کاهش رشد جمعیت به زیر 2 درصد رسید/ ثبت نام 600 زوج نابارور در کمپین خانواده

0

رییس انجمن جنین‌شناسی ایران گفت: تاکنون 600 زوج نابارور در طرح کمپین خانواده، تولید مثل و فرزندپروری ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛محمدمهدی آخوندی، رییس انجمن جنین‌شناسی و بیولوژی تولید مثل ایران در نشست خبری کمپین خانواده، تولید مثل و فرزندپروری در پژوهشگاه ابن‌سینا اظهار کرد: بحث جمعیت در کشور موضوع مهمی است که 31 اردیبهشت ماه نیز روز بین‌المللی جمعیت نامگذاری شده و در کشور در اوایل انقلاب علاقه‌مند به توسعه جمعیت بودیم که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم و سرعت رشد جمعیت مسئولان برای کنترل جمعیت اقدام کردند. 

 

وی، با اشاره به اینکه رشد جمعیت در اوایل انقلاب در حدود 3.8 درصد بود، تصریح کرد: این سرعت رشد می‌توانست برای مسئولان نگران کننده باشد که با فرهنگ‌سازی و اقدامات انجام شده شاهد کاهش رشد جمعیت بودیم. 

 

رئیس انجمن جنین‌شناسی با بیان اینکه اکنون نرخ رشد جمعیت زیر 2 درصد رسیده است، گفت: علی‌رغم تشویق به افزایش جمعیت و تمهیدات انجام شده نگرانی‌ها در این حوزه ادامه دارد، که با کاهش رشد جمعیت هزینه‌ها برای افراد مسن افزایش می‌یابد و شاهد کاهش نیروی جوان هستیم. 

 

وی با اشاره به اینکه در تمامی کشورها تمهیداتی برای رشد جمعیت برای کمک به توسعه وجود دارد، اظهار کرد: سیاستگذاری‌ها با توجه به جمعیت بیست درصدی زوج‌های نابارور باید به 2 قسمت تقسیم شود و از عوامل تهدید کننده باروری مانند تأخیر در ازدواج، تأخیر در باروری، افزایش سن، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی، آلودگی محیطی و غیره جلوگیری شود. 

 

آخوندی گفت: در برخی خانواده‌ها نگرانی از داشتن فرزند با مشکلات ژنتیکی مانع از فرزند‌آوری آن‌ها می‌شود که روش‌های پیشرفته توأم تشخیص ژنتیکی و تکنولوژی‌های درمان ناباروری می‌تواند به آن‌ها برای بهره‌مندی از فرزند سالم کمک کند. 

 

وی با بیان اینکه موضوع‌های اجتماعی و اقتصادی برای ناباروری از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: از میان 21 میلیون زوج در کشور در حدود 4 میلیون نابارور هستند که به این دلیل مشکلات زیادی از جمله موقعیت‌ اجتماعی و اشتغال برای آن‌ها فراهم می‌شود. 

 

رییس انجمن جنین‌شناسی با اشاره به اینکه درمان ناباروری نیازمند همکاری زوج و امکانات تخصصی است، بیان کرد: بیش از 21 مرکز ناباروری در استان‌ها و 13 مرکز در تهران آمادگی خود را برای ارائه خدمات رایگان تشخیص، مشاوره و راهنمایی برای زوجینی که برای اولین بار به این مراکز مراجعه می‌کنند، اعلام کردند. 

 

وی اعلام کرد: این مراکز در شهرهای ارومیه، کرمانشاه، سنندج، قزوین، اهواز، تبریز، بابل، رشت، ساری، یزد، شیراز، کرمان و دیگر شهرها قرار دارد و تا امروز 600 زوج در کمپین ثبت نام کردند. 

 

آخوندی افزود: مراحل تشخیصی ناباروری حداقل بین 120 تا 130 هزار تومان هزینه دارد که امیدواریم با توسعه کمپین و حمایت وزارت بهداشت تعداد ثبت نام‌شوندگان افزایش پیدا کند. 

 

وی اظهار داشت: حمایت از کمپین بیشتر در مراکز ناباروری خصوصی بوده و مراکز دولتی به دلیل مشکلات اداری کمتر در این طرح مشارکت داشتند. 

 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید