کنسول جدید سونی: افسانه یا واقعیت؟ (بخش پایانی)

0

کنسول جدید سونی: افسانه یا واقعیت؟ (بخش پایانی)

در بخش نخست این مطلب به مواردی مبنی بر توان پردازشی کنسول جدید سونی پرداختیم. کنسولی که البته هنوز وجود یا عدم وجود آن توسط شرکت سونی به طور رسمی مورد تایید یا تکذیب قرار نگرفته است و در این میان تنها اطلاعات موجود در رابطه با این محصول جدید به یک سری شایعه و حرف و حدیث محدود می شوند. شایعاتی که البته دارای تناقضاتی در دل خود هستند و در بخش نخست این مطلب به بخشی از این تناقضات اشاره شد. حال در مطلب پیش رو قصد تکمیل بحث های مطرح شده در بخش نخست این مطلب و به پاین رساندن آن را داریم.

 

 

همان گونه که در بخش نخست مطلب پیش رو به آن پرداخته شد، اندکی نا محتمل به نظر می رسد که کنسول نیم چاشت نسل هشتمی شرکت سونی بتواند در عمل و به شکلی واقعی به پردازش و اجرای بازی های کامپیوتری مبتنی بر کیفیت تصویری 4K بپردازد. اما با این حال بهره گیری از برخی تکنیک های نوین فنی در طراحی این محصول جدید شاید بتواند از کنسول نیم چاشت سامورایی ها یک محصول جهش یافته نسبت به نماینده ی حال حاضر شرکت سونی در نسل هشتم بازی های کامپیوتری یعنی کنسول Play Station 4 بسازد. در واقع به منظور پر جلوه تر ساختن توان پردازشی این کنسول جدید، شرکت سونی هیچ نیازی به این ندارد که تعداد پیکسل های مورد پردازش قرار گرفته در کنسول خانگی خود را ارتقا بخشد و آن را از رقم بیش از 2 میلیون پیکسل (در کیفیت تصویری تمام اچ دی) به بیش از 8 میلیون پیکسل (در کیفیت تصویری فرا اچ دی یا 4K) افزایش دهد. بلکه این مهم را می توان از طریق افزایش کیفیت تعداد پیکسل های موجود و با توجه به اصل تقدم کیفیت بر کمیت به انجام رساند. به این ترتیب با اتکا بر این روش در عین این که نیاز به توان سخت افزاری آن چنان مضاعفی برای پردازش تعداد پیکسل های اضافه وجود ندارد، می توان با افزایش کیفیت کلی این پیکسل ها، کیفیت تصاویر خروجی کنسول خانگی مذکور را به شکل محسوسی بالا تر برد. در این میان یکی از راه هایی که شرکت سونی می تواند از طریق آن نسبت به انجام این مهم اقدام نماید، پشتیبانی از تکنولوژی HDR و بهره گیری از توان آن در کنسول نیم چاشت نسل هشتمی این شرکت خواهد بود. در واقع به کمک این تکنیک می توان به تصاویر خروجی قرار گرفته در برابر دیدگان مخاطب شفافیت و درخشندگی بیشتری نسبت به حالت عادی بخشید و در عین حال کنتراست افزون تری را نسبت به حالت عادی در این تصاویر مشاهده کرد. به بیان ساده تر به کمک استفاده از تکنولوژی HDR نه تنها می توان رنگ های بسیار غنی تر و با شکوه تری را در تصاویر خروجی هم پیوند با این ویژگی شاهد بود، بلکه بحث سایه و نور و درخشندگی و شفافیت آن ها در تصاویر مبتنی بر این تکنولوژی هم بسیار ملموس تر از حالت عادی بوده و رنگ و جلوه ی دو چندانی نسبت به حالت عادی خواهد داشت. مواردی که تمامی آن ها بر ارتقای کیفیت و شفافیت پیکسل ها تکیه دارند.

 ps4

چندی پیش شاهد تحسین های شرکت AMD از تکنولوژی HDR و تایید فرآیند توسعه بخشیدن به این تکنولوژی در طراحی محصولات جدید این شرکت بودیم. بر اساس شایعات موجود پردازنده ی گرافیکی مورد استفاده قرار گرفته در کنسول نیم چاشت نسل هشتمی شرکت سونی نیز همانند کنسول Play Station 4 توسط شرکت AMD طراحی خواهد شد (و همان گونه که در بخش نخست این مطلب به آن اشاره گردید، این پردازنده ی گرافیکی از لحاظ قدرت دو برابر توان پردازشی کنسول Play Station 4 را در امر اجرای بازی های جدید از خود به نمایش خواهد گذاشت). بنا بر این می توان انتظار داشت که شرکت AMD از تکنیک های نوینی که تکنولوژِی HDR هم می تواند جزو آن ها باشد در طراحی و ساخت پردازنده ی گرافیکی کنسول جدید شرکت سونی بهره بگیرد. در عین حال شاید بتوان نقش تکنولوژی HDR را در آینده ی دنیای بازی های کامپیوتری بسیار پر رنگ تصور کرد. چرا که شرکت مایکرو سافت نیز به تازگی از علاقه ی خود به بهره گیری از تکنولوژی HDR خبر داده است و خبر می رسد که سران این شرکت قصد دارند تا سال 2017 میلادی قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را در سیستم عامل جدید خود یعنی ویندوز 10 بگنجانند. حتی کارشناسان شرکت مایکرو سافت معتقدند که تکنولوژی HDR قادر به ارتقای محسوس تری در کیفیت تصاویر خروجی به نسبت 4K خواهد بود. به هر حال هنوز هیچ خبری از تایید رسمی ساخته شدن کنسول جدید سونی از سوی این شرکت به گوش نمی رسد. اما در صورت تایید این خبر احتمالاً علاقه مندان به استفاده از کنسول نیم چاشت نسل هشتمی سونی باید در کنار تهیه کردن این کنسول به فکر استفاده از نمایشگر ها یا تلویزیون هایی که قادر به پشتیبانی از تکنولوژی HDR هستند نیز باشند.  

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید