کمبود نیرو جامعه پرستاری را فرسوده می‌کند/تغییر در پرداخت‌های پرستاران با فرمول‌های جدید

0

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه کمبود نیرو جامعه پرستاری را با فرسودگی روبرو می‌کند،‌ گفت: با فرمول‌های جدید در بخش دولتی مزایا و پرداختی‌ها به پرستاران تغییر کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ دکتر هاشمی وزیر بهداشت امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت روز پرستار در جمع خبرنگاران گفت: پرستاران هم مانند دیگر صنف‌ها با مشکل مواجه هستند و یکی از مشکلات مهم آنها عدم استخدامشان و کاهش حقوق و مزایا است که این موارد به علاوه پرداخت به موقع حقوق آنها در حال پیگیری است که امیدواریم نتیجه بخش باشد. 

وی در خصوص مهمترین برنامه دولت برای پرستاران عنوان کرد: از کارهایی که انجام شده‌ است راضی نیستیم اما واقعیت این است که زمانی که شروع به کار کردیم پرداختی‌ها بین 12 تا 24 ماه بود و وقتی که بیمه‌ها برای تامین منابع دچار مشکل شدند در یک مقطعی این پرداختی‌ها به دو ماه و حتی یک ماه رسید. اما همچنان تاخیر داریم و باید بگوییم که این تاخیر قابل مقایسه با گذشته نیست و حداکثر چند ماه است. 

وی ادامه داد: در عین تاخیر در پرداختی‌ها اما مزایای آنها تغییر پیدا کرده و حداقل 1.7 برابر افزایش یافته است. البته اشکال این است که در بعضی از رشته‌ها مانند روانپزشکی‌، سوختگی، اورژانس، و یا ICU  که باید سختی کار می‌گرفتند به آنها چیزی پرداخت نمی‌شد. 

دکتر هاشمی بیان کرد: در بخش دولتی با فرمول‌های جدید تغییراتی در پرداختی‌ها ایجاد شد البته طبعا باید تامین اجتماعی و بخش خصوصی هم تبعیت می‌کرد که متاسفانه این امر به خوبی اتفاق نیفتاد‌. 

وی افزود: بعضی دانشگاه‌ها( کمتر از 15 دانشگاه کشور)‌ این فرمول‌های جدید را نپذیرفتند و علاقمند بودند با فرمول قدیمی دریافت داشته باشند که ما هم تقبل کردیم اما در بیشتر از 40 دانشگاه با فرمول جدید پرداختی‌ها صورت می‌گیرد و در کل می‌توان گفت که اقدامات بهتر از گذشته صورت گرفته است‌.

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه کار پرستاران بسیار سخت و طاقت فرسا است، عنوان کرد: طرح تحول سلامت و مراجعه بیشتر مردم مخصوصا 11 میلیون بیمه شده جدید با وجود اینکه نیروی جدیدی تامین نشده کار پرستاران را دو چندان کرده است.

وی در خصوص به کارگیری نیروهای پرستاری جدید عنوان کرد: به کارگیری تعدادی از نیروهای پرستاری که در رسانه‌ها و غیره مطرح می‌شوند برای بخش‌ها و بیمارستان‌های جدید است و باید بدانیم که حق و حقوق جامعه پرستاری بیشتر از این است که مجلس و دولت به آن توجه می‌کند. معتقدم از نظر منزلت اجتماعی هم این قشر باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که بالاخره این مسیر در کنار سایر صنوف پزشکی بسیار لازم است که به خدماتشان توجه گردد. 

وی در خصوص دو دستگی در نظام پرستاری و وزارت بهداشت به خصوص در برگزاری مراسم روز پرستار‌، عنوان کرد: هر چند که این دو دستگی خوب نیست اما تا آنجا که می‌دانم وزارتخانه نهایت تلاش خود را برای این موضوع کرده‌ است. در نهایت همه به این نتیجه می‌رسند که منافعشان در وحدت نظر و وحدت سلیقه است و این اتفاق خواهد افتاد. 

هاشمی دیده نشدن جامعه پرستاری را مهمترین چالش و مشکل جامعه پرستاری دانست و گفت: جامعه پرستاران انتظار دارند که مردم و مسئولین آنها را به خوبی ببینند و به خدماتشان توجه کنند و با عمل این توجه را به اثبات برسانند. چرا که آنها بیش از هر چیز مشکل استخدام دارند و کمبود نیروی پرستاری باعث شده است که جامعه پرستاری رو به فرسودگی برود. 

وی افزود: معتقدم پیشانی خدمت جامعه پرستاری است اگر پرستاران نباشند کار پزشکان به ثمر نمی‌رسد در واقع بیشترین مراقبت بیماران توسط این گروه در کشور صورت می‌گیرد.

هاشمی در پایان با اشاره به هدیه‌ای که در این روز برای پرستاران در نظر گرفته‌اند، گفت: واقعیت این است که اگر بگویم هر روز گرفتار این موضوع هستم که پرداختی پرستاران را به روز برسانیم و بتوانیم مطالباتشان را امسال پرداخت کنیم حرف نادرستی نزده‌ام و همین پیگیری برای این امر می‌تواند خبر خوبی برای پرستاران باشد. 

انتهای پیام/  

لینک مطلب

پاسخ دهید