گزارش «آی بی تایمز» از زیبایی‌های ایران

0

گیگر:

839963_983.jpg
وب‌سایت عصر ایران: لغو تحریم ها علیه ایران در نتیجه توافق هسته ای با قدرت های جهانی، می تواند تاثیر مهمی بر رونق صنعت گردشگری به دنبال داشته باشد.

” آی بی تایمز” انگلیس، با انتشار گزارشی در این باره نوشته است: این کشور شگفت انگیز (ایران) در سال ۲۰۱۵ به لطف مناظر زیبا و آثار تاریخی بی نظیر خود از جمله تخت جمشید ۲۵۰۰ ساله در شیراز و معماری اسلامی اصفهان، توانسته در شمار برترین مقاصد گردشگری نشریات مهمی مانند فایننشال تایمز و گاردین قرار بگیرد.

گزارش بازار جهانی سفر در سال ۲۰۱۵ نیز حاکی از تبدیل شدن ایران به یکی از بزرگ ترین قطب های گردشگری جهان است. امروزه گردشگران ماجراجو از سراسر دنیا برای کشف زیبایی های نهفته ایران، ویرانه های باستانی، سواحل بکر و حتی پیست های اسکی محبوب به این کشور سفر می کنند.

شهر تاریخی اصفهان
(پایتخت پیشین ایران در فاصله سال های ۱۵۹۸ تا ۱۷۲۲ ) یکی از زیبا ترین شهر های دنیا به حساب می آید. این شهر در ایران نیز محبوب ترین مقصد گردشگری است. خیابان های مملو از رنگ سبز گیاهان، معماری معروف اسلامی شهر و کاشی کاری های منحصر به فرد همگی میدان نقش جهان را که در لیست یونسکو نیز آمده است، احاطه کرده اند، این میدان یکی از بزرگ ترین میادین در سراسر دنیا بوده و خانه آثار تاریخی ارزشمندی همچون مسجد شاه، مسجد لطف الله و عالی قاپو است.


مسجد شیخ لطف الله، ساخته شده در اوایل ۱۶۰۰ میلادی، یکی از چهار بنای تاریخی بزرگ نقش جهان است. این مسجد با سنگ مرمر پوشیده شده است. کاشی های نفیس، تزئینات و خوشنویسی های داخلی بنا هر انسانی را مجذوب خود می کنند.


مسجد شاه یا مسجد امام، میراث جهانی یونسکو در میدان نقش جهان اصفهان، با کاشی های خیره کننده و خطاطی های ماندگار، یکی از شاهکار های معماری ایرانی به شمار می رود.


کاخ آراسته عالی قاپو در میدان نقش جهان، مقابل مسجد شیخ لطف الله واقع شده است.


بازار اصفهان، خیابانی ۲ کیلومتری است که قسمت قدیمی شهر را به بخش جدید آن ارتباط می دهد. این بازار یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بازار های خاورمیانه محسوب می شود.


پل الله وردی خان مشهور به سی و سه پل، با ۳۳ دهانه و ۲۹۵ متر طول روی زاینده رود قرار گرفته است.


کلیسای وانک به معنی کلیسای نجات دهنده مقدس، از کلیساهای تاریخی ارمنیان این شهر است که در زمان شاه عباس دوم ساخته شد.


در قرن هفدهم اصفهان میزبان حدود ۳۰۰۰ برج منحصر به فرد بود که خانه کبوتر ها شده بودند. امروزه تنها ۳۰۰ مورد از این برج ها در شهر و اطراف آن باقی مانده است.


ابیانه یکی از قدیمی ترین روستا های ایران است. این روستا ۲۵۰۰ متر بالا تر از سطح دریا واقع شده و از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز در استان اصفهان است. خانه های ابیانه به صورت فشرده در دامنه کوهستان کرکس قرار گرفته اند و از خشت ساخته شده اند که حاوی مقدار زیادی اکسید آهن است. این ترکیب سبب شده است که ظاهری قرمز رنگ به خانه ها داده شود .


دیزین که در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد هم اکنون محبوب ترین پیست اسکی ایران است. فصل اسکی در ایران از ماه “دسامبر” شروع شده و تا ماه “می” ادامه می یابد. که البته این مدت بیش از مدت فعالیت پیست های اسکی اروپایی است چرا که دیزین با ارتفاع ۳۶۰۰ متر، یکی از ۴۰ پیست اسکی مرتفع در دنیا محسوب می شود.پیست اسکی دربندسر واقع در ۶۰ کیلومتری به سمت شمال تهران، یکی از جدید ترین پیست های اسکی ایران است. این پیست تنوع بالایی از ورزش های زمستانی را مانند کوهنوردی علاوه بر اسکی ارائه می دهد.


پرسپولیس پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشی، به فرمان داریوش اول در ۵۱۸ قبل از میلاد ساخته شد. این بنا در ۷۰ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار گرفته است.


گفته می شود قدمت آرامگاه کورش کبیر واقع در میراث جهانی پاسارگارد، به قرن چهارم پیش از میلاد باز می گردد.


نارنجستان قوام که به باغ قوام نیز معروف است، باغی متعلق به قرن نوزدهم در شیراز است. این خانه با الهام از دوران ویکتوریا اروپا تزئین شده است.مسجد نصیرالملک در شیراز به دلیل رنگ کاشی های استفاده شده در دکوراسیون داخلی آن، به مسجد صورتی شهرت یافته است. زیبایی مسجد با انعکاس نور از شیشه های رنگی آن دوچندان می شود.


اگرچه تهران از معماری بی نطیر اصفهان و تمدن پرسپولیس بی بهره مانده است، مجموعه گسترده رستوران ها، کافه ها، موزه ها و گالری های هنری رنگ و بوی خاصی با آن بخشیده اند. موقعیت این شهر در دامنه کوه های البرز، مسیر فوق العاده ای برای پیاده روی خواهد بود.


کاخ گلستان در تهران جز میراث جهانی یونسکو بوده و بخشی از مجموعه سلطنتی سابق است که شامل کاخ های دیگر، موزه ها و سالن های ترئین شده با سنگ مرمر و آینه های متعدد می شود.


برج میلاد یا همان برج تهران، ششمین برج بلند دنیا است. با ارتفاعی ۴۳۵ متری، طبقات بالا به رستوران گردان و عرشه ای برای مشاهده سراسر شهر اختصاص یافته اند.


کوه دماوند بلندترین قله ایران و همچنین خاورمیانه است. این آتشفشان بالقوه فعال، در محدوده البرز در نزدیکی سواحل جنوبی دریای خزر و حدود ۶۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد.


میمند روستایی باستانی در استان کرمان است که قدمت آن به ۱۲۰۰۰ سال قبل باز می گردد. هنوز بیش از ۶۰۰ نفر در ۳۵۰ خانه سنگی این روستا زندگی می کنند.


کندوان روستایی در آذربایجان شرقی شامل خانه های صخره ای داخل سنگ های آتشفشانی است. درست مانند منطقه کاپادوکیه در ترکیه. این خانه ها هنوز هم استفاده می شوند. در سرشماری سال ۲۰۰۶، جمعیت روستا حدود ۶۰۰ نفر گزارش شد.یزد با جمعیتی یک میلیون نفری، خشک ترین شهر ایران است. معماری شهر منحصر به فرد بوده و از مقاصد زیارتی مهم برای زرتشتیان محسوب می شود.


بنای امیر چخماق بزرگ ترین سازه ی ایران است. غروب ها، بنا با نور نارنجی رنگ مزین می شود و جلوه خاصی به شهر می بخشد.


شهرستان بم در استان کرمان یکی از ارزشمند ترین بقایای تاریخی را در خود جای داده است. قدرمت ارگ باستانی بم به ۲۰۰۰ سال پیش و امپراتوری اشکانی می رسد.


قم، با حدود یک میلیون نفر جمعیت در ۱۲۵ کیلومتری جنوب غرب تهران قرار گرفته است. این شهر مکانی زیارتی و مقدس محسوب می شود.


کوه های زاگرس توسط کرد های ایران مکانی مقدس به شمار می رود که در امتداد مرز غربی کشور قرار گرفته است. بلند ترین نقطه این رشته کوه، زرد کوه با ارتفاع ۴۵۴۸ متر است.


تالاب انزلی واقع در دریای خزر، در استان شمالی گیلان مکانی بکر برای نظاره ی پرندگان است. اگر چه متاسفانه سال های زیادی است که با آلودگی دست و پنجه نرم می کند.


شهر بندرعباس در استان هرمزگان واقع در ساحل جنوبی ایران است. گردشگران بسیاری هر ساله از این شهر و جزایر اطراف آن مانند قشم و هرمز دیدن می کنند.


گفته می شود بازار تبریز یکی دیگر از میراث جهانی یونسکو، بزرگ ترین بازار سرپوشیده دنیا است. بخش های متعددی برای فروش جواهرات، فرش، محصولات چرمی و غیره در این بازار وجود دارد.


و این هم قطار طلایی دانوب یک قطار لوکس که فاصله ۷۰۰۰ کیلومتری بوداپست تا ایران را از طریق بالکان طی دو هفته طی می کند.

گزارش «آی بی تایمز» از زیبایی‌های ایران

نوشته گزارش «آی بی تایمز» از زیبایی‌های ایران اولین بار در های برگ | مجله اینترنتی برتر پدیدار شد.

لینک مطلب

پاسخ دهید