کنسولی برای تمام فصول: اطلاعات جالبی از کنسول NX

0

کنسولی برای تمام فصول: اطلاعات جالبی از کنسول NX

به احتمال فراوان کمپانی نینتندو بسیاری از اطلاعات مربوط به کنسول جدید در دست ساخت خود (که در حال حاضر با نام مستعار NX نامیده می شود) را در نمایشگاه E3 2016 در اختیار هواداران خود قرار خواهد داد. اما بسیاری از علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری به این امید هستند که شاید تا پیش از زمان برگزاری نمایشگاه E3 سال جاری بالاخره سران نینتندو رضایت دهند تا اطلاعاتی هر چند اندک را از کنسول NX در اختیار همگان قرار دهند. البته در زمانه ای که رسانه های ارتباط جمعی هر روز پیشرفته تر و سریع تر از روز قبل می شوند پنهان کردن اطلاعات مهم کار چندان راحتی به نظر نمی رسد و اطلاعاتی که هواخواهان زیادی دارند به هر طریق ممکن به دست مخاطبان خود خواهند رسید. در واقع از همان زمان که ساخت کنسول جدید کمپانی نینتندو یا همان NX توسط سران این کمپانی و ساتورو ایواتای فقید به طور رسمی تایید شد، هر روز شاهد انتشار اخبار و شایعات تازه ای در رابطه با این کنسول کنجکاوی برانگیز بوده ایم. شایعاتی که بسیاری از آن ها از سوی منابع موثقی منتشر گردیده اند و هر کدام بر نکات جالب و البته گاه متناقضی اشاره داشته اند. حال یکی دیگر از منابع موثق مذکور اطلاعات تازه ای را از کنسول جدید نینتندو در اختیار علاقه مندان و چشم انتظاران این کنسول قرار داده است. اطلاعاتی که نکات کم و بیش جالبی را در بر می گیرند.

 

 

اخیراً یکی از منابع خبری فعال در دنیای بازی های کامپیوتری که با نام مستعار Geno شناخته می شود و پیش از این نیز اخبار مختلفی را در رابطه با سایر کنسول های نسل هشتمی (پیش از تایید رسمی آن ها) منتشر ساخته بود اطلاعات تازه ای را در مورد کنسول NX در اختیار برخی رسانه ها قرار داده است. بر طبق اطلاعات مذکور طرح اصلی کنسول NX توسط آقای ساتورو ایواتا (که در تابستان گذشته زندگی را بدرود گفت) داده شده و در واقع معمار اصلی این کنسول مدیر پیشین و فقید کمپانی نینتندو بوده است. بر طبق این اطلاعات فرآیند ساخت کنسول NX از سال 2014 میلادی و تحت نظارت مستقیم آقای ایواتا آغاز شده و ادامه یافته است. بنا بر این به نظر می رسد که سران نینتندو با حضور رقبایی نظیر سونی و مایکرو سافت در بازار رقابت، خیلی زود متوجه شکست پیش قراول اصلی خود در نسل هشتم بازی های کامپیوتری یعنی کنسول WiiU شده اند و به فکر تولید جانشین قدرتمند تری برای این کنسول افتاده اند. با این حال شاید جالب ترین نکته ای که بتوان در رابطه با کنسول NX بتوان به آن اشاره کرد به قدرت سخت افزاری این کنسول باز می گردد. بر طبق ادعای منبع موثق یاد شده، کنسول NX دقیقاً از همان معماری آشنا و امتحان پس داده ای در ساختار اصلی خود بهره می گیرد که در پیکر بندی دو کنسول دیگر نسل هشتمی یعنی پلی استیشن 4 و اکس باکس وان به کار رفته است. در واقع کنسول جدید شرکت نینتندو از لحاظ قدرت سخت افزاری چیزی نزدیک به کنسول اکس باکس وان خواهد بود و بر اساس اطلاعات موجود به راحتی از پس اجرای بازی های چند پلتفرمی بر خواهد آمد. در واقع بسیاری از آثاری که هم اکنون برای دو کنسول اکس باکس وان و پلی استیشن 4 عرضه شده اند بدون کوچک ترین تغییری قادر به عرضه بر روی کنسول NX نیز خواهند بود.

 nx1

شاید این ویژگی در ادامه ی کار به یکی از نقاط قوت کنسول NX تبدیل شود و در واقع راحتی فرآیند ساخت بازی های کامپیوتری برای این کنسول بتواند سیل آثار چند پلتفرمی را به سمت دارندگان کنسول NX روانه سازد (قابلیتی که کنسول های پیشین نینتندو کم و بیش از آن بی بهره بودند). شاید به همین منظور بوده است که شرکت نینتندو کیت های توسعه ی کنسول NX را در ماه های پایانی سال گذشته به شکل گسترده ای در اختیار شرکت های بازی سازی معتبر قرار داده تا آن ها بتوانند بازی های جدید خود را بر روی کنسول جدید این کمپانی نیز عرضه کنند. در این میان برخی از شرکت های بازی سازی مذکور مدعی شده اند که کنسول NX ساده ترین ابزاری است که آن ها تا کنون نسبت به ساخت بازی های کامپیوتری برای آن اقدام کرده اند و در کلام ساده به بهترین، ساده ترین و سریع ترین شکل ممکن می توان کد های نوشته شده برای بازی های کامپیوتری مختلف را به منظور اجرا در این کنسول سازگار کرد. در واقع گفته می شود که در صورت طراحی شدن بازی های کامپیوتری جدید بر اساس توانایی های موتور های منعطفی نظیر Unreal Engine 4 ، بدون کوچک ترین دردسر یا گرفتاری خاصی می توان این دسته از بازی ها را (فارغ از پلتفرم اصلی مقصد آن ها) به روی کنسول NX نیز آورد. از سوی دیگر کنسول جدید نینتندو قابلیت اجرای بازی های اندروید را نیز دارا خواهد بود و بر این اساس دارندگان کنسول NX قادر به تجربه ی محتوا های بسیار متنوعی بر روی این پلتفرم جدید بازی خواهند بود. بنا بر این شاید چشم انتظاران کنسول NX بتوانند در همان آغاز ورود این کنسول به بازار شاهد انتشار عناوین متعددی بر روی این پلتفرم باشند که تا پیش از این امکان تجربه ی آن تنها بر روی سایر پلتفرم های نسل هشتمی حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری فراهم بود. البته در کنار مشخصات سخت افزاری قدرتمند و پتانسیل وجود محتوا های فراوان و متنوع برای این کنسول بازی جدید، به نظر می رسد که کنسول NX از لحاظ نرم افزاری نیز حرف های فراوان و قابل توجهی برای گفتن داشته باشد. بر اساس اطلاعات موجود کنسول جدید کمپانی نینتندو از سیستم عامل تازه ای در ساختار خود بهره می برد که با نام Nintendo OS شناخته می شود. گفته می شود که این سیستم عامل تازه نفس از لحاظ ماهیت بسیار به سیستم عامل های موبایل امروزی نظیر اندروید شباهت دارد و از همین رو در ابتدای تایید خبر ساخته شدن کنسول NX توسط کمپانی نینتندو این شایعه مطرح شده بود که کنسول مذکور قرار است از سیستم عامل اندروید در ساختار خود بهره بگیرد. در واقع به نظر می رسد که مهندسان کمپانی نینتندو تمرکز ویژه ای را در امر طراحی این سیستم عامل جدید به خرج داده اند و حتی نکات تازه ی مطرح شده در رابطه با کنسول NX حکایت از این دارند که سیستم عامل Nintendo OS امکاناتی مشابه با سیستم عامل های مطرح موبایل امروزی و حتی بهتر از آن ها را در اختیار دارندگان کنسول NX قرار خواهد داد.

 nx2

علاوه بر موارد مذکور یکی از نکاتی که شاید بتواند توجه بسیاری از گیمر ها را به خود جلب نماید امکانات جانبی موجود در کنسول NX است. ظرف ماه های اخیر تصاویری ابتدایی از شکل ظاهری یکی از جدید ترین محصولات نینتندو در اختیار علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری قرار گرفت. تصاویر مختصری که توانستند شک تولید یک کنسول دستی جدید توسط نینتندو را در دل عده ای از علاقه مندان این شرکت برانگیزند. با این حال از همان زمان انتشار این تصاویر این احتمال مطرح بود که شاید محصول جدید نینتندو کنترلر اختصاصی کنسول NX باشد که در عین به کار رفتن در این محصول، خود به شکل مستقل و در قامت یک کنسول دستی نیز قابل استفاده باشد. حال شاید ادعا های جدید مطرح شده در رابطه با کنسول NX بتواند این احتمال را بیش از پیش تقویت نماید. بر طبق اطلاعات موجود، کنترلر کنسول NX از طریق قابلیت بلوتوث قادر به ارتباط با بسیاری از ابزار هایی که از این قابلیت بهره می برند خواهد بود. در واقع ابزار هایی نظیر تلفن های هوشمند یا تبلت ها به راحتی قادر به سینک شدن با کنترلر کنسول NX هستند و حتی گفته می شود که در صورت برقراری تماس تلفنی یا دریافت پیامک های متنی، کاربران کنسول NX بی آن که نیاز به قطع کردن روند انجام بازی خود داشته باشند از طریق صفحه نمایش موجود در کنترلر این کنسول قادر به پاسخ دادن به تماس های تلفنی یا ارسال پیامک خواهند بود. علاوه بر آن گفته می شود که کنسول NX از یک دانگل HDMI برخوردار است که در پشت این دستگاه تعبیه شده و دارندگان این کنسول قادرند با جدا سازی آن و اتصال به تلویزیون هایی که از شیار HDMI بهره می برند تصاویر با کیفیت تری را نسبت به نخستین کنسول HD کمپانی نینتندو یعنی کنسول WiiU دریافت نمایند. به هر حال بسیاری از علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری (از جمله نگارنده ی این سطور) سخت کنجکاو دانستن این موضوع هستند که آخرین پروژه ای که آقای ساتورو ایواتا به شکل مستقیم در تولید آن نقش داشته به طور دقیق از چه ویژگی هایی برخوردار است. مردی که استاد عبور از بحران بود و با طراحی کنسول NX قصد داشت به سریع ترین شکل ممکن کمپانی نینتندو را از ناکامی بزرگی که به سبب شکست سنگین کنسول WiiU در نسل هشتم بازی های کامپیوتری دچار آن شده بود بیرون بیاورد. نکته ی جالبی که در کنار اطلاعات جدید منتشر شده از کنسول NX مطرح شده این است که تمامی اعضای کمپانی نینتندو پس از مرگ آقای ایواتا در پایان هر نشست کاری خود جمله ی به خاطر ایواتا را یکصدا بر زبان می آورند و به این وسیله یادی از مدیر فقید دوست داشتنی و محبوب خود می کنند. همچنین عده ای از اعضای کمپانی نینتندو معتقدند که پس از تولید کنسول فامیکام هیچ کدام از پروژه های ساخته شده به دست کمپانی نینتندو تا حدی که کنسول NX از نوآوری ها و حرکات رو به جلو در امر طراحی خود بهره برده است، پروژه هایی نوآورانه و قدرتمند محسوب نمی شده اند. امری که می تواند بار دیگر سامورایی های سخت کوش ژاپنی را به دوران اوجشان باز گرداند.       

    

google

facebook

insta

twitter

telegram

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید