چگونه مبل خود را رنگ کنیم؟

0

گیگر :

یک مبل قدیمی می‌تواند به کلی نمای خانه را عوض کند و جلوه بدی داشته باشد. در چنین مواقعی ممکن است وسوسه شوید که مبل را بیرون بیندازید و مبل جدیدی بخرید، اما راه‌های کم‌خرج‌تری نیز وجود دارد.

شما می‌توانید روی مبل قدیمی خود بنشینید و از نگاه کردن به آن لذت ببرید. در حال حاضر خرید یک مبل جدید با دوخت‌های خوب بسیار گران است. شما می‌توانید با استفاده از یک اسپری رنگ ظاهر مبل خود را به کلی تغییر دهید.

کارهایی که باید انجام دهید:

۱- اگر مبلی با رنگ تیره دارید، اما این مبل قسمتی از رنگ خود را از دست داده، اسپری رنگ یکی از راه‌های مناسب و ارزان است. قبل از این کار با همسر خود یا هم‌خانه خود درباره انتخاب رنگ مناسب مشورت کنید. توجه داشته باشید که در این موضوع تمرکز ما بر روی مبل‌های پارچه‌ای است. شما مجبورید برای مبل‌های چرم، الیاف پلی استر و … روش‌های دیگری را امتحان کنید؛ زیرا این نوع پوشش‌ها به طور کلی در برابر رنگ مقاوم هستند.
لزومی ندارد که این مبل از قبل در خانه شما باشد. شاید مبل دست دومی را در سمساری دیدید و از آن خوشتان آمد؛ اما رنگ آن برایتان جذاب نبود. در این صورت می‌توانید مبل را خریداری کرده و با اسپری، رنگ آن را تغییر دهید.
یکی از راه‌های تست مناسب بودن مبل شما برای رنگ شدن این است که یک قطره آب بر روی مبل بریزید. اگر مبل آب را جذب کرد، مبل شما برای رنگ کردن مناسب است؛ اما اگر آب را پس زد، احتمالاً در برابر رنگ نیز مقاوم است.

۲- بر روی رنگ مورد نظر تصمیم قطعی بگیرید. بهتر است برای تغییر رنگ، از یک رنگ ساده استفاده کنید؛ زیرا استفاده از چند رنگ و اسپری آن‌ها کار بسیار دشواری است. بهتر است رنگی که می‌خواهید انتخاب کنید یا از رنگ‌های خنثی باشد یا متناسب با دکور شما باشد.

۳- سعی کنید از اسپری‌هایی با فرمولاسیون مخصوص برای رنگ کردن پارچه استفاده کنید که اغلب در فروشگاه‌های صنایع دستی یافت می‌شوند.

۴- مبل را برای رنگ زدن آماده کنید. بهتر است قبل از رنگ زدن، مبل را به طور کامل بخارشوی کنید تا لکه‌ها، تکه‌های غذای چسبیده به آن، کرک‌ها و هر گونه کثیفی از روی آن پاک شود.
همچنین باید شکاف‌ها و سوراخ‌های مبل را نیز تعمیر کنید. اگر لازم است فنرهای مبل را تعویض کنید، حتماً موضوع هزینه را در نظر بگیرید که آیا خرید یک مبل جدید به صرفه‌تر است یا تعمیر مبل قدیمی.

تشکچه‌های روی مبل را بردارید تا جداگانه رنگ کنید.

تمام قسمت‌هایی که نمی‌خواهید رنگ کنید مانند پایه‌های چوبی، دسته‌های چوبی و غیره را با نوار نقاشی یا نوار عادی بپوشانید.

۵- محلی را که می‌خواهید مبل را آنجا رنگ کنید، آماده کنید. محل موردنظر بایستی طوری انتخاب شود که رنگ اسپری روی لوازم دیگر ننشیند. اگر در فضای اتاق یا پارکینگ این کار را انجام خواهید داد، حتماً در و پنجره‌ها را باز بگذارید. قسمت زیر و پشت مبل را کیسه‌های پلاستیکی بزرگ بزنید تا محیط را رنگی نکنید. محلی مخصوص اسپری‌های رنگ، برس‌ها، تکه‌های پارچه کهنه و لوازم موردنیاز خود آماده کنید.

۶- دستکش و لباس مناسب بپوشید تا در آخر کار، رنگی نشوید.

۷- ابتدا قسمت کوچکی از مبل را که دیده نمی‌شود، رنگ بزنید و منتظر بمانید تا خشک شود. اگر از نتیجه راضی بودید، ادامه دهید.

۸- مبل را به چند قسمت تقسیم‌بندی کنید و به ترتیب قسمت‌های موردنظر را رنگ بزنید. ابتدا یک لایه نازک از رنگ را روی مبل بپاشید. منتظر بمانید خشک شود. بعد لایه‌های دیگر را اضافه کنید. برای رنگ کردن گوشه‌ها از برس‌های نازک استفاده کنید. اگر موی برس کنده شد و روی قسمتی از مبل چسبید، بلافاصله آن را بردارید.

۹- ابتدا پشت مبل را رنگ کنید. لایه اول ممکن است ظاهر ناخوشایندی داشته باشد، نگران نباشید، با لایه‌های بدی به ظاهر دلخواهتان می‌رسید. توجه داشته باشید تغییر رنگ مبلی که رنگ تیره دارد، سخت‌تر از تغییر رنگ مبلی است که رنگی روشن دارد.

۱۰- پس از اتمام رنگ‌آمیزی پشت مبل، کنارها و بعد جلوی مبل را رنگ کنید.

۱۱- بایستی چند روز پس از لایه اول رنگ منتظر بمانید و بعد لایه‌های بعدی رنگ را انجام دهید. این کار برای اطمینان از رنگی است که استفاده می‌کنید. پس از سه روز روی مبل را با یک حوله سفید بمالید تا مطمئن شوید رنگ کاملاً خشک شده است.

۱۲- حالا لایه بعدی رنگ را روی مبل استفاده کنید.

۱۳- اگر از نتیجه به دست آمده راضی هستید، لازم نیست مبل را مجدداً رنگ کنید. نتیجه نهایی به سلیقه شما بستگی دارد. در بیشتر موارد تنها دو لایه رنگ کافی است. پس از اتمام، مبل را با یک حوله سفید بمالید تا پرزهای لوله شده یا توده‌های رنگ را تمیز کنید.

۱۴- حالا می‌توانید روی مبل جدید خود بنشینید و از تماشای فیلم مورد علاقه خود لذت ببرید.

 

cover

پاسخ دهید