کمبود منابع در طرح تحول سلامت ما را بی‌خواب می‌کند

0

وزیر بهداشت پیشرفت طرح تحول سلامت را وابسته به منابع و پایداری آن دانست و گفت: یکی از عواملی که ما را بی‌خواب می‌کند، موضوع کمبود منابع در طرح تحول سلامت است .

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  ،‌هاشمی هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش کشور در همایش یازدهمین سال اجرای طرح پزشک خانواده سخنان خود را با نارضایتی از برخی گفته‌ها اینگونه آغاز کرد: متهم شدیم به اینکه بهداشت نمی‌دانیم چون جراح هستیم. این موضوع را به این دلیل که به حوزه بهداشت مربوط است، بیان می‌کنم. عقید بر این است که بر خلاف گفته برخی مخالفان، پیشگیری مقدم بر درمان است و آنچه که در حوزه سلامت اهمیت دارد، منفعت مردم در کنار رضایتمندی آنهاست که بسیاری صرف نظر از رضایت مردم اقدام به تشخیص منفعت آنها می‌کنند.این درحالی است که مردم کشور ما از فرهنگ بالایی برخوردارند و رضایتمندیشان بیانگر نفعشان است. 

وی ادامه داد: قسمت اصلی فعالیت ما بهداشت و پیشگیری است که در این مسیر معاونان و روسای دانشگاه‌ها کارنامه درخشانی دارند، البته این سربلندی شروع کار است و برای همه‌گیری آن در میان مردم نیاز به یک و یا دو دهه فعالیت احساس می‌شود. اجرای پزشک خانواده در شهرهای زیر 50 هزار نفر، تحت شبکه قرار دادن 24 میلیون نفر، تربیت افراد مسئولیت پذیر و تهیه جزوات و فراهم کردن محل مناسب ارائه خدمت کار بزرگی است که انجام شده اما هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

 

هاشمی از روزی که برای کسب رای اعتماد به مجلس رفت یاد کرد و گفت: با بیان طرح پزشک خانواده تعجب برخی نمایندگان را برانگیختم و اینان معتقد بودند که اجرای این طرح حداقل 15 سال به طول می‌انجامد، در حال حاضر این طرح حدود 10 سال نیاز به کار دارد و مجلس و دولت نیز باید از این طرح حمایت کند، به طوری که خودشان پزشک خانواده انتخاب کنند و داخل شبکه قرار بگیرند. 

وی تصریح کرد:اگر قانون گریز باشیم و به دنبال رانت، این اقدامات موثر صورت نمی‌گیرد. افزایش عدالت در حوزه سلامت و دسترسی از جمله وظایف پزشک خانواده است و این حوزه باید برای تمام آحاد مردم سلامت را فراهم کند.اکنون سلامت در کشور به علت نبود منابع و مدیریت درست به یک نسبت نیست و نیاز به قوانین داریم که در زمینه صنعت غذا و دارو و رسانه از بیمار شدن مردم جلوگیری کند. 

هاشمی سال آینده را از نظر سیاسی سالی سخت خواند و ادامه داد: تا در مسند هستیم، پاک‌دست و مشروعیم ولی زمانی که ترک خدمت کنیم تمام بدی‌ها نصیبمان می‌شود، البته سعی داریم زمانی که در سمت هستیم حرفمان را بزنیم . 

وزیر بهداشت بیان کرد: در پیشرفت طرح تحول سلامت موضوع منابع و پایداری نقشی اساسی دارد و کمبود منابع یکی از عوامل بی‌خوابی ما محسوب می‌شود. منابعی که برای استمرار این طرح لازم است از جنس گفته برخی مخالفان نیست بلکه همان پول و یا حتی 70 درصد پولی که در سال 92 درخواست کردیم در حوزه سلامت اعتبارات از جنس هزینه است، به این معنی که ما برای پرداخت هزینه دارو ، پزشک ، آب و برق نیاز به پول داریم و مسئله دوم بیمه است، البته بحث بیمه مربوط به صنعت آن،‌ مسئولیت‌پذیری دولت و مجلس در قبال بیمه‌هاست.   

در حال تکمیل

لینک مطلب

پاسخ دهید