کشف امواج گرانشی را با این سوپ‌خوری طرح مارپیچ جشن بگیرید

0

گیگر :

حتی قبل از این زمان، این پدیده الهام بخش سرآشپز مدرنیست نیتان میروالد برای طراحی سوپ‌خوری شبیه به نقشه‌‌های مارپیچ زیبای که این موج‌های فرّار بر روی تار و پود فضازمان (fabric of spacetime) ایجاد می‌کنند شد.

شاید آشناتر با نام مدیر ارشد فناوری اسبق ماکروسافت، میروالد در اصل یک فیزیکدان می‌باشد که گرانش و نسبیت عمومی (General relativity) را در دوره فوق‌دکترا زیر نظر استیون هاوکینگ مورد مطالعه قرار داده است. این ایده‌ها بر او تاثیر گذاشته‌اند حتی بعد از اینکه از ماکروسافت در سال ۱۹۹۹ بازنشسته شد تا بدنبال علاقه واقعی زندگی خود برود: علم غذا، آشپزی و عکاسی. نکته قابل توجه اینکه، او Cooking Lab را بنیانگزاری کرد، پروژه‌ای میان‌رشته‌ای شامل آشپزها، نویسندگان و دانشمندان. او یک اثر بسیار بزرگ ادبی پنج جلدی با نام آشپزی نوگرا: هنر و علم آشپزی (Modernist Cuisine: The Art and Science of Cooking) را در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد.

یکی از اساسی‌ترین رویکردی آشپزی نوگرا این است که نتنها غذا را طراحی کند بلکه ظروفی که غذا بر روی آنها قرار می‌گیرد را نیز طراحی کند. در بهار ۲۰۱۴، زمانی که میروالد در حال آماده شدن برای یک شام بود این الهام را گرفت که سوپ‌خوری را طراحی کند که امواج گرانشی مارپیچی تولید شده توسط دو سیاهچاله فضایی را در بر بگیرد.

بر طبق گفته بلاگ Modernist Cuisine:
برای طراحی سوپ‌خوری نیتان از ریاضیات wolfarm برای ایجاد یک مدل ریاضی که شبیه به امواج گرانشی دو سیاهچاله فضایی در حال گردش به دور خود پیش از تلفیق استفاده کرد. سپس، گروه آشپزی نوگرا سطح ریاضیات نیتان را به یک مدل سه‌بعدی در آوردند آنها از دستگاه تراش CNC پنج محوری کارگاه محاسبات ماشینی برای تراشیدن مدلی آزمایش از آلومینیوم استفاده کردند. از آنجا مدل سه‌بعدی آلومینیوم برای ساختن قالب منفی از گچ استفاده شد.

یک سفالگری محلی در سیاتل به کمک خمیر، سوپ‌خوری اصلی را پخت و اکنون میهمانان ویژه‌ی میروالد در Cooking Lab می‌توانند از سوپشان لذت برده و از زیبایی کیهان شگفت زده شوند و همچنین از نبوغ فیزیکدانان.

cover

پاسخ دهید