کارت گرافیک گیگابایت Radeon R9 Fury WindForce 3X با بهترین فناوری خنک کننده معرفی شد

0

Giga1

Radeon R9 Fury WindForce 3X اولین کارت سری 300 کمپانی گیگابایت بوده که به خنک کننده فوق العاده موثر WindForce 3X مجهز شده است.

این کارت گرافیک جدید کمپانی گیگابایت، محصولی‌ست بر مبنای پردازشگر Fiji PRO کمپانی AMD یعنی کارت R9 Fury؛ با این تفاوت که طراحی کارت و سیستم خنک کننده آن، تماما توسط گیگابایت طراحی شده تا اورکلاک کردن آن تا فرکانس‌های بالا ممکن شود. با استفاده از طراحی WindForce X3 به دلیل بالاتر قرار دادن فرکانس پیش فرض کارت گرافیک از طرف کمپانی گیگابایت، افزایش کارایی کارت گرافیک را به طور کلی شاهد هستیم. همچنین به دلیل طراحی مخصوص PCB و سیستم خنک کننده حرفه‌ای، قابلیت اورکلاک آن برای اورکلاکرهای حرفه‌ای در سطوح بالا وجود دارد. این سیستم خنک کننده قبلا بر روی کارت‌هایی مانند G1 Gaming Nvidia GTX 980Ti نیز اجرا شده بود.

معرفی و توضیح سیستم خنک کننده WindForce 3X

سیستم خنک کننده WindForce 3X متشکل است از سه فن PWM که هوا را به داخل 2 قطعه آلومینیومی می‌دمند و 5 لوله حرارتی که از داخل این پره‌های آلومینیومی رد شده‌اند.

هوای داغ از طریق خروجی هوای پشت کارت واقع در بالای خروجی‌های تصویر به بیرون کیس هدایت می‌شود.

در سیستم خنک کننده WindForce 3X لوله‌های حرارتی (heat-pipe) ساخته شده از مس خالص به طور مستقیم به پردازشگر کارت گرافیک اتصال دارند. این امر باعث انتقال سریع‌تر حرارت پردازشگر به بیرون کارت می‌شود. همچنین، با فن‌های تیغه‌ای مخصوصی که این سیستم خنک کننده از آن‌ها استفاده می‌کند، گردش هوا بسیار موثرتر شده که علاوه بر خنک کنندگی بیشتر، باعث کاهش تلاطم جریان هوا و کاهش نویز ناشی از جریان هوا می‌شود.

Giga2

این سیستم خنک کننده توانایی پراکندگی حرارت را تا توان 600W دارد که بیشتر از حد نیاز برای خنک نگاه داشتن حتی چنین کارت قدرتمندی است. برای آپدیت کردن درایور و BIOS کارت گرافیک به‌علاوه مشاهده و تغییر فرکانس، ولتاژ، سرعت چرخش فن‌ها و تنظیمات OSD می‌توان از نرم‌افزار OC GURU II استفاده کرد.

مشخصات فنی کارت

قلب تپنده Radeon R9 Fury WindForce 3X یک عدد پردازشگر گرافیکی Fiji PRO ساخته شده با معماری GCN1.2 و فناوری 28 نانومتری‌ست. 8900 ترانزیستور در خدمت این پردازشگر 596 میلی متری هستند. 54 واحد محاسباتی (CU) این GPU هر کدام دارای 64 عدد سایه زن هستند که مجموع تعداد سایه زن‌ها به 3596 عدد می‌رسد. 64 واحد رستر و 224 واحد تکستچر مپینگ نیز از دیگر بخش های این پردازشگر است. فرکانس هسته GPU به 1010 مگاهرتز افزایش یافته و فرکانس حافظه همان 1000 مگاهرتز تعیین شده توسط AMD است. با این اوصاف این کارت به توانایی محاسباتی 7.2TFLOPS می‌رسد.

حافظه این کارت از نوع جدید HBM بوده و مقدار 4GB بر روی برد تعبیه شده است. با توجه به فرکانس 1 گیگاهرتزی و رابط 4096 بیتی، پهنای باند حافظه مقدار 512GB/s است. اتصال این کارت نیز از نوع معمول PCIe3.0 x16 قرار داده شده است.

کارت گرافیک Radeon R9 Fury WindForce X3 همچنین از ویژگی‌های نسل بعدی مانند DirectX12 ،Freesync VSR و Frame Rate Target Control پشتیبانی می‌کند.

این کارت گرافیک به وسیله دو کانکتور 8 پینی تغذیه می‌شود و توان برد آن 275 وات است. منبع تغذیه 600 واتی برای یک سیستم با این کارت گرافیک توصیه شده است. خروجی‌های تصویر عبارتند از یک خروجی HDMI، سه خروجی تصویر Display port، و یک خروجی Dual-Link DVI.

پوششی برای پشت کارت نیز طراحی و تعبیه شده تا نمای کارت هر چه شکیل تر شود  و مانع ایجاد هرگونه اتصال کوتاه و برخورد اشیاء خارجی به پشت کیس شود. این کارت گرافیک با گارانتی آواژنگ در بازار ایران موجود است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید