گران‌ترین بازیكن ایران کیست؟ و چقدر می‌گیرد؟

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از دنیای اقتصاد، نمی‌شود باور كرد این اتفاقات در لیگی رخ می‌دهد كه مهم‌ترین منابع مالی‌اش مسدود است، اما در سیستمی كه «دخل» چندان ربطی به «خرج» ندارد، انگار همه می‌توانند تا هر كجا كه دوست داشتند ریخت‌وپاش كنند و به هیچ‌كس هم پاسخگو نباشند. در شرایطی كه كمتر از یك هفته از انتشار پرسروصدای لیست قرارداد بازیكنان و مربیان لیگ شانزدهم می‌گذرد، حالا هر روز خبرهایی در مورد جابه‌جایی ركورد بیشترین پرداختی به گوش می‌رسد كه مخاطب را شوكه می‌كند. آیا واقعا كسی می‌داند اینجا چه خبر است؟

میلیاردر مصدوم

در فهرستی كه هفته گذشته منتشر شد، قاسم حدادی‌فر عنوان گران‌ترین بازیكن لیگ شانزدهم را به خودش اختصاص داد. هافبك خلاق ذوب‌آهن طی سال‌های اخیر به‌طور مرتب مورد توجه باشگاه‌های بزرگی مثل پرسپولیس و استقلال بوده، اما هر فصل بعد از كش‌وقوس‌های فراوان تصمیم گرفته قراردادش را با اصفهانی‌ها تمدید كند. از قرار معلوم یكی از انگیزه‌های جدی قاسم برای رد كردن پیشنهاد سایر تیم‌ها، دستمزدهای هنگفتی بوده كه او از ذوب می‌گرفته است. به‌عنوان مثال در ابتدای لیگ چهاردهم و در حالی كه به نظر می‌رسید كار پیوستن حدادی‌فر به پرسپولیس علی دایی نهایی شده، او در ذوب‌آهن ماند و حتی عده‌ای گفتند به عشق این باشگاه قرارداد سفید امضا كرده است، هر چند بعدتر مشخص شد قاسم برای یك فصل، یك میلیارد و 350میلیون تومان از ذوبی‌ها پول خواهد گرفت! باشگاه اصفهانی امسال هم برای حدادی‌فر رقم قرارداد قابل‌توجهی در نظر گرفت كه او را در مرحله اول به‌عنوان گران‌ترین بازیكن لیگ شانزدهم معرفی می‌كرد. برابر اسناد منتشر شده توسط سایت سازمان لیگ، بنا بوده قاسم برای فصل جاری یك میلیارد و 430میلیون تومان از باشگاهش دستمزد بگیرد، هرچند كه با توجه به مصدومیت شدید و غیبت چندماهه او، احتمالا تغییراتی در مفاد قرارداد این بازیكن با ذوب‌آهن ایجاد خواهد شد.

كورس فشرده حاج‌صفی و آندو

چند روز بعد از انتشار قراردادها اما تكلیف باشگاه بعدی احسان حاج‌صفی مشخص شد تا این بار سپاهانی‌ها گوی سبقت را از حریف همشهری بربایند و گران‌ترین قرارداد لیگ شانزدهم را به نام خودشان سند بزنند. در مورد رقم قرارداد احسان با سپاهان حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد. یك جا از قرارداد یك میلیارد و 400میلیون تومانی یاد شده و این در حالی است كه منابع دیگر، روایت‌های متفاوتی دارند. مثل سایت اختصاصی برنامه نود كه در خبری مدعی شده رقم قرارداد حاج‌صفی با سپاهان یك میلیارد و 800میلیون تومان است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد كه دیروز یك روزنامه ورزشی ادعا كرده باشگاه استقلال آماده بوده با دستمزدی دو میلیارد و 100میلیون تومانی حاج‌صفی را به استخدام در بیاورد! به هر حال تا زمانی كه رقم قطعی این انتقال در سایت سازمان لیگ منتشر نشود، نمی‌توان در مورد آن اظهارنظر كرد. نكته جالب اما اینجاست كه دیروز آندرانیك تیموریان قرارداد یك ساله‌اش با باشگاه ماشین‌سازی تبریز را به ثبت رساند. به این ترتیب تا این لحظه و تا زمانی كه تكلیف قطعی رقم قرارداد حاج‌صفی با سپاهان روشن شود، آندو با دستمزد یك میلیارد و 500میلیون تومانی‌اش گران‌ترین بازیكن لیگ شانزدهم محسوب می‌شود. باید دید در نهایت این كورس فشرده پر از صفر را كدام بازیكن خوشبخت از آن خودش می‌كند!

ابهامات پرشمار

تازه باید بدانیم همه داستان، منحصر به همین اعداد زیبا و طولانی نیست؛ چه اینكه بسیاری بر این باورند چند باشگاه در اعلام رقم دستمزد بازیكنان‌شان، شفافیت لازم را به خرج نداده‌اند. به‌طور روشن در مورد پرسپولیس و استقلال و قراردادهایی كه این دو باشگاه با مهدی طارمی و كاوه رضایی منعقد كردند سخن گفته می‌شود. به هر حال به زور نمی‌شود به مردم قبولاند كه این دو بازیكن به ترتیب 900میلیون و یك میلیارد تومان از سرخابی‌ها دستمزد گرفته‌اند. بسیاری عقیده دارند كه پای برخی پرداخت‌های غیرشفاف هم در میان بوده است؛ آنچه بیش از پیش كفه «مخارج» را در فوتبال ایران سنگین‌تر می‌كند و معادلات اقتصادی این حوزه را در هم می‌پیچد!

بازتاب دستمزد حاج‌صفی در كیكر

معتبرترین نشریه ورزشی آلمان نوشت احسان حاج‌صفی، لژیونر فصل گذشته فرانکفورتی‌ها گران‌ترین بازیکن لیگ ایران شد. هفته‌نامه کیکر در جدید‌ترین شماره خود که روز دوشنبه منتشر شد، خبر انتقال ملی‌پوش ایرانی فصل گذشته تیم اف.اس‌.فاو فرانکفورت از دسته دوم بوندس‌لیگا را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، این نشریه نوشت: «حاج‌صفی، ستاره 26 ساله قراردادی با تیم سپاهان از لیگ کشورش بست. وینگر ایرانی که فصل گذشته در تیم فرانکفورت حضور داشت، با دریافت 450 هزار دلار دستمزد سالانه، گران‌ترین بازیکن لیگ ایران شد.»

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید