چگونه ویندوز ۱۰ نصب شده در یک هارد دیسک را بر روی سیستم جدید بدون نصب ویندوز بالا بیاوریم؟

0

1a39173e65486fab8249fb04458ac834_L

چگونه ویندوز ۱۰ نصب شده در یک هارد دیسک را بر روی کامپیوترجدید بدون نصب ویندوز بالا بیاورم ؟

مقدمه:خب دوستان عزیز در این آموزش قراره یاد بگیرین چگونه ویندوز ۱۰ نصب شده در یک هارد دیسک رو بر روی سیستم جدید بدون نصب ویندوز جدید بالا بیاوریم , تا به حال از برنامه پیش فرض ویندوز با عنوان Sysprep.exe استفاده کرده اید ؟ نام این برنامه ممکن است یکبار هم به گوش شما نخورده باشد . Sysprep مخفف عبارت System Preparation می باشد. این ابزار جهت نصب چندین نسخه ویندوز بر روی سیستم های یک شرکت و یا سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که بخواهید از یک نسخه ویندوز به دفعات استفاده کنید، حتما باید این ابزار را مورد استفاده قرار دهید و سپس از ویندوز خود Image گرفته و بر روی سخت افزارهای دیگر نصب کنید. به صورت پیش فرض از نسخه ویندوز XP به بعد این ابزار در سیستم عامل وجود دارد ولی در نسخه های قدیمی باید از طریق CD ویندوز این برنامه را اجرا می کردید .فرض کنید سیستم کامپیوترتان را ارتقا داده اید !! نمی خواهید بعد از ارتقا اطلاعات روی هارد دیسک قدیمی شما پاک شود و با همان ویندوز قدیمی می خواهید سیستم عامل را با قطعات جدید بالا بیاورید . روش انجام اینکار در ادامه توضیح داده می شود.

۱٫ دقت داشته باشید که تنظیمات این بخش مربوط به قبل از تعویض سخت افزار یا ارتقا آن می باشد . یعنی ابتدا باید اینکار را انجام بدهید و بعد از خاموش شدن سیستم قطعات را با قطعات قبلی جایگزین کنید . کلیدهای ترکیبی Win + R را بفشارید تا کادر RUN نمایش داده شود . سپس دستور زیر را در پنجره مورد نظر تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

1_آموزش_استفاده_از_Sysprep

%windir%System32SysprepSysprep.exe

 

۲٫ بعد از چند ثانیه یک پنجره همانند تصویر زیر باز می شود .در صورتیکه بیت لاکر بر روی ویندوز فعال می باشد باید آن را غیر فعال کنید .

2_آموزش_استفاده_از_Sysprep

 

در این پنجره از قسمت System Cleanup Action گزینه Enter System Out-of-Box-Experince (OOBE و از قسمت Shutdown Options گزینه Shutdown را انتخاب کنید همچنین تیک قسمت Generalize را بزنید و پنجره را OK کنید.در حالت اول یا به عبارتی در حالت OOBE Enter System Out-of-Box Experience سیستم جهت نصب بر روی یک سخت افزار دیگر آماده سازی می شود . برخی مشخصات منحصر به فرد آن ویندوز پاک شده و پس از نصب بر روی سخت افزار و سیستم جدید، ویندوز مجددا آن مشخصات را به صورت Unique و منحصر به فرد برای آن سیستم جدید تهیه می کند. در واقع در این حالت تنظیمات اول به حالت تنظیمات اولیه خود تبدیل می شود.

خوب در صورتی که بخواهید Image ی که از ویندوز تهیه می کنید را بر روی یک سیستم دیگر نصب کنید، حتی اگر آن سیستم دارای سخت افزار مشابهی با سیستم فعلی شما باشد، در این حالت شما باید از گزینه Generalize استفاده کنید. با استفاده از این گزینه برخی از ویژگی های منحصر به فرد ویندوز که بر روی سخت افزار فعلی شما تنظیم شده است نیز، پاک می شود. در واقع این گزینه SSDI و GUID ها را از بین می برد. انتقال Image ویندوز بر روی یک سخت افزار دیگر بدون آماده سازی آن Image با دستور sysprep/generalize به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

همانطور که مشاهده می کنید سیستم در حال پشتیبان گرفتن از بخش های اصلی ویندوز می باشد . به هیچ وجه برنامه ای را تا خاموش شدن کامپیوتر اجرا نکنید .

3_آموزش_استفاده_از_Sysprep

بعد از اینکه کامپیوتر خاموش شد قطعات را جایگزین کنید .
حالا سیستم را روشن کنید و بوت را بر روی هاردی قرار بدهید که ایمیج بر روی آن گرفته شده است . منظور از ایمیج بکاپ گرفتن از ویندوز با استفاده از sysprep می باشد .

زمانی که سیستم را بوت میکنید شما فرآیند نصب یک ویندوز ۱۰ جدید را مشاهده میکنید که در آن داریورها به همراه آپدیت های پیش فرض سیستم و تنظیمات ریجیستری بر روی ویندوز نصب خواهند شد.در طی مدت نصب ممکن است سیستم بسته به مشخصات سخت افزاری خود دو یا سه بار ریستارت شود. تفاوت نصب ویندوز از طریق sysprep با نصب از روی DVD کاهش مدت زمان نصب همچنین ذخیره بودن تنظیمات اصلی سیستم عامل می باشد .
پس از آخرین ریست سیستم شما باید همانند روند معمول نصب ویندوز ۱۰ تنظیمات زمانی و مکانی ویندوز جدید را انجام دهید.
در زمان ساختن یک کاربر جدید برای ویندوز ار نام کاربری که بر روی ویندوز ۱۰ قبلی ایجاد شده بود استفاده نکنید و به طور موقت یک نام دلخواه متفاوت برای حساب کاربری خود انتخاب کنید.

نتیجه گیری:کاربران محترم و عزیز به پایان آموزش چگونه ویندوز ۱۰ نصب شده در یک هارد دیسک را بر روی کامپیوترجدید بدون نصب ویندوز بالا بیاورم  رسیدیم امیدوارم این آموزش به دردتون بخوره و لذت برده باشین همراه با گیگر باشید.

لینک مطلب

پاسخ دهید