کامل ترین تصویر ثبت شده از کهکشان راه شیری

0

کامل ترین تصویر ثبت شده از کهکشان راه شیری

در سال ها اخیر و با پیشرفت رسانه ها و همچنین بیشتر شدن ارتباط متخصصان با مردم عادی، برخی از ویژگی های جهان هستی روز به روز بیشتر و بیشتر مورد توجه عموم مردم جهان قرار می گیرد. یکی از این موارد علم نجوم و کیهان شناسی است که به لطف دانشمندان و محققان بزرگی نظیر پروفسور استیون هاوکینگ، پروفسور برایان کاکس و پروفسور نیل دی گریس تایسون که ارتباط بسیار خوبی با رسانه ها و به خصوص شبکه های تلویزیونی برای ضبط برنامه های مستند علمی دارند، به یکی از شاخه های علمی مورد علاقه مردم تبدیل شده است. درست به همین دلیل هم هست که اکنون بسیاری از مردم دنیا می دانند ما در چه عالم بزرگی زندگی می کنیم و با مفاهیمی مانند کهکشان، ابرنواختر، سیاهچاله و نظایر آنها آشنا هستند. حالا گروهی از متخصصان توانسته اند با تحقیقات گسترده، کامل ترین تصویری که تا به حال از کهکشان راه شیری وجود دارد را ثبت کنند. در ادامه با ما همراه باشید.

مسئول انجام این پروژه، کیهان شناسان دانشگاه روهر در بوخوم آلمان هستند. البته شاید فکر کنید چطور می توان چنین تصاویری تهیه کرد و آیا برای گرفتن آنها هم باید یک دوربین داشت و به صورت پانوراما با آن عکس گرفت یا خیر. در واقع این سوال بسیار سوال جالبی است. برای گرفتن این عکس متخصصان دانشگاه روهر 5 سال زمان صرف کرده اند و با گرفتن تعداد بیشماری عکس، توانسته اند در نهایت به یک عکس واحد 46 میلیارد پیکسلی برسند! عکس نهایی آن قدر بزرگ است که نمی توان آن را به صورت یکجا منتشر کرد و باید بخش های آن را به صورت مجزا نمایش داد. زمانی که این تصویر نهایی شد، دانشمندان توانستند اشیایی را در آن پیدا کنند که تا به حال از چشم آنها پنهان مانده بود. در حقیقت، 50000 شی نورانی جدید در این تصویر کشف شده است که احتمال می رود همه آنها ستاره هایی در کهکشان راه شیری باشند اما هنوز نمی توان با قطعیت در این مورد صحبت کرد. ممکن است بعضی از آنها یک مجموعه ستاره ای کامل (مانند منظومه شمسی) باشند و این احتمال به خصوص در مورد نقاط پر نور تر بیشتر خواهد بود. برای جست و جو در این تصویر فوق العاده جذاب می توانید به وب سایت دانشگاه Ruhr-Universitat سر بزنید.

 

در نظرسنجی بهترین تلفن هوشمند سال 2015 به انتخاب کاربران وب سایت سخت افزار شرکت کنید! برای ثبت رای و آگاهی از روند اجرای مسابقه می توانید از صفحه ویژه این مسابقات دیدن کنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید