Tuesday 28 March 2017

پیش فروش اینترنتی بلیط قطار

پیش فروش اینترنتی بلیط قطار

پیش فروش اینترنتی بلیط قطار ویژه نوروز ۹۶ برای حرکت در تاریخ (۲۵ اسفند ۹۵ تا ۱۵ فروردین ۹۶) از ساعت ۵ عصر روز یکشنبه ۱۷ بهمن آغاز و تا روز سه شنبه ۱۹ بهمن ادامه خواهد داشت. کاربران گرامی با ورود به سایت سامتیک میتوانند بلیط قطار تمامی شرکت های ریلی ایران اعم از رجا، فدک و سفیر را در تمامی مسیرها به صورت کاملا آنلاین رزرو و خریداری نمایند.
کد خبر : 60226
تاریخ انتشار : چهار شنبه 4 می 2016 - 20:28
1 views بازدید

کتاب؛ اکسیر نجات‌بخش جامعه

گیگر: یادداشت مشاور فرهنگی رئیس جمهور درباره افت سرانه مطالعه در ایران؛ سیدرضا صالحی‌امیری در یادداشتی از چرایی عدم توجه مردم به کتاب و چالش‌های پیش روی سرانه‌ی مطالعه در ایران نوشته است. گروه ادبیات، نشر و رسانه: سیدرضا صالحی‌امیری در یادداشتی از چرایی عدم توجه مردم به کتاب و چالش‌های پیش روی سرانه‌ی مطالعه در ایران نوشته است. به گزارش بولتن نیوز، متن کامل […]

گیگر:

یادداشت مشاور فرهنگی رئیس جمهور درباره افت سرانه مطالعه در ایران؛

سیدرضا صالحی‌امیری در یادداشتی از چرایی عدم توجه مردم به کتاب و چالش‌های پیش روی سرانه‌ی مطالعه در ایران نوشته است.

گروه ادبیات، نشر و رسانه: سیدرضا صالحی‌امیری در یادداشتی از چرایی عدم توجه مردم به کتاب و چالش‌های پیش روی سرانه‌ی مطالعه در ایران نوشته است.

به گزارش بولتن نیوز، متن کامل یادداشت سیدرضا صالحی‌امیری (مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی) درباره‌ی چالش‌های پیش روی سرانه‌ی مطالعه در ایران را که در اختیار ایلنا قرار داده؛ را می‌خوانید:


سرانه مطالعه یکی از شاخص‌­های مهم توسعه به‌شمار می‌رود، به‌طوریکه در کشورهای توسعه یافته میزان مطالعه و کتابخوانی از رقم بسیار  بالایی برخوردار است. متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما وضعیت نامطلوبی دارد و این درحالی است که اگر آمار کتابخوانی را از آمار مطالعه تفکیک کنیم، وضعیت اسفبارتر هم می‌شود. بحران مطالعه در ایران امروز با پیشینه و سابقه فرهنگی و تمدنی روشن آن به هیچ وجه در شان  این مرز پرگهر نیست. ما ایرانیان که با کتاب آشنایی و انس دیرینه‌ای داشته­‌ایم و پیشینیان ما در ایران باستان، از تمدن‌های پیشتازی بودند که برای نوشتن، خط را اختراع کردند؛ همچنین با پذیرش دینی که مهمترین اعجاز پیامبر آن، کتاب قرآن بود و باوجود مفاخر و بزرگان عرصه اندیشه و فرهنگ از دیرباز تاکنون و پیشتازی ما در تولید علم در قرن‌های طلایی اسلام در قالب کتاب، وضعیت امروز مطالعه‌­مان هیچ تناسب و سنخیتی با پیشینه ارزشمندمان ندارد. این یک واقعیت غیرقابل انکار است که از آن گاه که آدمی نوشتن را آموخت و توانست اندیشه‌هایش را در قالب کتاب، به دیگران عرضه کند، کتاب‌های ما، معرف فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی  بوده‌ است.

 بنابراین امروز با این سوال بزرگ مواجهیم که با وجود این پیشینه درخشان، چرا مردم کتاب نمی‌خوانند؟ در پاسخ این سوال به ظاهر آسان بسیار سخن­‌ها رفته است. یکی؛ از گرانی کتاب می‌گوید که اگر با قیمت دیگر اجناس مقایسه شود، گرانی کتاب چندان به چشم نمی­‌آید. دیگری؛ سرگرمی‌های موبایلی و اینترنتی و شبکه‌­های اجتماعی مجازی را پیش می‌کشد. برخی از نرخ مطالعه در آمریکا و اروپا و حتی آفریقا سخن می­‌گویند و اینکه کتاب‌های رنگارنگی در مترو و ایستگاه‌های مختلف آن کشورها به راحتی در دسترس مردم است. عده‌­ای هم به نقش آموزش و شروع تربیت فرهنگی از خانواده و مدرسه اشاره می‌­کنند. همه این موارد قابل تامل و بررسی است و نمی­‌توان به سادگی از کنار آن گذشت. اما مسائل و واقعیت­‌های فوق، محصول و نتیجه علت­‌های اصلی دیگری است که باید آن ­را کشف و نسبت به حل آن تلاش کرد.

به گمان من؛ در جوامع امروز  با گسترش علم ارتباطات و فناوری‌های روزآمد و تجربه روندهای توسعه کشورها، عنصر آگاهی‌بخشی و دانش‌افزایی بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته است. ایران اسلامی که از دیرباز مهد تمدن و فرهنگ بوده و آثار بسیار گرانبها و دانشمندان بزرگی را طی قرون متمادی به عنوان سرمایه فرهنگی به خود دیده است، نتوانسته پا به پای پیشرفت‌های جهانی در زمینه آگاهی‌افزایی و به‌ویژه امر مطالعه نقش موثری ایفا کند. به بیان دیگر با وجود دغدغه دولت­‌ها برای رفع مشکلات و بسترسازی برای حرکت کشور به سمت تعالی و توسعه، به دلیل کم‌توجهی به مساله فرهنگ و نگاه تک بعدی به الگوهای توسعه و محوریت اقتصاد در برنامه­‌ریزی­‌ها، از نقش موثر فرهنگ در پیشبرد برنامه‌ها و تسریع در رسیدن به اهداف مورد نظر غفلت شده و بنابراین برنامه‌­های توسعه‌­ای همچون جسمی بی‌جان روی دست برنامه‌­ریزان مانده است. درحالیکه اگر روح فرهنگ سرشار از فضیلت و معرفت ایرانی- اسلامی در آن دمیده می­‌شد امروز با بسیاری از آسیب­‌ها و تهدیدهای فرهنگی و اجتماعی مواجه نبودیم.

 محور و عمود خیمه استوار فرهنگ، کتاب است. کتاب شاخص مهم توسعه است و توسعه پایدار بدون کتاب امکان‌پذیر نیست. کتاب خواندن بر میزان دانایی و آگاهی جامعه می‌افزاید و چنین جامعه­‌ای  با شناخت و آگاهی به حل مشکلات خود می‌اندیشد و زودتر نتیجه می‌گیرد. جامعه کم‌مطالعه مانند بدن رنجور و دچار سوءتغذیه است که آسیب‌پذیری بیشتری در برابر میکروب و ویروس دارد و مقاومت کمتری در مقابل بیماری‌ها از خود بروز می‌دهد. در حالیکه جامعه پرمطالعه همچون جسم واکسینه شده در مقابل حمله ویروس­‌ها از خود پایداری و مقاومت نشان می‌دهد. کتاب و کتابخوانی به مثابه واکسینه کردن جامعه در مقابل آسیب­‌ها و تهدیدات فرهنگی است. اگر امروز از وضعیت فرهنگی و حفظ ارزش‌های دینی و اعتقادی نگرانیم راه برون‌رفت از آن در افزایش مطالعه و فضیلت‌افزایی و دانش‌افزایی است.

پس اگر باور داریم که کتاب در رشد و اعتلای فرهنگی کشور نقش دارد، برای ترویج کتاب خوب باید سهولت ایجاد کنیم تا نویسندگان خوب از انزوا خارج شوند و ناشران صدیق و حرفه‌ای به نشر کتاب خوب همت گمارند. ویراستاری و مشاوره و مدیر تولید به صنعت نشر برگردند و ویترین‌های کتابفروشی‌ها جانی دوباره بگیرند. مقام معظم رهبری در اهمیت کتاب و کتابخوانی تاکید کرده‌­اند که باید کتابخوانی به سنت رایج مردم تبدیل شود. دولت یازدهم با داعیه رویکرد فرهنگی و برنامه‌ریزی بلندمدت فرهنگی از ابتدا در پی آشتی با اهالی فرهنگ بوده و در مدت فعالیت خود برغم کاستی‌ها و موانع و مشکلات، حداکثر تلاش خود را برای فراهم کردن  زمینه بازگشت نخبگان و فرهیختگان به فضای فرهنگی کشور به‌کار گرفته و بر این اعتقاد است که گره­‌های فروبسته اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با اکسیر فرهنگ و سرانگشتان کتاب بازخواهد شد.لینک مطلب

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 96
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات