کاهش آزمایشگاه‌های غیرضروری با هدف صرفه‌جویی ارزی

0

رییس انجمن آسیب‌شناسی ایران گفت :اگر تعداد آزمایشگاه‌های غیرضروری را به حداقل برسانیم کمک بزرگی به اقتصاد و تحول سلامت کردیم و جلوی بسیاری از هزینه‌های گزاف کشور گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛  ناصر کمالیان رییس انجمن آسیب‌شناسی ایران در همایش یک روزه پاتولوژی و انجمن آسیب‌شناسی صبح امروز در کتابخانه ملی ایران با اشاره به اردوهای کارآمد آموزش اظهار داشت: برای بالا بردن سطح علمی و ارتقا خدمات آموزشی همه افراد عضو باید دست به دست یک دیگر داده تا مسائل و مشکلات این انجمن برطرف شود. 
 
رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران با بیان اینکه نباید به بیماران به چشم یک مشتری نگاه شود افزود: پزشکان پاتولوژیست اول باید بیمار را معاینه کرده تا از درد آن مطلع شوند و سپس کار نمونه‌گیری و آزمایش‌های مختلف بر روی افراد صورت دهند. 
 
 کمالیان ابراز داشت: اعضای انجمن تخصصی نظام پزشکی و مسئولان در چالشی با سازمان‌های بیمه درمانی بوده که در همین زمان در 8 بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی تهران 800 هزار عدد نمونه در جهت تشخیص بیماری بررسی کردند. 
 
وی ادامه داد: اگر تعداد آزمایشگاه‌های غیرضروری را به حداقل برسانیم کمک بزرگی به اقتصاد و تحول سلامت کردیم و  جلوی بسیاری  از هزینه‌های گزاف کشور گرفته می‌شود. 
 
کمالیان یادآور شد: ما باید بیمه‌های درمانی را از درماندگی و عقب‌افتادگی دربیاوریم تا مسئولان بتوانند قانون بیمه‌های درمانی را در کشور اجرا کنند. 
 
رشد 0 درصدی تعرفه‌های پاتولوژیست‌ها در سال جاری 
 
در ادامه مراسم زالی رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: در سال‌های گذشته چالش‌های بسیار جدی روبه‌رو بودیم که با وحدت و همکاری توانستیم در مسیر قانونی بسیاری از مشکلات را حل کنیم. 
 
وی بیان کرد: پاتولوژیست‌ها یکی از باکیفیت‌ترین کارها را در حوزه سلامت انجام می‌دهند و این در حالی است که امروزه اداره آزمایشگاه‌ها از نظر اقتصادی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند. 
 
وی ادامه داد: پاتولوژیست‌ها در کتاب تعرفه همیشه یک سال عقب‌تر از سایر پزشکان بوده و این مسئله از نظر اقتصادی پاتولوژیست‌های جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 
 
رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران با بیان اینکه استخدام پرسنل جدید پاتولوژیست 27 درصد بار مالی دارد افزود: تغییرات اقتصادی در کشور که چند سال اخیر رخ داده متناسب با رشد تعرفه‌ها در بخش آزمایشگاهی نبوده و این مسئله مشکلات مختلفی را برای اداره آزمایشگاه‌ها ایجاد کرده است. 
 
وی اذعان داشت: امسال رشد تعرفه پاتولوژیست‌ها 0 درصد بوده اما با این حال رعایت اخلاق پزشکی و مشتری‌مداری در سطح بسیار خوبی قرار دارد. 
 
کمالیان یادآور شد: وضعیت پرداخت بیمه‌ها بسیار نگران‌کننده است و افراد پاتولوژیست همیشه به خاطر تغییر قانون از یک استرس مداومی برخوردار هستند. 
 
وی عنوان کرد: جوانان فارغ‌التحصیل با عشق و علاقه خاصی به این رشته می‌آیند اما متأسفانه امنیت شغلی پاتولوژیست‌ها بسیار پایین است. 
 
رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران  اظهار داشت: من امیدوارم با توجه به طرح نظام سلامت به جایگاه ویژه پاتولوژیست‌ها توجه ویژه‌ای شود و این مسئله با همکاری وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت در مجلس دست‌یافتنی است. 
 
وی گفت: سازمان نظام پزشکی از نظر حقوقی تکنیکی و فنی در خدمت انجمن پاتولوژیست‌ها بوده و من معتقدم که این انجمن‌ها باید تقویت شود. 
 
 6 هزار و 200 میلیارد تومان کسری دولت بابت بیمه سلامت کشور 
 
در ادامه مراسم نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اهمیت آزمایشگاه‌ها در کشور ما بسیار بالا است زیرا اگر بخواهیم یک کشور پیشرفته‌ای داشته باشیم باید آزمایشگاه‌های مجهز و پاتولوژیست‌های متخصصی تربیت کنیم و ما موظفیم به عنوان یک پاتولوژیست از جان مریضانمان مراقبت ویژه‌ای بکنیم. 
 
وی بیان کرد: ما باید وحدت خودمان را حفظ کنیم و به صورت یک پارچه با وجود انجمن‌های مختلف پاتولوژیستی بیش  از این اجازه ندهیم که حقمان در سازمان‌های مختلف گرفته شود. 
 
نوبخت ادامه داد: آن روزی که اختیارات نظام پزشکی در قبال بحث تعرفه‌های پاتولوژیستی مطرح بود به دلیل حاضر نبودن همکارانمان در این سازمان تعرفه خوبی به تصویب نرسید. 
 
وی ابراز داشت: قانون خدمات درمانی از  سال 73 به مجلس وارد شده اما متأسفانه تا به امروز اجرایش با مشکل روبه‌رو شده است و من انتظار دارم دولت به پاتولوژیست‌ها توجه ویژه‌ای بکند و این جز با حضور همه ما در انتخابات نظام پزشکی محقق نمی‌شود. 
 
کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه در شورای عالی بیمه  حق ردی نداریم افزود: پاتولوژیست‌ها در نظام پزشکی عضویت دارند اما از اختیارات قابل قبولی برخوردار نبوده و این مسئله آسیب‌های زیادی به این حوزه وارد می‌کند. 
 
نوبخت گفت: پزشکان متخصص داخلی از کیارستمی به خوبی در حال مراقبت بودند اما با سپردن وضع سلامتی این کارگردان مطرح کشور به پزشکان فرانسوی حال ایشان روز به روز وخیم‌تر شد. 
 
وی یادآور شد: لایحه‌ای به دولت تقدیم کرده‌ایم که اصلاحیه آن در مجلس به صورت یک فوریتی رأی آورد که در این لایحه 5 هزار میلیارد تومان بابت بیمه سلامت در ابتدا تصویب ولی در مراحل بعدی رد شد و به طور کلی دولت بابت بیمه سلامت 6 هزار و 200 میلیارد تومان کسری دارد. 
 
وی گفت: من به عنوان عضو کمیسیون بهداشت مجلس تمام سعیم را می‌کنم که این پول به بیمه‌ها برگردد تا وضعیت بیماران نیازمند در کشور بهبود یابد. 
 
در حال تکمیل/ 
 

لینک مطلب

پاسخ دهید