کاهش حجم تصاویر به کمک شبکه های عصبی توسط گوگل

0

کاهش حجم تصاویر به کمک شبکه های عصبی توسط گوگل

اگر تصور می کنید گوگل تنها شرکتی برای جست و جوی محتوای منتشر شده در اینترنت و حداکثر توسعه دهنده زیرساخت هایی مانند اندروید و نرم افزارهای مرتبط با آن است، سخت در اشتباهید. محققان این کمپانی در حال کمرنگ تر کردن مرزهای بین واقعیت و دنیای مجازی هستند و حالا تیمی از گوگل موفق به توسعه یک شبکه عصبی شده که هدف آن کاهش حجم فایل های رایانه ای است.

در واقع می توان هدف گوگل را به این صورت خلاصه کرد که آنها قصد دارند با استفاده از هوش رایانه ای، فشرده سازی فایل هایی مانند تصاویر را تا چندین مرحله بیش از آنچه تکنیک های فعلی اجازه می دهند پیش برده و عملی کنند. به این منظور شش میلیون تصویر فشرده شده از اینترنت به عنوان نمونه جمع آوری شده و همه آنها به قطعاتی در ابعاد 32 در 32 پیکسل تقسیم شده اند. سپس 100 بیت از هر تصویر به صورت ورودی در اختیار شبکه عصبی قرار گرفته تا نشانه ای برای ضعیف ترین اجزای فشرده سازی باشند. در چنین شرایطی اینطور تصور می شود که اگر شبکه عصبی بتواند ضعیف ترین بخش یک تصویر را فشرده سازی کند، آنگاه در شرایط بهتر عملکرد مناسب تری از خود به نمایش خواهد گذاشت.

بر اساس توضیحات منتشر شده توسط گوگل، شبکه عصبی مورد استفاده به کمک الگوریتم های ریاضی هر تصور را به کد های باینری تبدیل کرده و سپس آنها را به صورت جزء به جزء بازسازی می کند و به این ترتیب عملکردی چندین برابر بهتر از فشرده سازی JPEG ارائه خواهد کرد. البته این تکنیک هنوز در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد اما می توان انتظار داشت استفاده گوگل از شبکه های عصبی بتواند در آینده ای نزدیک دستاوردهای بسیار گسترده ای برای کاربران دنیای دیجیتال داشته باشد.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید