بهبود می‌بخشد و به هیچ وجه هیچ شواهدی دال بر مضر بودن گرم کردن وجود ندارد.

نرمش باعث حساس‌تر شدن اعصاب می‌شود
این بدین معنی است که گرم کردن باعث افزایش مهارت‌های حرکتی و هماهنگی بهتر بین آنچه که مغز شما می‌خواهد انجام دهد و آنچه که در نهایت عضلات و بدن شما انجام خواهند داد، می‌شود.

نرمش باعث آماده‌سازی قلب برای انجام حرکات سنگین می‌شود
از آنجا که قلب مسئول پمپاژ خون غنی از اکسیژن در بدن است، نرمش به قلب اجازه می‌دهد زمان کافی برای تأمین اکسیژن موردنیاز بدن را داشته باشد.

نرمش آسیب‌های وارده بر بدن را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد
طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۰۷ انجام شده، نرمش‌های کششی و گرم کردن قبل از تمرین به طور قابل توجهی از بروز آسیب‌های بدنی جلوگیری می‌کند.
اگر شما قبل از ورزش گرم کنید، بدن برای حفاظت از ماهیچه‌ها هنگامی که درگیر تمرینات شدید است، به اندازه کافی مایع ترشح می‌کند.

 

cover

پاسخ دهید