چگونه بفهميم داريم آلزايمر مي‌گيريم؟

0

[ad_1]

آلزایمر Alzheimer

حتما برايتان پيش آمده که کليدتان را گم کرده باشيد يا لباستان را جايي گذاشته باشيد ولي فراموش کرديد که کجا. حتي فراموشي از اين هم بيشتر ممکن است اتفاق بيفتد؛ به‌صورتي که کسي را که قبلا ديده‌ايد، نشناسيد يا آدرس خانه‌تان را فراموش کنيد. اختلال حافظه يک اختلال شايع در دنياست و هر کس به نوعي آن را تجربه مي‌کند و البته در سالمندي بيشتر شايع است. اين اختلال حافظه در هر سطحي که باشد براي سالمندان مشکل ايجاد مي‌کند و مي‌تواند آنها را از عملکرد روزانه‌شان باز دارد. آنچه بايد به آن توجه کنيم اين است که اختلال حافظه تا چه حدي نگران‌کننده است وتا چه حدي طبيعي است. در اين زمينه دکتر پريسا طاهري، رئيس اداره سالمندان وزارت بهداشت نکته‌هاي قابل توجهي را در مورد اختلال حافظه بيان کرد و اهميت اين قضيه را تا آنجا دانست که يک کلينيک براي آن احداث شده است.

سلامت: ابتدا برايمان بگوييد آلزايمر و اختلال حافظه به چه نوع فراموشي گفته مي‌شود؟

اختلال حافظه امري شايع در جوامع بشري است و هر بزرگسالي تجربه‌اش را داشته ولي هر اختلال حافظه‌اي آلزايمر نيست. آلزايمر اختلال‌ شناختي پيش‌رونده است که غيرقابل برگشت است؛ به گونه‌اي که اختلال حافظه هر روز بيشتر مي‌شود. مثلا فردي که دچار آلزايمر مي‌شود صحبت مي‌کند ولي رواني کلام را به مرور از دست مي‌دهد، تشخيص فضا برايش مشکل خواهد شد و در عملکرد روزانه‌اش دچار مشکل مي‌شود.

سلامت: با اين اوصاف اختلال حواسي که به‌طور روزانه تجربه مي‌کنيم نمي‌تواند زمينه‌ساز آلزايمر باشد؟

ببينيد، اختلال حواسي که بارها با آن مواجه بوديم پيشرونده نيست. به مجموعه اختلال‌هاي پيش‌رونده غيرقابل برگشت، دمانس گفته مي‌شود که آلزايمر شايع‌ترين آنهاست. جالب است بدانيد هر 4 ثانيه در دنيا يک نفر به آلزايمر مبتلا مي‌شود. تشخيص اينکه اختلال حافظه از چه نوع است و چه دلايلي دارد، با پزشک است. پزشک متخصص بايد تست کند، شرح حال بگيرد و براساس بررسي مجموعه علت‌ها تشخيص دهد.

سلامت: چه عوامل خطرسازي فرد را دچار اختلال حافظه جدي مي‌کند؟

يکي از مهم‌ترين عواملي که فرد را دچار اختلال حافظه جدي مي‌کند، سن است؛ يعني افرادي که سنشان بالا مي‌رود بيشتر احتمال ابتلا به آلزايمر را دارند. اما اين‌طور نيست كه هر كه سنش بالا رفت آلزايمر بگيرد. در برخي از کتاب‌ها آمده که هر فرد 85 سال به بالا 40 تا 48 درصد احتمال دارد که به آلزايمر مبتلا شود. عامل ديگر سابقه فاميلي ابتلا به اختلال حافظه است و اگر پدر، مادر، خواهر يا برادر سابقه ابتلا به آلزايمر را داشته‌اند، فرد با مشاهده علائم اختلال حواس بايد به پزشک مراجعه کند. متاسفانه خودتشخيصي و خوددرماني در کشور ما خيلي باب شده و سالمندان تحت‌تاثير حرف ديگران قرار مي‌گيرند که مي‌گويند اين حالت‌ها طبيعي است و مربوط به دوره سالمندي است بنابراين دير به پزشک مراجعه مي‌کنند و پزشک، زمان مناسب براي درمان را از دست مي‌دهد.

سلامت: يعني بيماري‌هاي مختلف رواني و جسمي مي‌توانند باعث اختلال حافظه جدي شوند؟

بله. افسردگي در سالمندي شيوع بالايي دارد و اگر فردي در ميانسالي به افسردگي دچار و درمان نشده باشد، ريسک ابتلا به اختلال حافظه در او بيشتر است.ضربه مغزي عامل ديگري است که باعث کاهش سطح هوشياري مي‌شود و توصيه ما اين است که حتما کمربند و کلاه ايمني در هنگام موتورسواري فراموش نشود و بچه‌ها حتي در هنگام دوچرخه‌سواري کلاه ايمني بگذارند؛ چون ضربه مغزي ريسک ابتلا به آلزايمر را افزايش مي‌دهد. همچنين سکته مغزي و بيماري‌هاي قلبي و عروقي در صورتي که درمان نشود، ريسک ابتلا به آلزايمر را بيشتر مي‌کند. بيماري پرفشاري خون هم از مواردي است كه خيلي خاموش و مرموز وارد زندگي فرد مي‌شود و احتمال بيماري آلزايمر را بالا مي‌برد. علاوه بر بيماري‌هايي که برشمردم، مصرف طولاني‌مدت برخي از داروها مثل داروهاي خواب‌آور که بسياري از بيماران خودسرانه طولاني مصرف مي‌کنند نيز احتمال ابتلا به آلزايمر را بالا مي‌برد.

سلامت: آلزايمر در خانم‌ها بيشتر است يا آقايان؟

خانم‌ها بيشتر از آقايان به آلزايمر مبتلا مي‌شوند که شايد يکي از دلايل آن کم‌بودن سطح سواد و تحصيلات آنها باشد و احتمال مي‌دهند در نسل بعدي که خانم‌ها تحصيلات عالي دارند اين روند تغيير کند.

سلامت: همه ما در زندگي‌مان دچار فراموشي و اختلال حافظه شده‌ايم. در چه صورتي بايد نگران اختلال حافظه باشيم؟

بايد به روند بيماري دقت كرد كه اين كاري تخصصي است و پزشك بايد آن را بسنجد. مثال مي‌زنم: ممکن است 2تا3سال باشد كه فرد اختلال حواس دارد، اما جديدا روند آن تعيير كرده باشد. به‌طور مثال امروز ناهار قورمه سبزي خورده ولي يادش مي‌رود يا فرزندش ديروز به منزل آنها آمده ولي فردا گلايه‌مند است که او چرا نمي‌آيد به ما سر بزند. ولي اين اختلال حافظه که برشمرديم ممکن است پيش‌رونده نباشد. گاهي اوقات سالمند اسم برخي افراد را فراموش مي‌کند يا نمازش را قاطي مي‌کند. مي‌بينيد كه تشخيص اينکه اين علائم شروع آلزايمر است يا نه، به عهده پزشک است. چون ممکن است اختلال حافظه به دلايل ديگري بروز کند، همه بايد بررسي شوند.

سلامت: شما ابتداي گفت‌وگو به احداث کلينيک حافظه به‌دليل شيوع بالاي اين بيماري هم اشاره کرديد. اين کلينيک چه خدماتي ارائه مي‌دهد و چه افرادي مي‌توانند مراجعه کنند؟

کلينيک تخصصي حافظه در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي پذيراي تمام افراد بزرگسالي است که از اختلال حافظه شکايت دارند. اين کلينيک در بيمارستان طالقاني است و يک تيم تخصصي اعم از روان‌شناس، متخصص تغذيه و متخصص طب سالمندي در آن حضور دارند و تمام افراد بزرگسالي که به نوعي دچار اختلال حافظه شده‌اند، مي‌توانند به آن مراجعه کنند تا علت بررسي شود و پزشک تشخيص دهد اختلال حواسشان جدي است يا به عوامل ديگر مربوط است.

سلامت: منظورتان اين است که عوامل ديگري غير از مواردي که برشمرديد هم مي‌تواند در حافظه ما تاثير بگذارد و براي مدتي ما را با اختلال حواس مواجه کند؟

بله، دقيقا همين‌طور است. گاهي ممکن است اختلال حواس ناشي از کمبود ويتامين در بدن باشد که با برطرف شدن کمبود، اختلال حافظه نيز برطرف شود. حتي بيماري‌هاي متابوليک مثل تيروئيد، کمبود ويتامين D، اختلال کبد و کليه پيش‌رونده مي‌تواند باعث اختلال حافظه شود. گاهي عارضه دارويي مي‌تواند روي حافظه تاثير بگذارد و با تغيير دارو اين حالت برطرف شود، بنابراين هر نوع اختلال حافظه نياز به بررسي دارد و پزشک با ارزيابي شرح حال بيمار تشخيص مي‌دهد که اختلال حافظه نگران‌کننده است يا برطرف مي‌شود.

7 قدم از آلزايمر دور شويد

اشاره: در «سالمندان» اين هفته قصد داريم شما را با سالمند عزيزي آشنا کنيم که نويسنده، مترجم و ويراستار کتاب‌ها و مجلات مختلف هستند و به‌عنوان يکي از سالمندان موفق و بازنشسته برجسته کشوري و استاني شناخته شده‌اند: آقاي اميرديواني که اهل قلم هستند و در نشريه‌هاي مختلف به‌ويژه در نشريه‌هاي خيريه مانند بولتن مجله کهريزک به‌صورت افتخاري همنوعان خودشان را از دانشي که دارند بهره‌مند مي‌کنند. ايشان که 75 ساله و اهل اروميه و ساکن قزوين هستند، در اين مطلب به توصيه‌هاي کاربردي براي رهايي از آلزايمر اشاره کرده‌اند:

در آغاز ضمن تبريک روز 9 مهرماه، روز بازنشستگان و سالمندان براي همه عزيزان و همراهان «سلامت» آرزوي سلامت دارم و عرض مي‌کنم اگر مي‌خواهيد آلزايمر سراغتان نيايد، اين توصيه‌ها را به کار ببنديد:

1. تحقيقات مختلف و به روز دنيا مي‌گويد بايد مغزتان را فعال نگه‌داريد و با انجام کارهايي مثل حل کردن جدول و مطالعه کتاب و حتي يادگيري روزانه مطالب کوچک و به نظر ساده از مغزتان کار بکشيد.

2. تغذيه سالم آنقدر مهم است که انجمن‌هاي آلزايمر توصيه مي‌کنند از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه استفاده کنيد تا آلزايمر سراغتان نيايد.

3. انجام ورزش مناسب قدم بسيار مهمي در حفظ سلامت افرادي است که همسن و سال ما هستند. محققان مي‌گويند انجام ورزش در سنين بالا از كوچك شدن بافت مغز جلوگيري مي‌کند. از ورزش لذت ببريد و فوايد مختلف آن را ببينيد.

4. از معاشرت با دوستان‌تان لذت ببريد. با شرکت در فعاليت‌هاي اجتماعي و به‌ويژه امور خيريه و عام‌المنفعه هم دوستان خوب پيدا مي‌کنيد هم فکرتان مشغول مي‌شود و دغدغه‌هاي شيرين خواهيد داشت هم از اينکه بازنشسته شده‌ايد و فرصت اين کارها را داريد، لذت مي‌بريد.

5. مصرف سيگار خطر ابتلا به دمانس را افزايش مي‌دهد. تا مي‌توانيد از آن دور شويد.

6. سعي کنيد خواب خوبي داشته باشيد چون اختلال در خواب مي‌تواند عامل هر بيماري‌اي شود.

7. درمان فشار خون و ديابت خود را جدي بگيريد و براي تشخيص احتمالي يا درمان آن تنبلي نکنيد و حتما به موقع به پزشک مراجعه کنيد.

مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هاي عزيز!

شما مي‌توانيد عكس‌ها و تجربه‌هاي خود را با همسالانتان به اشتراك بگذاريد. از تلاش‌ها و موفقيت‌هاي خودتان برايمان بنويسيد و عكس بگيريد و همراه با اسم و سنتان ارسال كنيد.

لذت سفر را از دست‌ ندهيد

معمولا سالمندان کمتر به سفر مي‌روند اما من و همسرم اهل سفرهستيم. اين عکس در مسير تهران-همدان گرفته شده. خدايار بيات 74 ساله و صفيه سوري. ما هميشه با هم سفر مي‌کنيم. سفرمان کم‌خرج و ساده است ولي خيلي خوش مي‌گذرد. حتما هم عکس‌هاي دونفره از خودمان مي‌گيريم، درست مثل وقتي که جوان بوديم.

به سلامت چشم‌هايمان اهميت دهيم

همسرم چند سالي مي‌شود که فوت کرده و تنها زندگي مي‌کنم اما هر از گاهي به پيشنهاد فرزندان و نوه‌هايم به گردش مي‌روم. نوه‌ها هميشه هوايم را دارند و مجبورم مي‌کنند با زدن عينک آفتابي مراقب سلامت چشم‌هايم باشم. مي‌گويند در سن و سال من آفتاب چشم‌ها را خراب مي‌كند. اوايل خجالت مي‌كشيدم اما حالا مرتب عينك مي‌زنم. خدا خيرشان بدهد. من هميشه آنها را دعا مي‌کنم.

[ad_2]

منبع

پاسخ دهید