کُره جواهر نشان ایران در کجا نگهداری می‌شود؟ + عکس

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از فارس، کُره جواهرنشان، 51 هزار و 366 قطعه جواهر نصب شده بر روی یک کُره 34 کیلوگرمی به قطر 66 سانتیمتر، از طلای ناب است.

این کُره در سال 1291 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه توسط گروهی از جواهرسازان ایرانی به سرپرستی زرونی ماسحیان معروف به ابراهیم زرگرباشی از جواهرات پیاده‌ای که در خزانه موجود بود، ساخته شده است. وزن خالص طلای به کار رفته در این کُره 34 کیلوگرم و وزن جواهرات آن 3 کیلو و 656 گرم است. تعداد کل جواهراتی که در روی کُره نصب شده، بالغ بر 51366 قطعه است.

کُره جواهر نشان ایران در کجا نگهداری می‌شود؟ + عکس

اقیانوس‌ها و دریاها زمردنشان و آسیا مرصع به یاقوت و لعل، ایران مرصع به الماس، اروپا مرصع به یاقوت، آفریقا مرصع به یاقوت سرخ و کبود و آمریکای شمالی و جنوبی، استرالیا مرصع به یاقوت و لعل است. کشورهای ایران و انگلستان خط استوا به وسیله الماس نشان داده شده و دو حلقه زرین ساده که در روی آن‌ها گل‌های الماس نشان نصب شده، به طور متقاطع کره را در میان گرفته است. پیدا کردن کشورها در آن مشکل است و ظاهراً سازنده، مهارت کافی در نقشه‌کشی نداشته است.

بر روی کُره القاب ناصرالدین شاه منبت و الماس نشان شده است. در این کُره، کوه دماوند با یاقوت درشتی مشخص و شهر تهران با یاقوت معروفی به نام اورنگ‌زیب نمایان است. این کره در حال حاضر در موزه جواهرات ملی ایران قرار دارد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید