کاهش 90 درصدی میزان شیوع سل در کشور طی 50 سال اخیر

0

رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفت: وضعيت ایران از لحاظ میزان بروز سل از تمامی کشورهای منطقه بهتر است و طی 50 سال اخیر به يک دهم کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ مهشید ناصحی رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت در همایش بزرگداشت روز ملی سل که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به کاهش میزان شیوع سل در کشور اظهار داشت: میزان بروز سل در کشور طی 50 سال اخیر از 140 بیمار در 100 هزار نفر به 13 بیمار رسیده که موفقیت چشمگیری محسوب می شود. 

وی میزان بروز سل براساس تخمین جهانی را در جهان 142 بيمار در هر 100 هزار نفر و در ایران 16 بیمار عنوان کرد و افزود: این تعداد در محدوده مدیترانه حدود 116 بیمار در هر 100 هزار نفر بوده که این ارقام حاکی از موفقیت ایران در مقابله با سل دارد. 

دبیر علمی همایش بزرگداشت روز ملی سل ادامه داد: سال گذشته 9 هزار و 915 مورد مبتلا به سل گزارش شده که بر اساس ارزیابی ها این تعداد فقط 79 درصد بیماران را شامل می شود. 

ناصحی وضعیت ایران در مهار سل را بهتر از سایر کشورهای منطقه دانست و گفت: همیشه بروز سل در کشورهای همسایه بیش از ایران بوده اما مسئله مهم تفاوت این میزان با کشور ترکیه است که در ایران 16 در هر 100 هزار نفر و در ترکیه 18 بیمار است.

وی میزان بروز سل در افراد مسن را شایع تر خواند و اذعان کرد: میزان شیوع سل در سالمندان 5 برابر بروز کلی سل و میزان مرگ آنها 2 برابر دیگر بیماران است.

در حال تکمیل/

لینک مطلب

پاسخ دهید