کارت گرافیک دو هسته ای AMD Fury X2 در حال تولید است؟!

0

کارت گرافیک دو هسته ای AMD Fury X2 در حال تولید است؟!

یوهان اندرسون از استودیو DICE در جدیدترین پیام خود در توئیتر به تجهیزات خنک کننده مایع و کولانت اختصاصی آن اشاره کرده که پیش از تولید به دست وی رسیده است. شایعات منتشر شده نشان می دهد که یک کارت گرافیک دو هسته ای به همراه خنک کننده مایع توسط انویدیا یا AMD در حال تولید است. اما این احتمال با درصد بیشتری برای AMD صدق می کند و دلیل آن هم تولید چند کارت گرافیک با استفاده از خنک کننده مایع در سال گذشته است. اتفاقی که برای انویدیا رخ نداده و پس از معرفی خنک کننده جدید در کارت گرافیک GTX Titan در فوریه سال 2013 تا به امروز تلاشی برای تغییرات بنیادی در خنک کننده رده بالای خود انجام نداده است. با توجه به اینکه انویدیا تا زمان معرفی نسل آینده GPU های خود با معماری پاسکال، هیچ برنامه ای برای تولید کارت گرافیک دو هسته ای ندارد و اصولا علاقه ای به خنک کننده مایع در وجود سبزپوشان مشاهده نمی شود، باید به این نتیجه رسید که AMD یک کارت دو هسته ای تولید خواهد کرد.

 

در حال حاضر سرخ پوشان در حال بررسی عملکرد سیستم خنک کننده هستند تا به طور کامل از کارایی آن در خنک سازی دو پردازنده گرافیکی Fiji XT اطمینان حاصل کنند. مدیران AMD برای رونمایی از کارت گرافیک جدید خود برنامه ریزی مفصلی صورت دادند و در یک مراسم اختصاصی از محصول خود رونمایی خواهند کرد. آنها حتی نام انحصاری نیز برای کارت گرافیک خود در نظر گرفتند و باید غول دو هسته ای این شرکت را با نام GEMINI معرفی کرد. البته با توجه به اینکه پیش از این یک کارت دو هسته ای توسط AMD با این نام معرفی گردید، به نظر می رسد عنوان Fiji Gemini برای محصول جدید در نظر گرفته شود.

 


AMD Radeon R9 Fury X

AMD Radeon R9 Fury X

AMD Radeon R9 Nano

AMD Radeon R9 390X

Fabrication Process

28nm

28nm

28nm

28nm

GPU

Fiji XT x2

Fiji XT

Fiji XT

Hawaii / Grenada

Streaming Processors

2x 4096

4096

4096

2816

Graphics memory

2x 4 GB HBM

4 GB HBM

4 GB HBM

8 GB GDDR5

Memory Clock

up-to 500 MHz / 1.0 Gbps

up-to 500 MHz / 1.0 Gbps

up-to 500 MHz / 1.0 Gbps

6.0 Gbps

Core Clock

1050 MHz

1050 MHz

up-to 1000 MHz

1050 MHz

Memory Bandwidth

up-to 512 GB/s

up-to 512 GB/s

up-to 512 GB/s

384 GB/s

Power Connectors

2 x 8-pin

2 x 8-pin

1 x 8-pin

1 x 6-pin – 1 x 8-pin

Form Factor

Full Height, Dual slot

Full Height, Dual slot

Full Height, Dual slot

Full Height, Dual slot

Freesync

 Yes

Yes

Yes

Yes

DirectX 12 Support

 Yes

Yes

Yes

Yes

 

 

 در خصوص زمان رونمایی و ورود Fiji GEMINI به بازار، احتمال فراوانی برای اواخر سال 2015 در نظر گرفته شده و حداکثر تا یک ماه آینده شاهد حضور یک کارت دو هسته ای از AMD به همراه واترکولر خواهیم بود. بر اساس شایعات منتشر شده، توان مورد نیاز کارت توسط دو کانکتور 8 پین با قابلیت انتقال 375 وات تامین می گردد که با توجه به توان مصرفی Fiji XT به نظر می رسد تعداد کانکتور بیشتری نیاز باشد. احتمال بهینه سازی AMD به منظور کنترل توان مصرفی وجود دارد و با در نظر گرفتن عدم کاهش فرکانس کاری پردازنده گرافیکی Fiji XT، تامین توان توسط دو کانکتور 8 پین کمی عجیب است. قدرت پردازشی با توجه به حضور دو عدد پردازنده گرافیکی Fiji XT در حدود 16 ترافلاپ است که برای کاربران حرفه ای بسیار وسوسه انگیز خواهد بود. اگر بخواهیم قیمت 650 دلاری Fury X را در دو ضرب کنیم، به احتمال فراوان با یک کارت 1300 دلاری مواجه می شویم که برای تناسب حساب بانکی بسیاری از کاربران مناسب نمی باشد.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید