کشف 5 ژن مرتبط با سرطان سینه

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، این مطالعه بر روی 560 ژنومِ یا کدهای کامل ژنتیکی سرطان سینه موجب کشف پنج ژن جدیدِ مرتبط با این بیماری شده است.

ژنومِ انسان، همۀ مادۀ ژنتیکی یک فرد است که دستورالعمل‌های ارثی برای ساخت، پیشبرد و نگهداری یک موجود زنده را در خود دارد.

به گفتۀ محققان مرکز سانگر، یک مؤسسۀ تحقیقات ژنومیک و ژنتیک در بریتانیا که پژوهش را صورت داده‌ است، نتایج این تحقیق نشان می‌‎دهد که ژنوم‌های سرطان سینه «بسیار منحصر به فرد» هستند.

گروه تحقیقاتی این مرکز به مطالعۀ ژنوم‌ ‎ 560 بیمار در مناطق مختلف دنیا پرداختند که 4 تن از آن‌ها مرد بودند. محور این تحقیق بررسی دگرگونی‌هایی بود که موجب رشد بیماری سرطان سینه می‌شود.  

آن‎ها دریافتند نمایۀ ژنوم زنانی که دارای ژن‌هایی هستند که آن‌ها را در خطر بالای ابتلاء به سرطان سینه و تخمدان قرار می‌دهد، کاملاً با یکدیگر و با بیماران مبتلاء به سطان سینه متمایز است.

دکتر سرنا نیک-زینال، سرپرست گروه تحقیقاتی در این باره گفت: «می‌خواهیم در آینده قادر به شناسایی ژنوم‌های منحصر به فرد سرطان باشیم تا بتوانیم درمانی را که بیشترین شانس موفقیت را برای یک زن یا مرد مبتلا به سرطان سینه دارد، تشخیص دهیم.»

به گفتۀ پروفسور سر مایک استراتون، مدیر مؤسسۀ سانگر کشف جهش‌های ژنتیکی یک امر «حیاتی» برای درک علل سرطان و دستیابی به درمان‌های بهتر است.

وی گفت: «این مطالعۀ بزرگ که به بررسی بسیار دقیق هزاران جهش در ژنوم‌های 560 مورد پرداخته است، ما را به شرح کامل تغییرات در دی.ان.ای بر اثر ابتلاء به سرطان سینه بسیار نزدیک‌تر کرده است.»

بر اساس آنچه متخصصین سرطان شناسِ این مطالعه می‌گویند، پژوهش‌هایی از این دست گامی رو به جلو در بحث درمان بر اساس مشخصات فردی هر شخص به حساب می‌آید و مطالعاتی از این دست می‌تواند درمان موفقیت‌آمیز هر فرد مبتلا به بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید