کنسول Xbox One S بدون آپدیت شدن قادر به پخش محتوای 4K نخواهد بود

0

کنسول Xbox One S بدون آپدیت شدن قادر به پخش محتوای 4K نخواهد بود

نسخه ی اسلیم از کنسول Xbox One که با نام Xbox One S شناخته می شود برای نخستین بار در نمایشگاه E3 امسال به علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری معرفی شد و در جریان برگزاری این نمایشگاه علاقه مندان به نسخه ی بهینه سازی شده از کنسول Xbox One S توانستند با ویژگی های مهم این محصول جدید و تفاوت های آن نسبت به نسخه ی معمولی از کنسول Xbox One آشنا گردند. در این میان مهم ترین برتری عنوان شده برای کنسول Xbox One S نسبت به نسخه ی معمولی از کنسول Xbox One (که می تواند انگیزه ی مهمی برای خریدن این کنسول پوست انداخته توسط علاقه مندان به شرکت مایکرو سافت باشد) امکان اجرای محتوای 4K توسط کنسول Xbox One S بود. قابلیتی که بر اساس اطلاعات موجود به نظر نمی رسد که از همان ابتدا و بدون واسطه در کنسول Xbox One S وجود داشته باشد.

همان گونه که در نمایشگاه E3 امسال به اطلاع علاقه مندان به کنسول Xbox One S رسید، محصول جدید شرکت مایکرو سافت در سه نسخه ی مختلف 500 گیگا بایتی ، 1 ترا بایتی و 2 ترا بایتی در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار خواهد گرفت که در این میان نسخه ی 2 ترا بایتی از کنسول Xbox One S (که از قیمت بیشتری هم نسبت به دو نسخه ی دیگر بر خوردار خواهد بود) در تعداد محدودی به بازار عرضه می شود. به همین دلیل چندی پیش قرار بر این شد تا ابتدا نسخه های 2 ترا بایتی از کنسول Xbox One S در تاریخ 2 اوت امسال (تنها یک روز دیگر) در اختیار علاقه مندان به این کنسول قرار گیرد و پس از آن هم از تاریخ 23 اوت به بعد علاقه مندان به دو نسخه ی دیگر از کنسول Xbox One S قادر به تهیه و دریافت کنسول های مورد علاقه ی خود باشند. با این حال به دلیل فعل و انفعالات پُستی و نا هماهنگی های صورت گرفته توسط برخی از خرده فروشی های عرضه کننده ی کنسول Xbox One S ، یکی از علاقه مندان به نسخه ی 2 ترا بایتی از کنسول Xbox One S در کشور نروژ (که چندی قبل این محصول را پیش خرید کرده بود) توانست چند روز پیش از موعد مقرر (یعنی تارخ 2 اوت سال جاری میلادی) کنسول Xbox One S خود را دریافت نماید. با این حال دریافت زود تر از موعد کنسول Xbox One S نه تنها این بازیباز نروژی را خوشحال نکرد، بلکه موجبات نا امیدی او را هم فراهم آورد. دلیل اصلی این موضوع هم آن است که این بازیباز نروژی با وجود تلاش های فراوان در نهایت موفق به اجرای ویدیو های 4K توسط کنسول Xbox One S خود نشده است.

 xbox1

در واقع بازیباز مذکور حتی پس از دریافت و نصب نخستین آپدیت کنسول خود ، که از حجمی نزدیک به چهار و نیم گیگا بایت بر خوردار بوده است هم موفق به اجرای محتوا های مد نظر خود با کیفیت 4K نشده است و تعویض کابل HDMI کنسول او هم نتوانسته کمکی به حل شدن این مشکل نماید. برای مطمئن شدن از موضوع اجرا یا عدم اجرای محتوا های ویدیویی مختلف با فرمت تصویری 4K توسط کنسول Xbox One S ، این بازیباز نروژی حتی نسخه ای بلو ری از فیلم سینمایی Deadapool را هم تهیه کرده است، اما کنسول او از اجرای این فیلم هم عاجز بوده است. پس از آگاهی از مشکل مذکور، شرکت مایکرو سافت در بیانیه ای رسمی به شفاف ساختن این موضوع پرداخته است که در تاریخ 2 اوت امسال و هم زمان با عرضه شدن رسمی نسخه ی 2 ترابایتی از کنسول Xbox One S به بازار، نسخه ای جدید از آپدیت سیستمی برای این کنسول منتشر خواهد شد که دارندگان کنسول Xbox One S تنها به موجب دانلود و نصب آن خواهند توانست از قابلیت اجرای محتوای 4K (توسط تلویزیون هایی که از این فرمت تصویری پشتیبانی می کنند) بهره مند گردند و همچنین به آپ اسکیل کردن برخی بازی های کامپیوتری اجرا شده توسط این کنسول به فرمت تصویری 4K بپردازند. در واقع آن دسته از بازیبازانی که در تاریخ 2 اوت امسال کنسول Xbox One S خود را تحول گرفته یا آن را از بازار تهیه می نمایند، باید دو بار کنسول خود را به روز رسانی نمایند تا بتوانند از امکان اجرای محتوا های مبتنی بر کیفیت تصویری 4K بهره مند گردند. از سوی دیگر برخی از فعالان حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری که پیش از زمان انتشار رسمی کنسول Xbox One S موفق به کار با این کنسول شده اند به نکته ی جالبی در رابطه با کنترلر کنسول Xbox One S بر خورد کرده اند. همان گونه که شاید از آن مطلع باشید کنترلر کنسول Xbox One S اکنون از قابلیت ارتباطی بلوتوث نیز بهره می برد. به کمک بهره گیری از این قابلیت اکنون امکان ایجاد ارتباط میان این کنترلر با لپ تاپ ها و تبلت ها هم برقرار شده است و حتی عده ای از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری موفق شده اند که میان کنترلر کنسول Xbox One S و کنسول انحصاری شرکت سونی یعنی Play Station 4 نیز ارتباط برقرار سازند. با این حال اگر چه کنسول Play Station 4 به خوبی کنترلر اختصاصی Xbox One S را شناسایی می کند، اما امکان استفاده از این کنترلر برای انجام بازی های کنسول انحصاری سونی میسر نیست و کاملاً بعید است که این امکان برای کاربران کنسول Play Station 4 فراهم گردد. به هر حال اگر این امکان جالب برای بازیبازان فراهم می شد شاید بسیاری از علاقه مندان به کنسول Play Station 4 به دلیل خوش دست بودن کنترلر Xbox One S به سراغ استفاده از این کنترلر برای انجام بازی های محبوب خود بر روی کنسول انحصاری سونی می رفتند. به هر حال باید دید که کنسول Xbox One S در نهایت به چه ترتیبی در بازار عمل خواهد کرد و آیا تا زمان به بازار آمدن کنسول Scorpio می تواند علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری را نسبت به محلق شدن به اردوی مایکرو سافت تشویق و ترغیب نماید یا خیر.        

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید