چند راه ساده برای افزایش سرعت رایانه‌های ویندوزی

0

Concerned businessman working at his desk in the office staring at the screen of his laptop computer with a worried expression ** Note: Shallow depth of field

رایانه‌های ویندوزی معمولا به مرور زمان سرعت‌شان پایین می‌آید. آیا کامپیوتر شما هم کند شده‌ و یا به طور ناگهانی توقف چند دقیقه‌ای دارد؟ دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند منجر به کاهش سرعت سیستم شوند.

همان‌طور که می‌دانید، در هنگام مواجه با بسیاری از مسایل رایانه‌ای، سریع‌ترین راه، راه‌اندازی مجدد کامپیوتر است. این راه‌حل می‌تواند برخی از مشکلات را رفع کند و نتیجه سریع‌تری را نسبت به عیب‌یابی شخصی به دنبال داشته‌ باشد.

در این مطلب شما را با چند مورد از سریع‌ترین روش‌های مقابله با این مسایل آشنا می‌کنیم.

یافتن برنامه‌های اشغال‌کننده منابع

۱در این حالت رایانه شما به دلیل استفاده برنامه‌‌ها از منابع کند عمل می‌کند. اگر این کندی به طور ناگهانی اتفاق افتاده‌ است، یک فرآیند سنگین ممکن است تا 99 درصد از منابع پردازنده را درگیر خود کرده‌ باشد. یا به طور مثال، یک برنامه کاربردی استفاده بیش از اندازه‌ای را از حافظه انجام می‌دهد، که باعث می‌شود تا سیستم تبادل با دیسک را انجام دهد. همچنین ممکن است که یک نرم‌افزار با استفاده زیادی که از دیسک دارد، باعث شود تا برنامه‌های دیگر هنگام ذخیره یا دریافت اطلاعات از آن، با کندی مواجه شوند.

برای یافتن این موارد، برنامه Task Manager را باز کنید. می‌توانید با کلیک‌ راست روی نواروظیفه و انتخاب گزینه “Task Manager” یا زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Escape آن را اجرا کنید. در ویندوزهای نسخه 8 به بعد، مدیروظایف جدید، رابط کاربری ارتقا یافته‌ای را با استفاده از نمایش کد-رنگی برنامه‌های استفاده‌ کننده از منابع فراهم کرده‌ است. با کلیک روی عناوین “CPU”، “Memory” و “Disk” می‌توانید برنامه‌ها را طبق بیشترین استفاده از آن‌ها مرتب نمایید. اگر برنامه‌ای استفاده بیش از حدی را از منابع انجام می‌دهد، می‌بایست آن را ببندید، اگر نتوانستید، با انتخاب برنامه و سپس زدن دکمه “End Task” می‌توانید اجرای برنامه را متوقف کنید.

بستن برنامه‌های System Tray

2بسیاری از برنامه‌های کاربردی تمایل دارند تا در ناحیه اعلان‌ها یا System Tray قرار بگیرند. این نرم‌افزارها اغلب هنگام راه‌اندازی سیستم اجرا می‌گردند و در پس‌زمینه اجرای خود را ادامه می‌دهند، اما در گوشه پایین صفحه، مخفی هستند. روی فلش رو به بالا در نزدیکی ساعت سیستم کلیک کنید و هر برنامه‌ای را که نمی‌خواهید در پس‌زمینه درحال اجرا باشد، ببندید تا منابع اشغال‌شده توسط آن آزاد شوند.

غیرفعال کردن برنامه‌های Startup

3بهتر است تا از اجرای برنامه‌ها هنگام راه‌اندازی سیستم جلوگیری نمایید تا در مصرف حافظه و پردازنده صرفه‌جویی شود. همچنین با این کار سرعت ورود برنامه‌ها به حافظه نیز افزایش می‌یاید.

در ویندوز 8، 8.1 و 10 یک برنامه مدیر راه‌انداز در بخش مدیروظایف تعبیه شده‌ است. طبق مراحل قبل برنامه Task Manager را اجرا کنید. روی زبانه Startup کلیک کنید و برنامه‌های راه‌اندازی شونده‌ای را که نیاز ندارید، ببندید.

کاهش انیمیشن‌ها

4ویندوز از انیمیشن‌هایی استفاده می‌کند که می‌توانند سرعت سیستم را کمی کندتر کند. به عنوان مثال با غیر فعال‌سازی انیمشن‌های مرتبط، بزرگ و کوچک کردن پنجره‌ها بلافاصله انجام خواهد شد.

برای غیرفعال کردن آن‌ها، دکمه ویندوز + X را فشار دهید یا روی دکمه استارت راست کلیک کنید و گزینه ” System” را انتخاب نمایید. روی ” Advanced System Settings” در سمت چپ کلیک کنید و دکمه “Settings” در زیر عبارت Performance را بزنید. گزینه “Adjust for best performance” را در زیر Visual Effects انتخاب کنید، تا تمامی انیمیشن‌ها غیرفعال شوند. می‌توانید این کار را با زدن “Custom” و انتخاب دلخواه هریک از آن‌ها، انجام دهید.

یکپارچه‌سازی هارد دیسک

5در نسخه‌های مدرن ویندوز نیازی به یکپارچه‌سازی هارد دیسک دیده نمی‌شود. این فرآیند به طور خودکار در پس‌زمینه روی هارد‌های مکانیکی انجام می‌گیرد. هارد‌های SSD واقعا احتیاجی به یکپارچه‌سازی‌های سنتی ندارند. با این حال، نسخه‌های جدید ویندوز این کار را تحت عنوان “Optimize” انجام می‌دهند.

اکثر اوقات جای نگرانی برای دیفرگ کردن دیسک وجود ندارد. با این حال، اگر از دیسک مکانیکی استفاده می‌کنید و فایل‌های زیادی را روی درایو‌های آن نگه می‌دارید (برای مثال، پایگاه‌داده‌های بزرگ یا فایل‌های چند گیگابایتی را کپی می‌کنید)، آن فایل‌ها ممکن است که یکپارچه شده‌ باشند، چرا که ویندوز اجازه نمی‌دهد تا این‌گونه موارد بهم ریخته باقی بمانند. در این حالت، ممکن است که بخواهید ابزار یکپارچه‌سازی دیسک را اجرا کرده و آن را پویش کنید تا متوجه شوید که آیا نیازی به دیفرگ دستی وجود دارد یا خیر؟!

حذف برنامه‌های غیرضروری

6کنترل پنل را باز کرده و لیست برنامه‌های نصب‌شده را پیدا کنید. سپس، برنامه‌هایی را که لازم ندارید حذف کنید. این کار باعث می‌شود تا سرعت کامپیوتر بالاتر برود و شامل برنامه‌هایی باشد که فرآیندهایی را در پس‌زمینه اجرا می‌کنند، شروع خودکار دارند، دارای سرویس‌های سیستمی هستند و موارد دیگری که می‌توانند سیستم را کند کنند. علاوه بر این با این کار، فضای آزاد روی دیسک افزایش یافته و امنیت سیستم بالا می‌رود.

بازنشانی سیستم/ نصب مجدد ویندوز

7اگر راهنمایی‌ها فوق تا این‌ جای کار حلال مشکلات شما نبوده، روش آخر برای رفع مسایل (البته جدا از راه‌اندازی مجدد کامپیوتر)، نصب مجدد ویندوز است.

در نسخه‌های جدید ویندوز (8 به بعد)، انجام نصب ویندوز جدید راحت‌تر از قبل شده‌ است. در این روش، نیازی به داشتن دیسک نصب ویندوز نیست. در عوض می‌توانید از قابلیت جدید “Reset Your PC” در ویندوز استفاده کنید، تا یک نسخه بدون ایراد از آن را داشته‌ باشید. این فرآیند شبیه نصب مجدد ویندوز است و برنامه‌های نصب‌شده و تنظیمات اعمال‌شده روی آن پاک می‌شوند، اما فایل‌های شما باقی خواهند ماند.

برای این کار، به بخش Settings رفته و از آن‌جا گزینه Update & Security را انتخاب کنید. در قسمت Recovey می‌توانید فرآیند بازنشانی کامپوتر را اجرا نمایید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید