کاهش محسوس نمک در فرمولاسیون فراورده‌های غذایی

0

مدیر کل نظارت بر فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت :در برنامه های جدید سازمان غذا و دارو، کاهش نمک در فراورده های غذایی در الویت است.

وی  همچنین با بیان اینکه میزان تولید نمک خوراکی کشور در سال 700 هزار تن است اضافه کرد:  55 درصد این مقدار در سبد خانوار و از طریق نمک سفره و مواد غذایی خانگی دریافت می شود.

دکتر حسینی  به برنامه های سازمان غذا و دارو در راستای کاهش مصرف نمک در کشور اشاره کرد و گفت: براساس مصوبات سازمان  10 میزان از فرمولاسیون نمک در محصولات و تولیدات صنعتی کاهش یافته است.

 

مدیر کل نظارت بر فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه بیشترین میزاندریافت نمک از طریق محصولات غذایی نان و پنیر می باشد از کاهش این ماده موثر در فرمولاسیون نان و پنیر  خبر داد و گفت:میزان نمک در فرمولاسیون نان و پنیر به ترتیب از 4 به 3و از 2 به 1.8درصد کاهش یافته است .

وی با بیان اینکه  کیفیت نمک مورد استفاده و یددار بودن آن نیز مسئله مهم دیگریست،گفت :کیفیت و ید دار بودن نمک در  نان و پنیر  در دستور کار قرار دارد و کاهش مصرف آن تا حدود 5گرم در روز در دست اقدام می باشد.

دکتر حسینی در باره پایش مستمر نمک، بازنگری در حد مجاز آن در نان و همچنین الزام استفاده از نمک تصفیه شده توسط نانوایی ها تاکید و ابراز امیدواری کرد: از ابتدای دی ماه سال جاری ماه میزان حد مجاز نمک در نان به 1.6 درصد کاهش یابد.

وی درخاتمه با برشمردن حد مجاز8 درصدی نمک در دوغ و 1.5 درصدی در رب یادآور شد: واحدهای نانوایی که نمک کمتری در این فراورده اساسی سفره های ایرانی استفاده کنند به نحو شایسته ای مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید