گرامیداشت زادروز “علامه اقبال لاهوری” در پاکستان

0

خبرگزاری میزان – پاکستان امروز شاهد برگزاری مراسم های مختلف برای گرامیداشت یکصد و سی و هشتمین زادروز “علامه محمد اقبال لاهوری” شاعر نام آور پارسی گو و فیلسوف بزرگ این کشور است.

گرامیداشت زادروز به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مردم پاکستان که تا سال گذشته، همه ساله مراسم گرامیداشت زادروز علامه اقبال را در کنار مرحوم دکتر “جاوید اقبال”فرزند ارشد علامه اقبال لاهوری برپا می کردند و جشن می گرفتند، امسال برای نخستین بار، جای خالی یادگار اقبال را در مراسم گرامیداشت زادروز این فیلسوف، ادیب و شاعر بزرگ حس می کنند.

دکتر جاوید اقبال فرزند ارشد علامه اقبال لاهوری، 11 مهر ماه سال جاری بر اثر کهولت سن در شهر لاهور درگذشت.

علامه اقبال لاهوری نخستین کسی بود که ایده ایجاد یک کشور مستقل را برای مسلمانان شبه قاره هند مطرح کرد که در نهایت منجر به ایجاد کشور پاکستان شد.

مردم پاکستان، علامه اقبال را شاعر ملی کشورشان می دانند.
این شاعر نامدار در سال 1256 شمسی (1877 میلادی) متولد شد و در اردیبهشت 1317 (21 آوریل 1938 میلادی) در 61 سالگی دیده از جهان فرو بست.

مردم پاکستان همه ساله روز نهم نوامبر ﴿ 18 آبان﴾ را به عنوان زادروز علامه اقبال لاهوری جشن می گیرند و به این شاعر و فیلسوف بزرگ که توانست با اشعار و ایده هایش، فضایی انقلابی برای ایجاد یک کشور مستقل در بین مردم کشورش ایجاد کند، ادای احترام می کنند.
 
شبکه های تلویزیونی و رادیویی پاکستان امروز (دوشنبه) برنامه های ویژه ای را در شرح حال این مرد بزرگ فرهنگ و سیاست و تاریخ پاکستان و سوابق فعالیت های این شخصیت بزرگ پخش کردند و همایش های ملی و بین المللی نیز با عنوان تقدیر از تلاش های علامه اقبال در زمینه تقویت وحدت میان مسلمانان، در شهرهای بزرگ پاکستان از جمله اسلام آباد، لاهور، کراچی، کویته، پیشاور، سیالکوت (زادگاه علامه اقبال) و راولپندی برگزار شد.

روسای احزاب سیاسی، مقام های عالی رتبه دولتی، ارتش، بویژه نیروی دریایی پاکستان در این روز، در برنامه ها و مراسم های ویژه ای با حضور در آرامگاه علامه اقبال در شهر لاهور، مراسم بزرگداشت و ادای احترام نسبت به این شاعر را برگزار کردند.

“ممنون حسین” رییس جمهوری و “محمد نواز شریف” نخست وزیر پاکستان در پیام های جداگانه به مناسبت سالروز ولادت علامه اقبال، با اشاره به آرمان های انقلابی و ایده های موثر وی در شکل گیری و پیشرفت پاکستان، از مردم کشورشان خواستند تا با بهره گیری از ایده ها و افکار علامه اقبال، در حل مشکلات و ساختن پاکستانی بهتر متحد شوند.

محمد اقبال لاهوری معروف به “علامه اقبال”، شاعر، فیلسوف، سیاستمدار و متفکر مسلمان پاکستانی بود که اشعار زیادی نیز به زبانهای فارسی و اردو سروده است.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید