چگونه قارچ را مثل روز اول، تازه نگه داریم؟

0

گیگر :

روش‌های مختلفی برای نگهداری قارچ وجود دارد. برای این که بهترین روش را برای نوع قارچی که خریده‌اید، اجرا کنید، بایستی از آزمون و خطا استفاده کنید؛ اما روش‌هایی که در ادامه توضیح داده شده‌اند، ‌برای بیشتر انواع قارچی که می‌توانید از بیرون بخرید، مؤثر واقع می‌شوند.

روش اول : انجماد قارچ بخارپز

 1. قارچ‌ها را با آب سرد بشویید.
 2. در صورت لزوم ساقه قارچ‌ها را ببرید. اگر قارچ‌ها بزرگ‌تر از ۲.۵ سانتی‌متر هستند، می‌توانید آن‌ها را خرد کرده و به چهار قسمت مساوی تقسیم نمایید.
 3. تصمیم بگیرید که می‌خواهید از قارچ‌ها به صورت سرخ شده استفاده کنید یا بخارپز. باید تصمیم بگیرید که طعم برایتان اهمیت بیشتری دارد یا ماندگاری طولانی‌تر. قارچ بخار‌پز حدود ۳ ماه بیشتر از قارچی که در روغن سرخ شده، سالم می‌ماند.
 4. برای حفظ رنگ قارچ‌ها، آن‌ها را به مدت ۵ دقیقه در یک قاشق چای‌خوری آب لیمو ترش یا ۱.۵ قاشق چای‌خوری اسید سیتریک و یک پیمانه آب قرار دهید.
 5. زمان مورد نیاز برای بخار‌پز کردن قارچ عبارتست از؛ قارچ کامل: ۵ دقیقه، چهار قسمت مساوی: ۳.۵ دقیقه، خرد شده: ۳ دقیقه
 6. قارچ بخار پز را آبکش و بسته بندی کنید.
 7. بسته‌های قارچ را در فریزر بگذارید. قارچ بخارپز و فریز شده تا یک سال قابل استفاده است.

روش دوم : انجماد قارچ سرخ‌کرده

 1. مقدار کمی از قارچ‌ها را با کره گیاهی یا معمولی در ماهی‌تابه بدون در ریخته و با حرارت کم تفت دهید. سپس منتظر بمانید تا قارچ‌ها سرد شوند. بعد آن‌ها را بسته‌بندی کنید. قارچ‌های سرخ شده به مدت ۹ ماه در فریزر سالم می‌مانند.

روش سوم : از بین بردن رنگ و انجماد

 1. قارچ‌ها را بشویید.
 2. در صورت لزوم قارچ‌ها را به چهار قسمت مساوی ببرید یا خرد کنید.
 3. قارچ‌ها را مستقیماً در یک قابلمه آب جوش بریزید و ۱ الی ۲ دقیقه منتظر بمانید.
 4. قارچ‌های بی‌رنگ را آبکش کنید.
 5. سپس در یک ظرف حاوی آب سرد بریزید و بعد آبکش کنید.
 6. قارچ‌ها را در کیسه فریزر قرار دهید. کمی از سر کیسه‌ها را خالی بگذارید.
 7. درب کیسه‌ها را بسته و داخل فریزر قرار دهید.

روش چهارم : دوکسل کردن
دوکسل مخلوط قارچ چرخ شده به همراه موادی مانند پیاز، سبزی و کره است که راه حلی ساده؛ اما سریع برای افزایش ماندگاری قارچ‌ها محسوب می‌شود. قارچ‌ها با این روش تا یک هفته در یخچال و یک ماه در فریزر سالم می‌مانند.

 1. قارچ‌ها را بشویید و خشک کنید.
 2. قارچ‌ها را به صورت خیلی ریز خرد یا چرخ کنید.
 3. قارچ‌های چرخ شده را به همراه پیاز و کره در یک قابلمه ریخته و بپزید تا نرم شوند. شما می‌توانید به سلیقه خودتان به این مخلوط، سبزی‌های تازه اضافه کنید. مطمئن شوید که سبزی‌ها نیز کاملاً خرد یا چرخ شده باشند. معمولاً به این مخلوط جعفری اضافه می‌کنند.
 4. مخلوط را در داخل ظرفی ریخته و منجمد کنید. برای این که یادتان باشد تاریخ انقضای مخلوط قارچ چیست، آن را روی یک تکه کاغذ یادداشت کرده و روی ظرف موردنظر بچسبانید.
 5. شما می‌توانید این مخلوط را به سینه مرغ پخته شده یا خامه‌ی سوپ قارچ اضافه کنید.

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید