گروه‌های فاقد صلاحیت حرفه‌ای شماره نظام پزشکی دریافت نمی‌کنند

0

معاون نظارت سازمان پزشکی با اشاره به این که به گروه‌هایی که صلاحیت حرفه ای ندارند شماره نظام پزشکی نمی دهیم، گفت: این امر صراحت قانون برای صیانت از کیان بیماران و خدمات شایسته جامعه پزشکی است که باید همه سطوح آن حفظ شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ محمد جهانگیری معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی در مراسم گرامیداشت روز فیزیوتراپی که امشب در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، اظهار داشت: جامعه پزشکی اکنون دچار هجمه‌های زیادی شده است که این هجمه در واقع به نظام سلامت و مفاخر ایران است. قصور و احقاق حقوق در جامعه پزشکی رخ می‌دهد اما خطا با قصور متفاوت است و این هجمه‌ها سبب شده است تا ارتباط بین بیمار و پزشک خدشه‌دار شده و در نهایت شهامت و صلابت از جامعه پزشکی گرفته شود.

وی با اشاره به این که اکنون بحث تداخل ورود به رشته‌های پزشکی مطرح شده است، گفت: یکی از موضوعاتی که مدنظر ماست، بحث حفظ صلاحیت‌های حرفه‌ای در امور پزشکی است. مشکلاتی طی روزهای گذشته در ورود رشته‌ها به حوزه کاری یکدیگر وجود داشته و برداشت‌ها به گونه‌ای بوده که افراد فکر می‌کنند می‌توانند با تحصن خلاف قانون حرکت کنند.

وی تصریح کرد: صراحت قانون این است که صلاحیت حرفه‌ای افراد برای ورود به سایر رشته‌ها احراز شود که این صلاحیت تنها با تئوری به دست نمی‌آید و آیا به صرف با گذراندن phd می‌توان وارد رشته‌ای شد بدون آنکه دوره‌های بالینی مربوط به آن رشته گذرانده شده باشد؟

جهانگیری با اشاره به این که ارتقاء سلامت و سطوح حرفه‌ای وظیفه سازمان نظام پزشکی و نظام سلامت است، افزود: سطوح حرفه‌ای باید پیوسته باشد و افراد بر بالین بیمار حضور داشته باشند و اگر چنین امری رعایت نشود در واقع حق کسانی که سال‌ها زحمت کشیده و بر بالین بیمار حضور داشته‌اند اجحاف می شود لذا باید سلسله مراتب و سطوح رعایت شود.

بحث یکپارچگی و ارتقا خدمات فیزیوتراپی در کتاب ارزش نسبی خدمات حفظ نشده است

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات گروه فیزیوتراپی اشاره کرد و بیان داشت: اتفاقی که در رشته فیزیوتراپی رخ داده این است که در کدهای فیزیوتراپ‌ها تجمیع صورت گرفته و مشکلات خاصی را به وجود آورده که در توسعه خدمات آن‌ها مشکل‌آفرین است. ما در امر تحقیق و پژوهش دچار مشکل می‌شویم و دیگر نمی‌توان خدمات را بر اساس صلاحیت‌ها رصد و چند خدمت را با یک کد اعمال می‌کنیم که این امر برداشت‌های متفاوت را برای فیزیوتراپ‌ها به وجود می‌آورد که کدام خدمت موثرتر بوده است که امیدواریم در سال 96 این امر اصلاح شود.

وی اظهار داشت: کارگروهی برای احقاق این موضوع جهت گریدینگ و صلاحیت‌دار کردن تمام خدمات برای کد هر خدمت درنظر گرفته شده است.

به گفته جهانگیری فیزیوتراپی مظلوم نیست و اگر مظلومانه خدمت می‌کند، به معنای نادیده گرفته شدن خدمات موثر آن‌ها در نظام سلامت نیست.

وی همچنین با تأکید بر این که انشقاق بین گروهی در هیچ یک از رشته‌های گروه پزشکی روا نیست، اذعان داشت: توهین به هر کدام از گروه‌ها اهانت به کل جامعه پزشکی است و سازمان نظام پزشکی با بازوان پرتوان خود که همان انجمن‌های علمی تخصصی هستند حاضر به خدمت‌گذاری است.

انتهای پیام/

 

لینک مطلب

پاسخ دهید