کشف سیاره ای جدید در گوشه منظومه شمسی

0

کشف سیاره ای جدید در گوشه منظومه شمسی

در سال های اخیر، یکی از بحث های دامنه دار منجمان و سازمان های فضایی در سراسر جهان قبول سیاره پلوتو به عنوان عضوی از سیارات منظومه شمسی بود. بر اساس نظریاتی این گمان می رفت که به دلیل فاصله بسیار زیاد پلوتو با خورشید، تصور اینکه این سیاره کوچک در حال گردشی پیوسته به دور ستاره مرکزی است نادرست بوده و پلوتو تنها در حال عبور از محدوده مشخص خود می باشد. با این حال سرانجام پلوتو به جمع سیارات منظومه شمسی بازگشت. اما از آن به بعد 5 سیاره دیگر نیز کشف شدند که به نظر می رسد در حال گردش به دور خورشید باشند. در حالی که هنوز اطلاعات قطعی درباره آنها به دست نیامده، سیاره دیگری نیز کشف شده که ظاهرا در دورترین فاصله با خورشید قرار دارد و آخرین عضو منظومه شمسی است.

این سیاره کوچک که قطری تنها 700 کیلومتری دارد توسط تصاویر ثبت شده به وسیله تلسکوپ کانادا – فرانسه – هاوایی شکار شده و توسط اتحادیه بین المللی نجوم مورد تایید قرار گرفته است. تا پیش از نامگذاری رسمی این سیاره، عنوان RR245 به آن اتلاق خواهد شد. به گفته دکتر میشل بانیستر از دانشگاه ویکتوریا در بریتیش کلمبیا، به نظر می رسد RR245 در فاصله ای دو برابر دورتر از فاصله بین خورشید و نپتون قرار گرفته باشد و در نتیجه فاصله RR245 با خورشید در حدود 9 میلیارد کیلومتر تخمین زده می شود. گفته می شود این سیاره جدید در سال 2092 به نزدیک ترین فاصله در مدار خود خواهد رسید که تقریبا همان فاصله مداری نپتون با خورشید است و به این ترتیب می توان مطالعات بیشتری را بر روی آن انجام داد. RR245 که ابعادی به اندازه یک سوم پلوتو دارد حتی یک قمر نیز با خود همراه کرده است که می تواند توضیحات بسیار جالبی برای دانشمندان به همراه داشته باشد. تا کنون بیش از 500 شی خارج از مدار نپتون یافته شده است اما RR245 تنها سیاره کوتوله در این بین است که باعث می شود آن را به عنوان آخرین سیاره منظومه شمسی بشناسیم.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید