کرزی: طالبان افغانی هستند و حق دارند بخش‌هایی از افغانستان را تصرف کنند

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از تسنیم؛ به نقل از بخدی، حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان می‌گوید که طالبان یک نیروی افغانی هستند و حق دارند که مناطق مختلف افغانستان را تصرف کنند.

وی در ادامه افزوده است: هم در زمان ریاست‌جمهوری من و هم حالا به شدت مخالف عملیات هوایی نیروهای افغانستان و خارجی بوده‌ام حتی اگر یک ولایت و یا چند ولایت بدست طالبان سقوط کند.

کرزی اظهار داشت: طالبان از کجا هستند؟ طالبان افغان هستند؟ اگر افغان هستند یک نیروی افغان می‌آید یک جایی را می‌گیرد ما هم یک افغان هستیم. پس در صورتی که ما یک جایی را می‌گیریم ما چه حقی داریم؟

رئیس‌جمهور سابق افغانستان می‌گوید که افغانستان به گونه‌ای درگیر جنگ داخلی است و اعلام کرد: طالب یک نیروی افغانی است و ما بین خود به جنگ انداخته شدیم.

کرزی تأکید کرد: راههای در داخل کشور و به دور از مداخله قدرتهای بیگانه جستجو شود تا زمینه تأمین ثبات و امنیت برقرار شود.

وی افزود: طرفهای درگیر در جنگ افغانستان توسط قدرتهای خارجی تشویق به ادامه این درگیری می‌شوند.

کرزی گفت: کشور ما طوری شده که تمام اسلحه و قوت خود را در داخل خاک خود استعمال می‌کنیم، از زمان آمدن شوروی تا به امروز نیروی افغان علیه بیگانه استفاده نشده است خلاف مردم خود ما و خلاف خاک خودما استفاده شده است.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان این پرسش را مطرح کرد که اگر طالبان پای پیاده می‌آیند چرا ما با هواپیماهای آمریکایی برویم.

حامد کرزی در باره حکومت وحدت ملی گفته است که قانون اساسی افغانستان رئیس‌جمهور را برای پنج سال تعیین می‌کند اما ادامه کار ریاست اجرایی با شک و تردیدهای مواجه است.

وی می‌گوید: براساس توافق سیاسی برای ادامه کار ریاست اجرایی باید لویه جرگه برگزار می‌شد و حالا که این کار صورت نگرفت در حقیقت میعاد کاری این اداره به اتمام رسیده است.

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید