چطور به صورت علمی برنده سنگ کاغذ قیچی باشیم!

0

چطور به صورت علمی برنده سنگ کاغذ قیچی باشیم!

خیلی وقت ها پیش آمده که در یک موضوع مورد بحث، دو طرف نمی توانند به نتیجه قطعی برسند و به همین دلیل انواع و اقسام کارها را برای مشخص شدن طرف به حق انتخاب می کنند؛ از وکیل و مشاور گرفته تا دادگاه و نیروی انتظامی. اما گاهی هم نیاز به این همه کار نیست و خیلی راحت می شود با یک سنگ کاغذ قیچی ساده حق را به دست آورد! اما معمولا در این روش شانس دخالت زیادی دارد و باختن در سنگ کاغذ قیچی در بسیاری از موارد حسرت زیادی به همراه دارد. اما آیا ممکن است بشود با روشی علمی در این بازی نفس گیر برنده شد؟ ظاهرا بله. در ادامه با ما همراه باشید.

اجازه بدهید همین ابتدا یک نکته را مشخص کنیم. سنگ کاغذ قیچی هم مانند هر بازی در این سبک پیرو نظریه های احتمال است و در هر دور احتمال اینکه رقیبتان یکی از سه مورد را رو کند هماند یک سوم است، در نتیجه اگر قرار بود با یک رایانه این مسابقه را برگزار کرد هیچ راه خاصی برای برنده شدن در بازی وجود نداشت و همه چیز به شانس بر میگشت. اما از آنجا که همیشه طرف حساب ما یک انسان دیگر است، می شود از این روش جالب استفاده کرد. نکته ای که در این بین وجود دارد آن است که انسان ها مانند مولکول ها یا ذرات اتمی از قوانین آمار و احتمال پیروی نمی کنند و همیشه فاکتورهای ذهنی و روانی دیگری را هم در تصمیم گیری های خود وارد می کنند. این قضیه به جز در مورد سنگ کاغذ قیچی آن قدر اهمیت دارد که متخصصان زیادی روی آن مطالعه می کنند تا بتوانند الگوهایی از رفتارهای انسانی را در مواجهه با موارد گوناگون به کمک علم مکانیک آماری به دست بیاورند. اما بر گردیم به سنگ کاغذ قیچی. سه گروه مختلف از محققان در سه دانشگاه جداگانه در کشور چین اطلاعات به دست آمده از بازی سنگ کاغذ قیچی توسط صدها نفر را بررسی و تحلیل کرده اند و در نهایت به این نتیجه رسیده اند که بهترین راه برای برنده شدن در این بازی آن است که چیزی را رو کنید که می توانسته دست قبل رقیبتان را شکست دهد. یعنی برای مثال فرض کنید قرار است بازی 3 از 5 باشد. اگر دور اول شما قیچی رو کردید و رقیبتان با سنگ برنده شد، کافی است در دو دور بعدی شما کاغذ رو کنید.

شاید این نتیجه بی معنی به نظر برسد و باز هم به همان شانس اکتفا کنید، یا بگویید همیشه چنین روشی جواب نمی دهد، اما در تعداد دفعات زیاد این روش بدون شک جواب می دهد و دلیل آن هم تمایل انسان ها به تکرار الگویی است که قبلا باعث برنده شدن آنها در یک رقابت شده. پس می بینید با یک موضوع کاملا علمی روبرو هستیم. البته قبل از شروع مشخص کنید بازی تا 3 است یا 5 چون در صورت تقلب کردن در این مورد دیگر نمی توان به هیچ نظریه علمی متوصل شد!

 

در نظرسنجی بهترین تلفن هوشمند سال 2015 به انتخاب کاربران وب سایت سخت افزار شرکت کنید! برای ثبت رای و آگاهی از روند اجرای مسابقه می توانید از صفحه ویژه این مسابقات دیدن کنید.

 

برای با خبر شدن از آخرین اطلاعات در زمینه تجهیزات الکترونیک، بازی ها و مطالب مختلف در زمینه تکنولوژی، کانال وب سایت سخت افزار در تلگرام را فراموش نکنید. اگر آخرین نسخه از این برنامه را روی موبایل یا رایانه نصب کرده اید تنها با کلیک کردن (یا تپ کردن) روی آدرسhttps://telegram.me/sakhtafzarmag می توانید در کانال ما عضو شوید. همچنین برای اطلاع از دقیق ترین مشخصات و قیمت های گوشی های هوشمند در بازار ایران می توانید به وب سایت کالای ما به نشانی http://kala.sakhtafzarmag.com مراجعه کنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید