کنسول جدید سونی: افسانه یا واقعیت؟ (بخش نخست)

0

کنسول جدید سونی: افسانه یا واقعیت؟ (بخش نخست)

در طی هفته های اخیر بحث های فراوانی پیرامون کنسول جدیدی که شرکت سونی قصد تولید و عرضه ی آن به بازار را در پایان سال جاری میلادی دارد بر سر زبان ها افتاده است. محصولی که هنوز موجودیت آن به طور رسمی توسط شرکت سونی مورد تایید قرار نگرفته است و از همین رو در حال حاضر این محصول مرموز تنها حکم هیولای برفی تبت را برای علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری دارد. در مطلب پیش رو قصد داریم به هویتی که شایعات موجود، طی هفته های اخیر  به این کنسول خانگی تایید نشده داده اند بپردازیم و بر روی این نکته متمرکز شویم که هویت فعلی محصول جدید سونی می تواند یک هویت واقعی باشد یا این که بیشتر به خیال و افسانه شباهت دارد.

 

 

در طی هفته های اخیر شایعات مختلفی مبنی بر ساخته شدن کنسول دوم شرکت سونی در نسل هشتم بازی های کامپیوتری (که ما نام کنسول نیم چاشت نسل هشتمی را برای آن برگزیده ایم) از گوشه و کنار به گوش می رسد. البته در ابتدای امر این نینتندو بود که با تایید فرآیند ساخت کنسول مرموز NX باب تولید کنسول های نیم چاشت را در نسل حاضر بازی های کامپیوتری و در میان سایر رقیبان گشود و کلکسیون کار های عجیب و غریب این نسل را تکمیل کرد. حال در شرایطی که دانسته های علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری از کنسول NX تنها به برخی شایعات موجود محدود می شود، شایعات جدیدی مبنی بر ساخته شدن کنسول نیم چاشت اختصاصی سونی که شکل ارتقا یافته ای از کنسول حال حاضر این شرکت یعنی کنسول Play Station 4 (که در حال حاضر به عنوان موفق ترین و پر فروش ترین کنسول نسل هشتمی موجود در بازار شناخته می شود) خواهد بود از هر سو به گوش می رسد. محصولی که در ابتدا از آن با نام Play Station 4.5 یاد می شد اما اکنون مدتی است که از این محصول تایید نشده با عنوان Play Station 4K (که به نسبت نام بسیار معقول تری است) نام برده می شود. بر اساس آن چه که از همان آغاز مطرح شدن شایعات مربوط به تولید این محصول به گوش می رسید، یکی از قابلیت های کنسول نیم چاشت نسل هشتمی سونی به توانایی این ابزار در به نمایش در آوردن تصاویری با کیفیت تصویری 4K اختصاص خواهد داشت. البته منظور اصلی ما نمایش بازی های کامپیوتری جدید با کیفیت 4K است؛ و اگرنه اگر بنا به نمایش دادن تصاویر 4K در حالت تصاویر مجزا و واحد باشد، کنسول فعلی سونی یعنی Play Station 4 هم اکنون قادر است چنین تصاویری را با کیفیت مذکور به نمایش در آورد. اما در حال حاضر توان کنسول Play Station 4 در امر اجرای بازی های کامپیوتری روز تنها به بازی های کامپیوتری ساخته شده با کیفیت تمام اچ دی (1080p) محدود شده است و در واقع این کنسول خانگی توانایی اجرای کیفیت های تصویری بالا تر از این میزان را در بازی های کامپیوتری جدید ندارد. با این حال شایعات اخیر حکایت از این دارند که کنسول جدید سونی از پردازنده ی گرافیکی جدید شرکت AMD که توان آن چیزی نزدیک به دو برابر توان پردازشی کنسول حال حاضر این شرکت یا همان Play Station 4 است بهره می برد و از همین رو قادر است به اجرای بازی های کامپیوتری با کیفیت تصویری 4K بپردازد. بازی هایی که با ورود صنعت بازی سازی به دنیای نوین واقعیت مجازی و فراگیر شدن هدست واقعیت مجازی Play Station VR در میان گیمر ها شاهد افزایش آن ها خواهیم بود و شرکت سونی با تولید کنسول نیم چاشت نسل هشتمی خود می رود تا به شکل کاملاً بهینه ای به اجرای آن ها بپردازد و تعامل بسیار بهتری را با این قبیل بازی ها برقرار سازد. اما این ادعا تا چه حد قابل پذیرش خواهد بود و آیا کنسول جدید شرکت سونی خواهد توانست از پس اجرای کیفیت تصویری 4K بر بیاید؟

