چرا خلاقیت کودکان از بین می‌رود؟

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، وجود قوانین خشک و دست و پاگیر در خانه، تاکید افراطی بر جنسیت، هوش و حافظه کودک نیز از مواردی است که باعث محدود شدن یا از بین رفتن خلاقیت کودکان می‌شود.

از سوی دیگر مقایسه کودکان با هم و ایجاد میدان رقابت بین کودکان در خانواده نیز زمینه را برای از بین بردن خلاقیت مهیا می‌کند. آشنا نبودن والدین با مفهوم خلاقیت و سرزنش تخیلات کودکان نیز یکی دیگر از روش‌های نامناسبی است که به پرورش خلاقیت کودکان ضربه می‌زند.

همچنین تحمیل نقش بزرگسالان به کودکان و نبود نشاط و شادی در محیط خانه، انتقاد مکرر از رفتارهای کودک، شناسایی نکردن علایق و استعدادهای درونی فرزندان نیز باعث می‌شود تا خلاقیت کودکان محدود شود.

توصیه‌هایی به والدین

والدین نیز از طریق درگیر شدن در فعالیت‌های خلاق کودک در رشد خلاقیت فرزند خود سهیم می‌شوند. همچنین باید فرصت‌های لازم را برای سئوال کردن، کنجکاوی و کشف محیط به کودکان داد تا زمینه رشد خلاقیتشان فراهم شود.

زمینه رشد خلاقیت کودک زمانی مهیا می‌شود که به کودکان آزادی لازم داده شود و به آن‌ها به عنوان یک فرد احترام گذاشته شود. محیط خانواده و خانه باید طوری باشد که در آن فعالیت و تحرک کودک برای بازی کردن و شادی وجود داشته باشد. والدین بهتر است به جای تاکید بر قوانین خاص بر ارزش‌های اخلاقی در خانه و خانواده تاکید داشته باشند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید