چرا خون قرمز است؟

0

گیگر :

تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا خون قرمز است، نه آبی یا سبز یا هر رنگ دیگری؟ اگر به دنبال پاسخ این سؤال هستید، با ما همراه باشید.

سلول‌های خون قرمزرنگ هستند؛ زیرا هموگلوبین دارند. رنگ قرمز سلول‌های خون زمانی به وجود می‌آید که هموگلوبین از ریه عبور می‌کند و در معرض اکسیژن قرار می‌گیرد.
شاید حالا این سؤال برایتان پیش بیاید که هموگلوبین چیست؟

هموگلوبین پروتئینی است که در سلول‌های قرمز خون وجود دارد. این پروتئین که در هموگلوبین وجود دارد، سرشار از آهن است. آهن باعث می‌شود هموگلوبین اکسیژن را از ریه بگیرد و به تمام بافت‌ها و سلول‌های بدن برساند.

همچنین اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، آهن علت ایجاد رنگ قرمز در خون است. زمانی که اکسیژن به آهن می‌چسبد، به اکسید آهن تبدیل می‌شود که دقیقاً شبیه زنگ آهن باعث می‌شود خون به رنگ قرمز درآید.

با این حال، وظیفه هموگلوبین محدود به رهاسازی اکسیژن نیست. پس از رهاسازی اکسیژن، سلول‌های خالی هموگلوبین وظیفه دوم خود را آغاز می‌کنند؛ دفع دی‌اکسید کربن و بقایای حاصل از گاز از بدن.

زمانی که به اندازه کافی سلول‌های قرمز خون نداشته باشید، چه می‌شود؟
اگر تعداد سلول‌های قرمز خونتان پایین باشد، بدین معنی است که دچار آنمی هستید. آنمی بدین معنی است که قلب و ریه شما بایستی سخت‌تر کار کنند تا اکسیژن، دی‌اکسید کربن و مواد زائد دیگر را در بدن جابه‌جا کنند. این امر منجر به بروز برخی علائم می‌شود که خستگی مفرط رایج‌ترین آن‌هاست.

آیا ممکن است تعداد سلول‌های قرمز خون در بدن بیش‌ازاندازه باشد؟
پاسخ این سؤال مثبت است. هموکروماتوز یا انباشتگی آهن در برخی افراد مشاهده می‌شود. یک جهش ژنی باعث بروز هموکروماتوز می‌شود که منجر به بروز مشکلات جدی از جمله آسیب به اندام‌های داخلی می‌شود. هرگز قبل از مشورت با پزشک از مکمل‌های آهن استفاده نکنید.

 

cover

پاسخ دهید