 ps4

اگر با توجه به شرایط کنونی بخواهیم به پرسش فوق پاسخ بدهیم جواب این پرسش به طور حتم کلمه ی خیر خواهد بود. چرا که بر اساس شایعات موجود توان پردازشی کنسول نیم چاشت نسل هشتمی سونی دو برابر توان پردازشی کنسول Play Station 4 خواهد بود و همان گونه که در سطور قبل به آن اشاره شد، کنسول خانگی فعلی شرکت سونی در حال حاضر حداکثر می تواند بازی هایی با کیفیت تصویری تمام اچ دی یا 1920 در 1080 پیکسلی را به اجرا در آورد. بنا بر این با دو برابر شدن توان پردازشی کنسول Play Station 4 در عمل نمی توان به توان فنی قابل ذکری به منظور پردازش تصاویر 4K یا همان تصاویری با کیفیت نهایی 3840 در 2160 پیکسلی دست یافت و حداکثر می توان کنسولی طراحی کرد که قادر به اجرای بازی های کامپیوتری ساخته شده تحت کیفیت تصویری 1440p یا همان 2560 در 1440 پیکسلی باشد. بنا بر این اگر کنسول نیم چاشت نسل هشتمی شرکت سونی واقعاً از توان پردازشی به میزان دو برابر توان پردازش موجود در کنسول حال حاضر شرکت سونی یا همان کنسول Play Station 4 بهره ببرد، در عمل قادر به پردازش و اجرای بازی های کامپیوتری ساخته شده با کیفیت تصویری 4K نخواهد بود. مگر این که یا از تکنیک های به کار رفته در بازی Quantum Break استفاده نماید (یعنی تصاویر 720p را به کمک شعبده بازی در قالب تصاویر 1080p به خورد مخاطب بدهد) و یا این که از تکنولوژی های بسیار نوینی در سیستم پردازشی خود بهره بگیرد که بتوانند از لحاظ تکنیکی چنین امکانی را برای کنسول نیم چاشت نسل هشتمی سونی فراهم آورند. اما نکته ی کلیدی قضیه این جاست که معمولاً از تکنولوژی های کاملاً جدید در محصولاتی استفاده می شود که به نسل آینده تعلق دارند و بعید به نظر می رسد که یک کنسول نیم چاشت یا میان نسلی بخواهد تکنولوژی پردازشی انقلابی و بنیادینی را به مخاطبان خود عرضه نماید. در واقع با توجه به توان پردازشی پردازنده های گرافیکی نسل حاضر نمی توان انتظار داشت که کنسول نیم چاشت نسل هشتمی سونی بتواند از پس اجرای پردازش های 4K بر بیاید. چرا که در حال حاضر تنها پردازنده های گرافیکی بسیار قدرتمند و گران قیمت موجود در بازار از عهده ی اجرای بازی های کامپیوتری با کیفیت تصویری 4K بر می آیند و معمولاً در معماری کنسول های خانگی از چنین پردازنده های گران قیمتی استفاده نمی شود. با این حال در صورت بهره بردن معماری کنسول نیم چاشت نسل هشتمی شرکت سونی از پردازنده های گرافیکی نسل جدید شرکت AMD ، شاید بتوان رسیدن به چنین هدفی را متصور شد؛ اما در عین حال اگر منطقی به قضیه نگاه کنیم جهش یک باره از کیفیت تصویری 1080p به کیفیت تصویری 4K (و تلفیق این امر با نرخ فریم ثابت 60 فریم در ثانیه) یک جهش نسبتاً بنیادین به نظر می رسد و اندکی غیر محتمل جلوه می کند که بخواهیم در کنسول پوست انداخته شده ی شرکت سونی چنین جهشی را (که بیشتر به جهشی میان دو نسل شباهت دارد) نظاره گر باشیم. با این حال اگر شایعات موجود مبنی بر تولید کنسول Play Station 4K بالاخره توسط شرکت سونی مورد تایید قرار گیرند، شاید بتوان با توجه به وجود برخی تکنولوژی های جدیدی که در حال حاضر در حال توسعه هستند نظریاتی را در رابطه با جهش های احتمالی این کنسول نیم چاشت نسل هشتمی مطرح کرد. نظریات و احتمالاتی که همین امروز و در بخش دوم این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت.      

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید