کودکان هم در معرض تهدید کبد چرب هستند

0

50 درصد کودکان و نوجوانان در معرض بیماری‌های خطرناک و مرگبار کبد هستند.

محمود اسحاق حسینی متخصص گوارش در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  با اشاره به اینکه 50 درصد نوجوانان ایرانی افزایش وزن دارند و در خطر ابتلا به بیماری‌های کبد هستند، اظهار کرد: بیماری‌های کبد به ویژه چربی کبد در سنین کودکی و نوجوانی به مراتب خطرناک‌تر از سنین دیگر است. متأسفانه 50 درصد کودکان و نوجوانان ایرانی افزایش وزن دارند و در خط ابتلا به بیماری‌های کبد هستند.

وی افزود: 5 درصد کبد به وسیله سلول‌های چربی احاطه شه است، هرچه درصد چربی کبد بیشتر باشد رسوب چربی بیشتر می‌شود و رسوب کبد باعث از بین رفتن بافت کبد و در نتیجه مرگ آن می‌شود. در بسیاری مواقع این عامل باعث جداسازی و پیوند کبد می‌شود.

اسحاق حسینی تصریح کرد: بیش از 20 میلیون تن در ایران به بیماری‌های کبدی مبتلا هستند و بسیاری از بیماری خود اطلاع ندارند زیرا تشخیص و بروز علائم آن به طور اتفاقی است. 

این متخصص گوارش تأکید کرد: هرچه BMI بیشتر باشد بیماری‌های کبدی جدی‌تر است. اگر BMI با تراز 25 تا 30 باشد فرد دچار چاقی مفرط و اگر از 40 بالاتر باشد، دچار چاقی مرگبار می‌شود. خطر بروز بیماری‌های کبد در کودکان، نوجوانان و سالمندان به مراتب خطرناک‌تر از افراد دیگر است.روند صعودی بیماری‌های کبد آنچنان زیاد است که در دو دهه آینده مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت.

وی توصیه کرد: درمان بیماری‌های کبد زمان مشخصی ندارد، هر زمانی که این بیماری آشکار و مشخص شد باید بلافاصله درمان آغاز شود.

اسحاق حسینی در پایان گفت: کنترل و تنظیم رژیم غذایی، کاهش وزن، کاهش چربی و قند خون، پیشگیری از رسوب‌های چرب در کبد، پرهیز از خوردن غذاهای چرب و فست‌فودها، استفاده از غذاهای سنتی، ورزش، فاصله از کم تحرکی و توجه به زندگی آپارتمان نشینی، پرهیز از خوردن شیرینی‌های چرب و تر و… می‌ تواند از بروز بیماری‌های کبد جلوگیری کند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید