کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماه

0

گیگر:

گروه فرهنگ و هنر: شب قدر، عظیم ترین و بزرگترین شب سال است که قرآن ضمن استفاده از صفت «مبارکه» برای آن، آن را برتر و با ارزش تر از هزار ماه می داند.

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماه

به گزارش بولتن نیوز، این شب، شب نزول قرآن و شب نزول ملائکه و روح بر قلب انسان کامل است. در شب قدر، همه امورات عالم اندازه‌گیری می‌شود و به تصویب حجت خدا در هر زمان می‌رسد. دقیقاً معلوم نیست شب قدر کدام شب است؛ گروهی آن را در طول سال محتمل می‌دانند و گروهی در ماه رمضان، گروهی یکی از 12 شب آخر این ماه و گروهی یکی از شب‌های بیست و یکم، بیست و سوم و نوزدهم ماه رمضان را شب قدر می‌دانند. شیعیان نیز عموماً شب بیست و سوم را شب قدر می‌دانند.

هم زمان با فرارسیدن لیالی و روزهای پربرکت قدر، این شماره از بسته مطالعاتی «بولتن نیوز» را به معرفی کتاب هایی در زمینه شب قدر اختصاص داده ایم تا با معرفی برخی از کتب مناسب در این زمینه، فرصتی برای مخاطبان عزیز در زمینه آشنایی بیشتر با ویژگی ها و برکات این شب ها و روزها و درک بهتر این ایام پر قدر و منزلت فراهم آید.

1ـ دعا از منظر رهبر معظّم انقلاب

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماهانتشارات انقلاب اسلامی در قالب کتابی جامع و قابل استفاده با عنوان «دعا از منظر آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی»، مباحث مربوط به دعا و ذکر و مناجات و جایگاه آن در منظومه‌ی عقاید الهی را در بیانات ایشان منتشر کرده است. این اثر در 150 صفحه و در پنج فصل کلی، به کوشش «علیرضا برازش» گردآوری و تدوین شده و در ذیل هر فصل، زیرعنوان‌ها و ریزموضوعات مربوط به آن جای گرفته است.

این کتاب که به گفته نویسنده منبعی جز نرم‌افزار جدید «حدیث ولایت» از منشورات مشترک «مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی» و «موسسه‌ حفظ و نشر آثار حضرت آیة الله‌العظمی خامنه‌ای» نداشته، چنان تنظیم شده است که گویی رهبر انقلاب دست بر قلم برده و هر آنچه که درباره دعا و نیایش لازم بوده تا مخاطبان بدانند و بخوانند بر روی کاغذ آورده است.

دعا چیست و چه انواع و مصادیقی دارد؟ خدا را چگونه بخوانیم و در دعاها از او چه بخواهیم؟ آیا دعا رقیب ابزارهای مادی است یا در طول آنها؟ آیا دعا ضرورتاً همیشه با حاجت خواستن همراه است؟ آداب و شرایط دعا و شرایط استجابت آن چیست؟ وجوه معنایی استجابت دعا چیست؟ بهترین زمان‌ها و موقعیت‌ها برای دعا چه زمان‌هایی هستند؟ دعا چه فواید و دستاورهایی برای آدمی دارد؟ و… این‌ها بخشی از مهم‌ترین مسائلی است که در این اثر از لسان رهبر معظّم انقلاب اسلامی مورد تبیین و تحلیل قرار گرفته است.


2ـ تفسیر سوره قدر

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماه«تفسیر سوره قدر» یکی دیگر از اثار قابل استفاده و مفید مرحوم «علی صفائی حائری» است که انتشارات «لیله القدر» آن را به بازار نشر عرضه کرده است.

مرحوم صفایی در این کتاب جمع و جور به سوالاتی همچون چرا قرآن در شب قدر نازل شده است؟، چرا شب قدر بهتر از هزار ماه است؟، چرا ملائکه در این شب نازل می شوند؟، چرا سلام است؟ و چرا تا مطلع فجر است؟ با قلم توانایش پاسخ می دهد.


3ـ مقام لیله القدری حضرت فاطمه (س)

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماهدر روایتی از اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) تصدیق شده که ارزش و سِرّ شب قدر در وجود حضرت زهرا (سلام الله علیها) متجلی شده است. اثر حاضر نیز که دربردارنده مجموعه مباحث و سخنرانی های «استاد اصغر طاهرزاده» درباره خصلت های باطنی حضرت فاطمه زهرا (س) و تبئین همین موضوع تدوین شده است.

تأکید نگارنده در این مجموعه، بر توجه به دو بُعد حقیقت باطنی و نقش تاریخی حضرت فاطمه (سلام الله علیها) است، که در مباحث خود به بعد معنوی توجه عمده ای کرده است، چرا که بدون شناخت وجه باطنی شخصیت ایشان، شناخت درستی از نقش تاریخی حضرت نمی توان داشت.

در این اثر، تلاش شده تا به کمک روایات و دقّت در معانی آن ها، حقیقت نوری حضرت فاطمه(س) و مقام لیله القدری ایشان در عالم غیب روشن شود. همچنین، راه ارتباط با این راز عالم خلقت، از طریق آشنایی با آداب ارتباط و بهره مندی از این وجود مقدس تبیین و تشریح شده است.

« مقام لیله القدری حضرت فاطمه (س)» انتشارات «لب المیزان» به بازار نشر عرضه کرده است. همچنین این انتشارات این کتاب را در قالب های مختلف الکترونیک، جها استفاده علاقمندان در این لینک قرار داده است.


4ـ شب قدر

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماهکتاب مجموعه این از گفتارها و سخنرانی های «شهید دکتر بهشتی» است.

این کتاب از سه بخش متفاوت اما مرتبط تشکیل شده است . گفتار نخست با عنوان «شب قدر» از مجموعه سخنرانی های دکتر بهشتی در مرکز اسلامی هامبورگ استخراج شده است که در سال 1344 ایراد شده است.

گفتار دوم با عنوان «روزهای آخر زندگی حضرت علی (ع )» از مجموعه گفتارهای ایراد شده پس از بازگشت ایشان از آلمان برگزیده شده است . نگاه تاریخی به رویدادهای آخرین سالهای زندگانی امام علی (علیه السلام)، استناد به شواهد متقن و تصحیح باورهای غلط رایج در اذهان عامه که شیوه همیشگی ایشان در گفته ها و نوشته ها بوده، اینجا نیز مشهود است.

سومین بخش این اثر، متن خطبه متقین از کتاب شریف نهج البلاغه است که توسط دکتر بهشتی ترجمه و از میان دست نوشته های ایشان انتخاب شده است.

این کتاب تاکنون چندین بار و توسط چند انتشارات مختلف از جمله انتشارات بقعع منتشر شده است. نسخه PDF این کتاب از اینجا قابل دریافت است.


5ـ در جستجوی لیله القدر

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماه«در جستجوی لیله القدر» تحقیقی در مورد ابعاد معنوی و باطنی شب قدر و ارتباط آن با مسأله امامت و ولایت است.

در کتاب حاضر به بحث در مورد مقدمات و اموری که منجر به شناخت حقیقت شب قدر و بهره‌مندی معنوی آن می‌شود، پرداخته شده و فضیلت ماه مبارک رمضان به ویژه شب‌های قدر از منظری قرآنی و روایی بیان شده است. نویسنده پیش نیاز‌های استفاده از برکات شب قدر و فرصت توبه و استغفار در این شب را برای بهره بردن از فضای عرفانی موجود در آن بیان نموده و برخی از دستورالعمل‌های وارد شده از سوی معصومین (علیهم السلام) در این زمینه را برجسته کرده است.

وی ویژگی مهم ماه رمضان و شب‌های قدر را محو شدن گناهان و آثار آن و نیز اوج گرفتن رحمت الهی عنوان کرده و شناخت موجبات جلب رحمت و مغفرت خداوند متعال و نیز آفات و موانع آن را نیز با استناد به آیات و روایات بررسی کرده است. بیان آداب شب قدر، نسبت آن با ولایت اهل‌بیت (علیهم السلام) و بیان نقش شب قدر در تقدیر و سرنوشت یکساله افراد، از دیگر محورهای مندرج در این نوشتار است.

«دفتر نشر معارف» این کتاب را در 128 صفحه به قلم «عبدالکریم عابدینی» منتشر کرده است.


6ـ شب قدر؛ اعمال و فضیلت

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماهکتاب «شب قدر؛ اعمال و فضیلت» نوشته «ناصر باقری بیدهندی»، است که از سوی موسسه «بوستان کتاب» در 103 صفحه منتشر شده است.

این کتاب در قالب سرفصل‌هایی مجزا به موضوعاتی درباره شب‌های مبارک قدر و پاسخ به سوالاتی پرداخته که در ذهن عموم افراد جامعه است. از جمله این سوالات می‌توان به «علت نامگذاری شب‌های قدر»، «آیا این شب مخصوص به امت اسلامی است؟»، «چرا این شب از هزار ماه بهتر و افضل است؟»، «شب قدر کدام یکی از شب‌هاست؟»، «برترین اعمال در این شب‌ها چیست؟» و «چرا باید قرآن بر سر گرفت و استغفار کرد» اشاره کرد.

علاقه‌مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب به سایت انتشارات بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.com مراجعه نمایند.


7ـ شب های بی قراری

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماه«شب‌های بیقراری» نوشتاری است از « دکتر سید‌محمد بنی‌هاشمی» که توسط انتشارات «مرکز فرهنگی ‌انتشاراتی منیر» منتشر شده است.

دربخش اول این کتاب که عنوان «زشتی گناه» دارد، به جنبه‌های مختلف به گناه و آثار آن در زندگی پرداخته شده است و اینکه بالاترین مشکلی که ما را از توبه دور می‌کند، فراموشی گناه است.

بخش دوم کتاب که «بهار استغفار» نام گرفته است، از شب‌های قدر به‌عنوان بهار استغفار و توبه یاد شده است، شب اندیشیدن در سابقه خود، شب‌هایی که باید اندیشید گناه با انسان چه می‌کند؟ تا بتوان برای درمان درد گناه و بلاهایش چاره‌ای اندیشید؛ چاره‌ای جز توبه و بازگشتن به درگاه پروردگار نیست.

بخش سوم این کتاب «شب بیست‌‌و‌سوم، شب قدر» نام گرفته است. آن‌گونه که از آیات و روایات فهمیده می‌شود، شب بیست‌و‌سوم ماه مبارک رمضان، همان شب قدری است که از هزار ماه برتر است، شبی که بیشترین مناسبت را با امام‌زمان(عج) دارد و بنا به صریح روایات، ملائکه در این شب به دور حجت خدا طواف می‌کنند. در این گفتار به فضایل و ‌اعمال این شب پرداخته شده است‌

نسخه PDF این کتاب 84 صفحه را می توانید از اینجا دریافت نمائید.


8ـ لیله القدر و انسان کامل

کتاب هایی برای درک شبی به بلندای هزار ماهکتاب اثر قلم نویسنده گیلانی «عبدالرضا مودب شعار» است که انتشارات «نستوه» آن را روانه بازار نشر کرده است.

نویسنده در این کتاب، به معرفی همه جانبة شب قدر پرداخته است. کتاب حاضر که با توجه به آیه‌های قرآن، روایت‌های به جا مانده از معصومین (علیهم السلام) و تفسیرهای قرآنی تدوین گردیده، تلاشی است در بازشناسی لیله القدر و ارتباط آن با دستیابی به تعریفی از انسان کامل، تبدیل و تحول روحی آدمیان و توضیح این‌ که لیلة القدر، فاطمة زهرا (سلام الله علیها) است و درک لیلة القدر با تمسک جستن به امام زمان (عج) ممکن خواهد بود.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید