کتب “پاکستان”،مدرسه ای را در قندهار تعطیل کرد

0

خبرگزاری میزان – منابع خبری افغانستان اعلام کردند که یک مدرسه خصوصی در استان “قندهار” در جنوب این کشور با نظام و کتاب های آموزش مدارس پاکستانی فعالیت داشت، تعطیل شد.

کتب به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از خبرگزاری “افق” روز شنبه نوشت: “محمد عوض” معاون ریاست آموزش و پرورش استان “قندهار” افغانستان با تایید این موضوع گفته است که پس از آگاهی از نحوه فعالیت این مدرسه، آن را تعطیل کرده و تحقیقات در زمینه علل و انگیزه های متولیان مدرسه برای حاکم کردن نظام آموزشی پاکستان و تدریس کتب درسی آنان در این مدرسه در حال انجام است.

براساس این گزارش، مدرسه خصوصی “روشان”، محتوای مواد درسی مدارس پاکستانی را تدریس می کرد و «عبدالمنان» مدیر این مدرسه نیز آموزش کتب درسی پاکستان را در این مدرسه پذیرفته، اما گفته است که نمی دانسته این اقدام، مغایر با قانون است.

ریاست آموزش و پرورش قندهار اعلام کرد در رابطه با این موضوع تحقیق و بررسی خواهند کرد و تا اعلام نتیجه نهایی این مدرسه، اجازه فعالیت ندارد.

این مدرسه، دارای مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش افغانستان است.
استان قندهار پایگاه اصلی گروه طالبان، پیش از تصاحب قدرت در افغانستان بود و در دهه هفتاد، در ابتدای قدرت گیری طالبان این استان در زمان دولت “برهان الدین ربانی” اولین تصرف این گروه بود .

اکثر رهبران و فرماندهان این گروه نیز از قندرهار برخاسته اند. ملا “محمد عمر” رهبر پیشین گروه طالبان متولد قندهار بود و دو معاون وی ملا «برادر» و ملا “اختر محمد منصور” جانشین ملاعمر نیز قندهاری هستند.

برخی از فرماندهان طالبان که به تازگی از گروه طالبان منشعب شده اند می گویند که رهبر جدید طالبان، با همکاری سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان انتخاب شده است و به همین خاطر از این گروه جدا شده اند.

مقام های دولت افغانستان نیز می گویند طالبان و پاکستان، رابطه ای نزدیک دارند.
“سرتاج عزیز” مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی “نواز شریف” نخست وزیر پاکستان هم نفوذ “اسلام آباد” بر طالبان را رد نمی کند، اما ادعا دارد که همکاری ما برای آوردن طالبان بر سر میز مذاکره با دولت افغانستان است و نباید این ارتباط به اشتباه تعبیر و تفسیر شود.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید