کانتار ورلد پنل: رقابت سامسونگ و اپل به پایان رسیده است

0

کانتار ورلد پنل: رقابت سامسونگ و اپل به پایان رسیده است

در سال های اخیر، که به عنوان یک عصر طلایی در دنیای گوشی هوشمند شناخته میشود، دو کمپانی سامسونگ و اپل رقابت بسیار داغی را با یکدیگر داشته اند. در واقع میتوان گفت در این چند سال فقط این دو کمپانی بوده اند که پا به پای یکدیگر پیش رفته اند و سازندگان دیگر تنها سعی بر این داشتند که کمی از میزان سهم این دو کمپانی در بازار را از آن خود کنند. اما به طور شفافی هیچ سازنده ای نتوانست به این هدف خود برسد و سامسونگ و اپل در تمام نقاط جهان حرف اول و آخر را میزدند. اما در طول یکی دو سال اخیر، روند این داستان متفاوت شده است و دیگر سازندگان میزان سهم قابل توجهی را از بازار را از آن خود کرده اند و محققین معتقدند که دیگر رقابت دو ابر کمپانی سامسونگ و اپل خاتمه یافته است.

 در سه ماهه ی اخیر سال 2016 که به ماه می ختم میشود، سامسونگ 36 در صد از سهم فروش گوشی های هوشمند در امریکا را به خود اختصاص داده است. در حالیکه در سوی دیگر، کمپانی امریکایی اپل 29 در صد از میزان فروش گوشی های هوشمند در این کشور را در اختیار داشته است. اما اگر فروش این دو کمپانی را فقط به مدل های پرچمدار محدود کنیم، یعنی فقط گلکسی اس 7 و اس 7 اج سامسونگ و آیفون 6اس و 6اس پلاس اپل را در نظر بگیریم، سامسونگ دارای برتری 1.4 در صدی نسبت به رقیب خود است (16 در صد سامسونگ در برابر 14.6 در صد اپل). اگر طور دیگه ای بخواهیم این مسئله را عنوان کنیم باید بگوئیم که فروش پرچمداران سامسونگ در طول این سه ماه در امریکا از اپل پیشی گرفته است. در حالی که معمولا عنوان  پرفروش ترین گوشی های پرچمدار در این کشور را، آیفون های اپل به خود اختصاص میدادند.

آمار نشان میدهد که خریداران آیفون 6اس و گلکسی اس 7، به مدلی که با آنها آشنایی بیشتری داشته اند وفادار مانده اند و تنها 5 در صد از کسانی که گلکسی اس 7 یا گلکسی اس 7 اج خریداری کرده اند، پیش از این از گوشی های آیفون استفاده میکرده اند. در حالی که 14 در صد از کسانی که آیفون های جدید را خرید کرده اند، پیش از این دارای یکی از گوشی های سامسونگ بوده اند. به طور کلی 88 در صد از دارندگان آیفون های اپل و 86 در صد از کسانی که صاحب گوشی سامسونگ هستند، به برند مورد علاقه ی خود وفادار مانده اند.

آمار نشان از این دارند که دو کمپانی سامسونگ و اپل در دو بازار امریکا و اروپا کاملا تسلط دارند و بخش عظیم فروش گوشی های هوشمند را به خود اختصاص داده اند. اما وقتی صحبت از بازار دیگر مناطق میشود، اوضاع کاملا متفاوت میشود. حدودا دو سال پیش، سامسونگ که به عنوان بزرگترین تولید کننده ی گوشی های هوشمند به شمار میرود، سهمی معادل 34 در صد از بازار کشور چین را به خود اختصاص داده بود. اما در حال حاضر سهم این کمپانی به 9 در صد تنزل یافته است. شیائومی نیز که در آن سال به عنوان برترین سازنده در کشور چین محسوب میشد پشت سر هواوی و اپل قرار گرفت و اکنون هواوی به عنوان برترین سازنده ی گوشی های هوشمند در چین و سومین سازنده ی برتر در جهان شناخته میشود.

موسسه ی تحقیقاتی کانتار در گزارش جدید خود عنوان کرده است که رقابت انحصاری میان دو کمپانی سامسونگ و اپل به پایان رسیده است زیرا دیگر کمپانی ها نیز وارد رقابت با این دو کمپانی شده اند. هواوی از جمله سازندگانی است که رشد فوق العاده چشمگیری در سال های اخیر داشته است و انتظار میرود تا سال 2021 سامسونگ و اپل را پشت سر بگذارد. هواوی برای رسیدن به این هدف بزرگ، برنامه های زیادی برای بازار دو کشور امریکا و هند در سر دارد. کانتار در ادامه ی این گزارش آورده است که سامسونگ و اپل باید از رقابت تنها با یکدیگر دست بکشند و نگران دیگر رقبای خود مانند هواوی و گوگل باشند. زیرا گزارش شده است که گوگل قصد دارد خود وارد بازار تولید گوشی های هوشمند شود. در هر صورت این بخش از اتفاق که بازار گوشی های هوشمند از دو قطبی بودن خارج شود و دیگر سازندگان نیز به طور جدی وارد عرصه ی رقابت شوند و تنگ شدن عرصه ی رقابت برای کمپانی ها باعث میشود که به فکر خلاقیت و نوآوری های بیشتر باشند و در عین حال، از نظر قیمت گذاری نیز با یکدیگر رقابت کنند که در نهایت این اتفاقات به سود مصرف کننده خواهد بود. نظر شما درباره ی اظهار نظر محققین در مورد پایان رقابت سامسونگ و اپل چیست؟

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید