چند روش برای جلوگیری از سرقت خودرو!

0

سرقت خودرو مشکلی جدی نه تنها برای ایرانی‌ها بلکه برای تمام مردم جهان است. چرا که هر چقدر علم در زمینه حفاظت از خودرو پیشرفت می‌کند، سارقان نیز علم خود را به‌روز می‌کنند. بر اساس گفته‌های رییس پلیس آگاهی نیروی انتظامی در زمینه مقابله با سرقت خودرو، اقدامات به اندازه کافی موثر نبوده است، در همین ارتباط وی گفت: نزدیک به ۹۰ درصد سرقت‌های خودرو، سرقت از محصولات داخلی است به گونه‌ای که حدود ۷۰ درصد از سرقت‌ها را یکی از خودروهای داخلی به خود اختصاص داده است.
وی پرخطرترین خودرو در این زمینه را پراید عنوان کرد و گفت: پس از سال ۸۶ تولید خودرو پراید تا حدودی با کیفیت ارائه شد و سرقت در یک یا دو سال اول کاهش یافت اما در سال ۹۴ دوباره افزایش یافت و این نشان می‌دهد سارقان بیکار، کم هوش و بی‌سواد نیستند، بر این اساس باید ضریب ایمنی خودروها را افزایش دهیم.
مقیمی اضافه کرد: درصد زیادی از سرقت خودروها به علت اقلام داخل خودرو بوده بر این اساس لازم است تا نسبت به بیمه کردن اقلام داخلی خودرو اقدام شودتا بازار محصولات دست دوم کالا را از بین ببریم تا به‌همان نسبت سرقت کاهش یابد.
930-b
به گفته وی خرید و فروش کالاهای دست دوم بازار سرقت را داغ کرده این در حالی است که سال‌ها پیشنهاد داده‌ایم تا اقلام داخل خودرو بیمه شوند و در طول سال‌ طرح‌های عملیاتی را برای شناسایی دست دوم فروش‌ها اجرایی کردیم. در کشور ما تنها در چند ثانیه خودروهایی مانند پراید و پژو ۲۰۶ به سرقت ‌می‌روند، این زمان کوتاه به دلیل سیستم ضد سرقت فابریک ضعیف این خودروها است. اکنون که مردم کشورمان به‌دلیل بودجه کم و انتخاب محدود چاره‌ دیگری به‌جز خرید پژو و پراید ندارند، بهتر است تدابیری را به‌کار بگیرند تا درصد به‌سرقت رفتن خودرو آنها کم شود.

image_news_11036

با گذشت زمان روش‌های سرقت خودرو نیز تغییر می‌کند و همین چند وقت پیش بود که با پرتاب تخم‌مرغ به شیشه جلو خودرو و توقف راننده برای تمیز کردن شیشه، خودرو وی را به‌سرقت می‌بردند. از جمله روش‌های سرقت خودرو می‌توان به، سوار شدن زنان سارق و جلب اعتماد راننده، زورگیری با سلاح سرد یا گرم، خوراندن مواد مسموم، بیهوش کننده یا خواب آور به راننده، تعویض ECU خودرو، سرقت با ایجاد تصادف ساختگی، بکسل کردن خودرو و موارد مشابه دیگر اشاره کرد. در بسیاری از موارد خانم‌ها و جوانان کم سن و سال طعمه سارقین می‌شوند.

Car-Theft

برای اینکه سارقین از خودرو شما دور شوند باید طیف گسترده‌ای از لوازم ضد سرقت را به‌کار بگیرید، البته بیشتر خودروهای مدل بالا با تجهیزاتی مانند ایموبیلایزر و کلیدهای مجهز به میکروچیپ توانسته‌اند جلو سرقت را بگیرند اما در خودروهایی که این تجهیزات وجود ندارد به‌گفته کارشناسان لازم است از قفل فرمان، قفل چرخ، قفل پدال استفاده شود و مالک خودرو اقدام به نصب ایموبیلایزر، اخطار دهنده و سایر لوازم ضدسرقت کنند.

image_news_11041

چند تذکر دیگر برای جلوگیری از سرقت خودرو:

 1. خودرو خود را در مکان‌های خلوت پارک نکنید و آن را در معرض دید مغازه‌داران و مردم پارک کنید، در مکان‌های شلوغ سارقان به سراغ خودرو شما نمی‌آیند.
 2. قفل‌ درب‌ها و صندوق خودرو کارکرده‌ای را که به‌تازگی از فردی خریداری کرده‌اید، عوض کنید.
 3. لوازم و اشیای گران‌بها، اسناد و مدارک یا کیف و … را در خودرو از دید دیگران مخفی نگه‌دارید.
 4. اگر درب پارکینگ شما اتوماتیک نیست و باید با دست آن را باز و بسته کنید، خودرو را خاموش و بعد از پیاده شدن آن را قفل کنید و سپس برای بازکردن درب پارکینگ اقدام کنید.
 5. خودرویی را که از طریق آگهی برای فروش گذاشته‌اید را برای دور زدن به فرد خریدار ندهید حتی اگر خودرو خود را برای امانت به شما سپردن.
 6. اگر افرادی با لباس نیروی انتظامی قصد توقیف خودرو شما را داشتند و قصد متوقف کردن شما را داشتند اول از مامور بودن آنها مطمئن شوید و سپس خودرو را به آنها بسپارید.
 7. سوئیچ خودرو را به افراد ناشناس ندهید.
 8. برای خریدهای کوتاه مدت مانند خرید از سوپرمارکت‌ها خودرو خود را قفل کنید و سپس آن را ترک کنید.
 9. هنگام ترک خودرو از بسته بودن در‌ب‌ها و بالا بودن شیشه‌ها مطمئن شوید.
 10. هنگام خرید خودرو، سوئیچ یدک را از فروشنده تحویل بگیرید.
 11. سیستم رهیاب را برای خودرو خود فعال کنید.

 

فراموش نکنید هر اقدامی هرچند کوچک برای جلوگیری از سرقت خودرو ممکن است موثر واقع شود و شما برای جلوگیری از سرقت خودروی خود باید تمام اقدامات را به‌خوبی انجام دهید. خوشبختانه با تدابیر امنیتی پلیس اکثر خودروهای سرقتی در مدت زمان کوتاهی کشف می شوند.

اگر شما تجربه‌ای در ارتباط با موضوع این مقاله دارید، می‌توانید از طریق نظرات آن را با دیگران به‌اشتراک بگذارید.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید