کشف هشت‌پایی دوست داشتنی و عجیب توسط روبات جستجوگر آبهای عمیق

0

گیگر :

دیپ دیسکاورِر رباتی ست که در عمقهای زیاد شنا می‌کند این ربات با Okeanos Explorer متعلق به NOAA (اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده) همسفر است. کشف شده در عمق ۴۲۹۰ متر زیر سطح آب، این عمیقترین جای ست که تا به حال هشت‌پای شناخته شده با نام incirrate مشاهده شده‌اند، و ممکن است که گونه‌ای جدید باشد.

برای چندین سال اوکئانوس اکسپلورر (تنها کشتی ایالات‌متحده که توسط دولت فدرال تامین بودجه می‌شود و برای کاوش اقیانوسهای کره‌ی زمین انحصارا از نظر علمی ساخته شده) دنیا را سفر کرده، و از ROV (روبات زیر آب) استفاده کرده که که نوری را به سمت یکی از تاریکترین نقاط کف اقیانوس بتابد، و ویدیوهای دریافتی را بصورت زنده به به پستانداران دوپا با اتصال اینترنتی ارسال کند. در طول مسیر، این ماموریت صندوقچه گنجی از موجودات عجیب دوست داشتنی پیدا کرده است.

اولین شیرجه به عمق عملیاتی در سال ۲۰۱۶، در ۲۷ فوریه (۸ اسفند ۱۳۹۴) دیپ دیسکاورِر را به عمق ۴۰۰۰ متری شمال‌شرقی جزیره نکر هاوایی برد. هدف شیرجه عمیق جمع‌آوری اطلاعات زمین‌شناسی بود، و نه کشف سرپایان (cephalopods) جدید.

اما هیچ نمی‌دانید که در پهنا بی‌انتهای اقیانوس چه پیدا خواهید کرد. زمانیکه دیپ دیسکاورِر به این کوچولو برخورد کرد، در حال لم دادن به تنهایی روی یک سنگ صاف بود. در یک پست بلاگ، NOAA اشاره می‌کند که باوجود اینکه این موجود شبیه به هشت‌پای incirrate (بدون باله) آبهای کم عمق می‌باشد، چند خصیصه‌ی غیرعادی دارد، از جمله داشتن مکنده‌هایی در یک و نه دو ردیف در هر پا و و فقدان متمایزی از حجم ماهیچه. بارزترین نکته، نبود رنگدانه‌های کروماتوفور (chromatophore pigments) که به بیشتر هشت‌پاها اجازه تغییر رنگ می‌دهد می‌باشد.
NOAA می‌نویسد: “به طور قطع یک گونه تعریف نشده است و ممکن به هیچ سرده تعلق نداشته باشد”

نتنها این کپه دایره صورتی کم رنگ اثبات می‌کند که pokémon در میان ما زندگی می‌کند، بلکه یک یادآوری دیگر است که ما به طرز زیادی درباره زندگی در عمقهای زیاد اقیانوس نادان هستیم.


cover

پاسخ دهید