گزارش مالی مایکروسافت؛ رشد قدرتمند سرویس ابری و آفیس

0

گزارش مالی مایکروسافت؛ رشد قدرتمند سرویس ابری و آفیس

این روزها شاهد انتشار گزارشات مالی از سوی کمپانی های بزرگ دنیای فناوری هستیم و مانند همیشه مشاهده ی درآمد و آمار مالی کمپانی ها جذاب و خواندنی هستند. اکنون غول نرم افزاری جهان، مایکروسافت نیز گزارش مالی خود که به سه ماهه ی گذشته ی سال 2017 مربوط میشود را منتشر کرده است. درآمد و سود مایکروسافت در این دوره نسبت به همین مدت زمان از سال قبل افزایش یافته است و مانند دوره های قبل تر، عملکرد بسیار خوب بخش های فضای ابری و آفیس دلیل اصلی درآمد بالای ردموندی ها در طول این سه ماه نیز بوده است. بخش فضای ابری مایکروسافت پس از اینکه ساتیا نادلا سکان رهبری کمپانی را در دست گرفت دائما در حال پیشرفت بوده است. مجموع در آمد مایکروسافت در سه ماهه ی گذشته 22 میلیارد و صد میلیون دلار بوده است که از این مقدار، 4 میلیارد و 800 میلیون دلار سود خالص کمپانی بوده است.

نکته ای هر چند قابل انتظار که در این گزارش وجود دارد، کاهش درآمد مایکروسافت از سوی محصولات سری سرفیس است. مایکروسافت تغییر چشمگیری را در نسخه های بروزرسانی شده ی سرفیس پرو و سرفیس بوک ایجاد نکرد بنابراین طبیعی است که کاربران تمایلی به ارتقای محصولات خود نداشته باشند. به همین دلیل درآمد مایکروسافت از سرفیس ها با 26 درصد تنزل به 831 میلیون دلار رسیده است.

در سمت دیگر به نظر میرسد بخش ویندوز در حال احیا شدن است و پس از سقوط های سریالی، ویندوز رشد 5 درصدی را نسبت دوره ی مشابه در سال قبل تجربه کرده است و محصولات تجاری این سیستم عامل و سرویس های ابری نیز در مقایسه با همین دوره از سال قبل 6 درصد رشد کرده اند. با توجه به اینکه بازار کامیپوترهای شخصی در حال رسیدن به یک ثبات نسبی است، ویندوز نیز در حال سپری کردن روزهای نسبتا خوبی است. در حالی که مایکروسافت زیاد در مورد برنامه های خود برای بخش موبایل صحبت نکرده است، درآمد این بخش از کمپانی 730 میلیون دلار در سه ماهه ی گذشته کاهش پیدا کرده است.

همچنین در این گزارش، مایکروسافت اولین جزئیات از عملکرد LinkedIn را نیز منتشر کرده است و این شبکه ی اجتماعی درآمدی معادل 975 میلیون دلار را برای مایکروسافت به دنبال داشته است. حال مایکروسافت نیاز است بر روی مخارج عملیاتی LinkedIn و هزینه های این شبکه ی اجتماعی تمرکز کند تا مطمئن شود در طولانی مدت LinkedIn میتواند برای ردموندی ها سودمند باشد.

اما همان طور که گفته شد، طبق معمول محصولات آفیس و سرویس های ابری مایکروسافت بیشترین درآمد را برای این کمپانی به دنبال داشته اند. درآمد حاصل از این سرویس ها نسبت به سال قبل 7 درصد دیگر بیشتر شده است و میزان کاربران سرویس های ابری و محصولات آفیس نیز 15 درصد بیشتر شده اند. تعداد کاربران آفیس 365 مایکروسافت اکنون به 26.2 میلیون نفر رسیده است. محصولات سروری و سرویس های ابری نیز رشد درآمد 15 درصدی را تجربه کرده اند و درآمد Azure به خودی خود 93 درصد افزایش یافته است. به طور کلی، سه ماهه ی ابتدایی سال 2017 برای مایکروسافت دوره ی بسیار خوبی بوده است و مایکروسافت همچنان در حال رقابت سخت با گوگل و آمازون در بخش سرویس های ابری است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید