چرا برخی افراد در بزرگسالی خود را باور ندارند؟

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، برخی والدین به خصوص پدران و مادرانی که سختگیر هستند از کودکان خود توانایی لازم را با به کارگیری واژه «تو نمی توانی» می گیرند. این کودکان چون با بازدارنده تربیتی مواجه شده اند با اعتماد به نفس پایین پرورش پیدا می کنند و در بزرگسالی توانایی های خود را باور ندارند.

این دسته از کودکان توانایی های شان مانند افراد دیگر است اما اعتقادی به توانایی خود ندارند و به عبارتی دیگر با وجود اینکه با توانایی خود موفقیت هایی را کسب کرده اند اما به دلیل اینکه والدین آنها را بی اعتماد به نفس بار آورده اند موفقیت های خود را انکار می کنند.

افرادی که موفقیت های خود را نادیده می گیرند ناخودآگاه در مقابل موفقیت های خود پیام هایی چون “این من نیستم، چون پدر و مادرم می گفتند: تو نمی توانی!” را تکرار می کند. در این طور مواقع اگر فرد دیگری از موفقیت های این فرد تعریف کند باز هم او موفقیت های خود را نادیده می گیرد و ارزش درونی خود را کاهش می دهد و یا این موفقیت فعلی را مدیون شانس تلقی می کند.

این افراد با وجود موفقیت های فراوان اعتماد به نفس ندارند و همین مسئله باعث می شود تا هیچ گاه موفقیت های شان را درک نکرده و با کوهی از آسیب ها و مشکلات در جامعه فعالیت داشته باشند.

یکی از سریع ترین روش هایی که می توان توصیه کرد این است که افراد برای درگیر نشدن در چرخه معیوب منفی بافی اظهارهای منفی بافی را نادیده بگیرند و گاهی گفتن کلمه می توانم در مقابل افکار والدین به طور کلی فضایی را ایجاد می کند که والدین می توانند فرزندان خود را باور کنند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید