کودتا در ترکیه؛وقتی تانک ها در مقابل شبکه های اجتماعی تاب نمی آورند!

0

کودتا در ترکیه؛وقتی تانک ها در مقابل شبکه های اجتماعی تاب نمی آورند!

دیشب یک خبر مبنی بر کودتای نظامی در شبکه های اجتماعی مخابره شد که در وضعیت کنونی دموکراسی ترکیه برای کارشناسان سیاسی در وهله اول مثل یک جک بود.اما با انتشار تصاویر و اخبار مربوط به کودتا در رسانه های رسمی، مشخص شد که این خبر درست است.ترکیه نسبتا پیشرفته و دارای یک دموکراسی مدرن در آن کودتا شده بود و مردم را وادار به روشن کردن تلویزیون ها و پیگیری اخبار از طریق شبکه های اجتماعی کرد.

 

در ساعات اولیه کودتا شبکه های تلویزیونی به دلیل نبود تصاویر از کودتا نتوانستند آن طور که باید جذب مخاطب کنند، اما این شبکه های اجتماعی بودند که به دلیل لحظه به لحظه بودن خبرها گوی سبقت را از شبکه های تلویزیونی ربودند.شبکه اجتماعی توییتر با هشتگ #Turkey که ترند اول جهانی شد به یکی از منابع خبری برای تمامی خبرگزاری ها تبدیل شد. شهروندان ترک با ارسال تصاویری که با گوشی های هوشمند خود گرفته بودند شروع کودتا و وضعیت ناآرام در ترکیه را تایید کردند.

ترکیه قبلا هم کودتا را تجربه کرده بود،اما همزمانی کودتا با دنیای شبکه های اجتماعی باعث شد تا نگاه های جهانیان به این کودتا بیشتر شود.در خبرهای اولیه این کودتا مشخص شد که شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر در ترکیه مسدود شده اند اما این دلیلی بر این نشد که مردم این کشور از این شبکه ها برای ارسال اخبار به خارج از کشور چشم پوشی کنند. شایعات داغ پیرامون تحولات ترکیه زیاد شد و حتی خبر فرار رییس جمهور این کشور دست به دست می شد.عکس هایی از یک روحانی ترک ساکن آمریکا به نام محمد فتح الله گولن دست به دست می شد که وی را عامل اصلی کودتا در ترکیه معرفی می کردند.گولن به دلیل نفوذ بسیار بالای خود و مخالفت با نظام فعلی ترکیه، به متهم ردیف اول این کودتا معرفی شد.حوالی ساعت 1 بامداد به وقت ایران بود که ارتش ترکیه بیانیه ای را مبنی بر پایان حکومت رجب طیب اردوغان منتشر کرد که منتشر شدن آن در شبکه های تلویزیونی و اجتماعی ظاهرا تیر خلاص کودتاچیان به حکومت ترکیه بود.

اما بعد از چندین ساعت این ویدیوها در شبکه های اجتماعی بودند که حوادث ترکیه را به تصویر می کشیدند. ویدیویی از تیرباران ساختمان وزارت اطلاعات ترکیه توسط هلی کوپتر کودتاچیان دست به دست می شد.ایران هم به دلیل همسایگی با کشور ترکیه اخبار آن کشور را به شدت رصد می کرد و خبرگزاری فارس از دستور تشکیل جلسه فوری شورای عالی امنیت ملی به وسیله دکتر حسن روحانی رییس جمهور کشورمان خبر داد.

کودتاچیان که تلویزیون دولتی ترکیه را به دست گرفته بودند و به زور اسلحه مجری های آن تلویزیون را مجبور به سمت و سو گرفتن با کودتاچیان کردند و با این فرضیه که چون اردوغان دسترسی به شبکه های تلویزیونی ندارد کارش تمام است سعی در اعلام پایان حکومت ترکیه را داشتند.اما کودتاچیان یک ابزار قوی را فراموش کردند و آن هم شبکه های اجتماعی بودند.اردوغان به وسیله اپلیکیشن موبایلی Facetime و از طریق شبکه سی.ان.ان ترک به صورت زنده با مردم خود گفتگو کرد و از آن ها خواست تا به خیابان ها بیایند و در مقابل کودتاچیان مقاومت کنند.

بعد از صحبت های اردوغان هواداران وی به خیابان ها آمدند و با دراز کشیدن در جلوی تانک ها سعی در توقف کودتا داشتند.

 

 

اولین واکنش مقامات کشورمان به کودتای ترکیه ،توییت محمد جواد ظریف بود که نگرانی خود را نسبت به حوادث ترکیه اعلام کرد.همزمان خبرنگار شبکه خبر هم از طریق اپلیکیشن پیامرسان اسکایپ به صورت زنده این اخبار را با استرس فراوان پوشش می داد.

اما رفته رفته اخباری که در شبکه های اجتماعی منتشر می شد به نفع کودتاچیان نبود و نشان از عقب نشینی کودتا داشت.تصاویر ویدیویی مبنی بر دستگیری تعدادی از کودتاچیان و فرماندهان آن ها منتشر شد که امید را برای کودتاچیان کمرنگ کرد.

تصویر بعدی که منتظر شد تصویر یک هلی کوپتر بود که ظاهرا همان هلی کوپتری بود که به مردم شلیک می کرد.

بعد از چندین ساعت تصاویری مبنی بر آزادسازی شبکه تلویزیونی دولتی ترکیه به وسیله مردم و پلیس این کشور مخابره شد.

محمد جواد ظریف هم با ارسال توییتی دیگر موضع خود را در مورد حوادث ترکیه روشن تر کرد و گفت : دفاع شجاعانه مردم ترکیه از دموکراسی و دولت منتخبشان ثابت کرد که کودتا جایی در این منطقه ندارد و محکوم به شکست است.

ساعت ها به نفع دولت قانونی ترکیه جلو می رفت و عکس های منتشر شده نشان از دستگیری کودتاچیان به وسیله مردم داشت.

آخرین وضعیتی که از کشور ترکیه در شبکه های اجتماعی مشاهده می شود این است که کودتا به پایان رسیده است و کودتاچیان در حال تسلیم کردن خود به مردم هستند و دولت قانونی ترکیه اوضاع را به دست گرفته است.

 

 

 

 

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید