کدام تلویزیون در HDR بهتر است؟

0

کدام تلویزیون در HDR بهتر است؟

درست در اوایل ماه جاری بود که مراسم TV Shootout در ایالات متحده برگزار شد. یکی از برترین و تخصصی ترین مراجع آزمون گیری سالانه در زمینه کیفیت تلویزیون ها،TV Shootout است. TV Shootout هر ساله چند تلویزیون برتر از برندهای مختلف را برای بررسی انتخاب کرده و کیفیت نهایی تصویر در الویت است. TV Shootout به طور عمده به وسیله کالیبره کردن تلویزیونها،به بررسی تصویر نهایی می پردازد.اما به تازگی شاهد برگزاری مراسم مشابه در کشور انگلستان هستیم. TV Shootoutانگلستان توسط موسسه معتبر و شناخته شده ی HDTVTest انجام گرفته است.

 

در آزمون TV Shootout،تلویزیون های از برندهای سونی،سامسونگ،پاناسونیک و ال جی به رقابت پرداختند.این آزمون که در محل دانشگاه Leeds Trinity و طی همکاری با این دانشگاه روی داد،از 22 داور تخصصی بهره مند بود.تلویزیون های حاضر در این رویداد شامل مدل های زیر هستند:

LG OLED65E6V

Panasonic TX-65DX902

Samsung UE65KS9500

Sony 75XD9405

لازم به ذکر است که این مدل ها می توانند یا پسوند و یا پیشوند متفاوت در بازارهای دیگر عرضه شوند.در طی این آزمون،تمامی 4 تلویزیون مورد نظر کالیبره شده اند.یه جز تلویزیون سونی که تنها در سایز 75 اینچ در دسترس است،دیگر مدل ها 65 اینچی هستند.این تلویزیون ها از فناوری LCD برخوردار هستند و تنها LG OLED65E6V است که از فناوری OLED بهره می برد.علاوه بر آن،تلویزیون سامسونگ نیز از نوع SUHD بوده و دارای نقاط کوانتومی است.تمرکز اصلی این آزمون بر اساس نمایش تصاویر در حالت HDR بود.HDTVTest معتقد است که HDR مهمترین پارامتر در خرید تلویزیون های سال 2016 بوده و این مورد به طور چشمگیری در سال 2017 تشدید خواهد شد.یکی از مهمترین فاکتورهای استاندارد UHD نیز تسلط کامل بر HDR است.

با وجود آنکه LG در جریان TV Shootout آمریکا رتبه نخست را کسب کرده بود،اما در HDTVtest 2016 TV shootout شانس چندانی نداشت.در این آزمون از تصاویر Blu-Ray با بیت ریت بالا و فناوری HDR استفاده شد.تلویزیون سامسونگ در رتبه اول،پاناسونیک دوم،ال جی و سونی نیز به ترتیب رتبه های سوم و چهارم را کسب کرده اند.از مجموع 22 داور حاضر،9 رای برای تلویزیون سامسونگ،6 رای برای تلویزیون پاناسونیک،4 رای برای تلویزیون ال جی و 3 رای نیز برای سونی ثبت شد.تلویزیون Samsung UE65KS9500 دارای شدت روشنایی بالا و توانایی کنترل تن در رنگ های گرم و تیره بود.سونی در برخی از قسمت ها و در حالت حداکثر روشنایی خود،دچار کاهش محلی در تامین نور بود.تلویزیون ال جی نیز با وجود کارایی بالا در تولید رنگ ها،اما در زمینه HDR بازی را به دو حریف خود واگذار کرد؛اما داوران شدت روشنایی و HDR آن را بهتر از آن چیزی که در مشخصات فنی درج شده است،توصیف کرده اند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید