چرا ممکن است بیگانگان وجود داشته باشند؟

0

گیگر :

دکتر میچیو کاکو یکی از چهره‌های مشهور در مباحث علمی مربوط به حیات فرازمینی، هوشم مصنوعی و آینده تکنولوژی کامپیوتر است. یک ناهنجاری فضایی عجیب و غریب که توسط سفینه کپلر شناسایی شده، توجهات فراوانی را در زمینه جستجو برای هوش فرازمینی (SETI) جلب کرده. و چه کسی بهتر از دکتر کاکو برای صحبت در زمینه این موضوع است؟

این موسسه به تازگی سیستم تلسکوپی Allen را که در فاصله ۴۸۰ کیلومتری شمال سانفرانسیسکو قرار دارد به سمت ستاره KIC 8462852 نشانه رفته است ببیند فرضیه اینکه ناهنجاریهای فضایی تازه نشانه‌ای از یک تمدن فرازمینی هستند، درست است یا خیر.

دکتر میجو کاکو در مصاحبه تلفنی با سایت آبزرور می‌گوید: «اگر این کار به نتیجه برسد، بدون شک ما به بزرگترین اختراع و اکتشاف انسان از زمان اختراع چرخ یا کشف آتش تا کنون دست پیدا کرده ایم و حتی شاید موضوعی مهمتر از آن قلمداد شود.» دکتر کاکو استاد فیزیک در سیتی کالج نیویورک است. وی در این دانشکده کرسی هنری سیمات و مقام استادی در فیزیک تئوری را در اختیار دارد. دکتر کاکو یکی از مشهورترین چهره‌های علم امروز و یکی از موسسان String Field Theory است. وی همچنین نویسنده کتابهای فراوانی است که بارها به عنوان پرفروشهای نیویورک تایمز انتخاب شده اند. وی همچنین راه آلبرت انیشتین در فرموله کردن «تئوری همه چیز» را دنبال می‌کند.

وی می‌گوید: «یا اینکه این کشف می تواند بزرگترین انفجار خبری همچون کشف هیولای لخ‌نس یا هرچیزی عجیب و غریبی مانند این باشد. کارل سیگن می‌گوید “ادعاهای جالب توجه نیازمند اثبات قابل توجه هم هستند” لذا اگر این نشانی از حیات فرازمینی است، ما باید قادر باشیم که موجودیت و موضوعیت آن را تشخیص دهیم. یک نظریه این است که چنین شواهدی نشانه‌هایی از تمدن نوع ۲ است. لازم است بدانید که ما تمدن نوع صفر هستیم. ما انرژی‌مان را از گیاهان مرده (ذغالسنگ و نفت) تامین می‌کنیم. تمدن نوع یک سیاره‌ای هستند. آنها می‌توانند آب و هوا را کنترل کنند، آنها می‌توانند تمام سیاره را کنترل کنند. تمدن نوع ۲ ستاره‌ای هستند. آنها می‌توانند همانند سریال استار ترک، ستاره‌ها را کنترل کنند. تمدن نوع ۳ هم کهکشانی هستند، مانند سری فیلمهای استار وارز. انرژی لازم برای کاهش نور ستاره تا ۲۲ درصد می‌تواند تاییدی بر این باشد که آنها تمدن نوع ۲ هستند که می‌توانند با ستارگان بازی کنند. اگرچه همه اینها حدس و گمان است و ما به سادگی نمی توانیم دریابیم که نشانه‌های واقعی یک تمدن فرازمینی را دنبال کرده‌ایم یا اینکه تنها آب در هاون کوبیده‌ایم. ما واقعا نمی دانیم.»

امکان اینکه آثار مکشوفه مربوط به یک تمدن دیگر باشند، باعث بروز بحث‌های فراوان دیگری، از قبیل اعتبار «پارادوکس فیرمی» می‌شود. پارادوکس فیرمی تلاش دارد تا توضیح دهد چرا ظاهرا ما در تمام جهان هستی تنها هستیم. انریکو فیرمی یک فیزیکدان، بر این باور بود که اگر اجتماعات بیگانگان وجود داشته باشند، یکی از آنها احتمالا به سادگی می‌تواند طی یک بازه چند میلیون ساله کهکشانها را مستعمره خود کند. زمان مورد نیاز برای استعمار کهکشانها در مقایسه با سن جهان بسیار ناچیز است، لذا اگر هرگونه حیاتی خارج از کره ما وجود داشت، تا کنون باید نشانه‌هایی از آنها را مشاهده می‌کردیم.

میچیو کاکو می‌گوید: «برخی مردم می‌گویند که اگر اشکالی از حیات هوشمند در بیرون از کره ما وجود دارند، و من فکر می کنم که وجود دارند، چرا تا به حال برای ملاقات با ما اقدامی نکرده اند؟ چرا در حیاط کاخ سفید یا مرکز حکومتی هر کشور دیگری فرود نیامده‌اند؟ یا اینکه حضور و تکنولوژی‌های‌شان را به رخ‌مان نکشیده‌اند؟ خب، اگر شما هنگام قدم زدن در یک جاده روستایی، لانه مورچه بزرگ و مرتفعی را مشاهده کنید، آیا جلو می‌روید و به مورچه ها می گویید که من برای شما هدایایی آورده‌ام، من برای‌تان مقداری خرده ریزه نان آورده‌ام، من برای‌تان انرژی هسته‌ای آورده‌ام، مرا پیش مورچه ملکه ببرید؟ یا اینکه اغلب ما اصرار عجیبی داریم که چندتایی از آنها را هم زیر پا له کنیم؟ اگر بیگانگان چنان پیشرفته باشند که بتوانند در مراکز فرماندهی زمین فرود آیند، آیا ما چیزی بیشتر از مورچه برای آنها خواهیم بود؟ ما برای آنها هیچ چیز نیستیم. لذا این دلیلی است که آنها هیچگاه خودشان را به ما معرفی نمی کنند و وجود‌شان را به رخ نمی‌کشند. زیرا ما برای آنها کسالت بار و خسته کننده‌ایم.آنها همه چیز را می‌بینند.

ما متکبرانی هستیم که فکر می‌کنیم آنقدر جالب و سرگرم کننده هستیم که موجودات فرازمینی زحمت یک سفر چندهزار سال نوری را به خود بدهند تا فقط برای دیدار ما به اینجا بیایند. خب، این دلیل خوبی است که چرا آنها به دیدار ما نمی‌آیند، زیرا ما آنقدر برای‌شان جذاب نیستیم.»

cover

پاسخ دهید