چین: برای میزبانی مذاکرات صلح “افغانستان” آماده ایم

0

خبرگزاری میزان – نمایند ویژه چین در امور افغانستان گفت: پکن برای میزبانی مذاکرات صلح میان طالبان افغانستان و دولت آمادگی دارد اما مایل به میانجی گری میان آنان نیست.

چین: برای میزبانی مذاکرات صلح به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “دنگ شیجون” که روزهای اخیر با سفر به اسلام آباد، دیدارهای مهمی با مسوولان ارشد دستگاه دیپلماسی پاکستان درخصوص روند مذاکرات صلح افغانستان انجام داد، پیش از ترک اسلام آباد به مقصد کابل، اعلام کرد که
کشورش آماده است میزبان برگزاری این مذاکرات باشد ضمن اینکه از تلاش پاکستان برای تسهیل و از سرگیری این مذاکرات حمایت می کند.

نماینده عالی دولت چین، طالبان را یکی از پایه های اصلی روند صلح افغانستان دانست و افزود: پکن در گذشته نیز برای کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان تلاش کرده و اکنون نیز اگر طرفین مذاکرات تمایل داشته باشند، چین نیز حاضر است میزبانی دور بعدی مذاکرات میان طالبان و دولت کابل را بر عهده بگیرد.

دنگ شیجون درخصوص روابط تنش آلود میان اسلام آباد و کابل نیز گفت: رایزنی های نزدیک و انجام مذاکرات تنها راه کاستن تنش های موجود میان پاکستان و افغانستان است. دو کشور همسایه می توانند با آمدن به پای میز مذاکره، به تمامی سوء تفاهم های ایجاد شده پایان دهند.
وی ابراز امیدواری کرد که با تلاش های مشترک پاکستان و چین، تلاش ها برای صلح در افغانستان به ثمر برسد.

دور قبلی و در واقع نخستین دور مذاکرات رسمی میان طالبان افغانستان و دولت کابل، در 17 تیرماه سال جاری در منطقه گردشگری “مَری” واقع در نزدیکی پایتخت پاکستان برگزار شد.

اما با اعلام خبر ناگهانی مرگ ملا عمر رهبر سابق پاکستان، روند مذاکرات متوقف شد و به دلیل ایجاد اختلاف های درون گروهی شدید میان طالبان و همچنین تشدید اختلاف ها میان پاکستان و افغانستان، از سرگیری این مذاکرات همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

پیش آن نیز نمایندگانی از طالبان و دولت افغانستان در شهر ارومچی چین گفت و گوهایی غیررسمی انجام داده بودند.

قرار است کمتر از یک ماه دیگر، پاکستان میزبان کنفرانس مهم منطقه ای با عنوان کنفرانس قلب آسیا باشد که هدف اصلی آن، بررسی اوضاع افغانستان و تلاش برای کمک به از سرگیری مذاکرات صلح در این کشور است.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید