کیفیت برابر داروهای داخلی و خارجی

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از آستان، دکتر رهبر مژدهی آذر، رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: مسئله ای که حائز اهمیت است و برای برخی افراد جامعه تضادهایی را به وجود می آورد بحث تفاوت اثرگذاری داروهای خارجی یا داروهای تولید داخل است. از این رو می توان گفت، داروهای خارجی با داروهای داخلی به لحاظ کیفیت فرقی با هم ندارند زیرا تولیدات کارخانجات داخلی به طور دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.
رییس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: نکته ای که در خصوص داروهای تولید داخل بیان عنوان کرد این است که تهیه مواد اولیه از کدام کشور مهم نیست بلکه مهم این است که در نهایت چه دارویی به مردم ارائه می شود در اصل تهیه مواد اولیه خیلی مهم به نظر نمی رسد کیفیت داروها بیشتر اهمیت دارد و باید درجه یک باشد.

دکتر مژدهی آذر تصریح کرد: کشورهای مطرح در حوزه تهیه دارو و داروسازی ضمن داشتن سابقه ای بیش از یک قرن به پژوهش در حوزه دارویی نیز می پردازند و با نوآوری عظیم جایگاه خود را در نسخه پزشکان به صورت بین المللی پیدا می کنند. این در حالیست که داروهای برند این کشورها با تولیدات داخلی در ایران به لحاظ کیفیت و درجه بندی فرقی ندارد. اینکه برخی متخصصان و پزشکان فقط داروهای خارجی را توصیه می کنند دلایل خاص خود را دارند.

رییس انجمن داروسازان ایران با بیان این مطلب که بیشتر  از اینکه از بابت تفاوت میان داروهای خارجی و تولیدات داخل نگران باشیم باید نسبت به دارو و وضعیت درمان نگران باشیم تاکید کرد: وضعیت درمان در کشور بیشتر نگران کننده است و نگران کننده تر از آن بیمه درمانی است. سازمانی بازرسی کل کشور باید نظارت دقیق تر و حساب شده تری بر عملکرد سازمان های بیمه گر داشته باشد تا اشکالات در حوزه درمان و دارو حل شود.

وی ادامه داد: نپرداختن مطالبات داروخانه ها و  بیمارستان ها لطمه های سنگینی به کارخانجات و شرکت های داروسازی وارد می کند که این صدمات نیز به مردم و جامعه نیز آسیب می زند. این پروسه مثل یک زنجیره است که بهم وابسته هستند و کوتاهی و کم کاری در یک بخش خسارات جبران ناپذیری را به همه وارد می سازد.

دکتر مژدهی آذر افزود: وقتی سازمان های بیمه گر در پرداخت مطالبات خود به درستی عمل نمی کنند فشار مضاعفی به داروخانه ها وارد می آید و از سوی دیگر این فشار نیز به بیمارستان ها و پزشکان تحمل خواهد شد. از سوی دیگر وقتی شرکت ها و کارخانه های تولید دارو تحت فشار مالی باشند طبیعی است که در کیفیت داروها ممکن است تاثیر بگذارد. بنابراین این چرخه در حوزه دارویی باید منظم باشد تا بتوانیم داروهای درجه یک و با کیفیت به بیماران ارائه دهیم.

وی با اشاره به سرانه مصرف دارویی ایران گفت: سرانه دارویی مصرف مردم ایران نسبت به برخی کشورها پایین تر است و ضعف در سیستم سازمان های بیمه گر و سازمان های خدمت  رسان دولت باعث کندی در عملکرد سیستم بیمارستان ها می شود. در این میان عملکرد بیمارستان های دولتی نیز پایین تر می آید و همین مهم نیز در دقت لازم برخی پزشکان تاثیر منفی می گذارد.

رییس انجمن داروسازان ایران با اشاره به گرایش مردم به مصرف خودسرانه دارو در ایران خاطر نشان کرد: یکی از دلایلی که باعث سرازیر شدن مردم به بیمارستان های خصوصی می شود ضعف در چرخه ای است که در بالا به آن اشاره شد زیرا برخی پزشکان در مراکز دولتی دقت  و وقت خود را صرف بیماران نمی کنند و همین علت علاوه بر استقبال مردم از بیمارستان های خصوصی باعث می شود تا عده ای دیگر از مردم به جای مراجعه به بیمارستان، خودسرانه بیماری خود را با خرید دارو از داروخانه درمان کنند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید