گزارش: گوگل پروژه ی ساخت هدست واقعیت مجازی خود را کنسل کرده است

0

گزارش: گوگل پروژه ی ساخت هدست واقعیت مجازی خود را کنسل کرده است

فناوری واقعیت برای کاربران آنقدر جذاب بوده است که تمامی سازندگان فعال در این عرصه آمادگی خود را برای ورود به این صنعت جدید ابراز کرده اند. در صورتی که واقعیت مجازی به مسیر خود ادامه دهد و ویژگی های جذابی به این فناوری اضافه شود مطمئنا میتواند به عنوان انقلابی جدید در عصر فناوری قلمداد شود. تمامی کمپانی ها تاکنون برنامه ی خود را برای ساخت هدست های واقعیت مجازی مشخص کرده اند. کمپانی گوگل که تا چند سال پیش فقط آن را به عنوان یک موتور جستجوی قوی میشناختیم، اکنون در صنعت نرم افزار با ابر قدرت هایی مانند مایکروسافت رقابت میکند و چندی پیش گزارش شد که این کمپانی قصد ورود جدی به فناوری واقعیت مجازی نیز دارد. گزارش جدید منتشر شده در این مورد حاکی از این دارد که گوگل به ساخت هدست واقعیت مجازی خود خاتمه داده است.

 

ماه فوریه بود که خبری مبنی بر این منتشر که کمپانی گوگل در حال توسعه ی یک هدست واقعیت مجازی اختصاصی و منحصر به فرد به نام خود است که از ویژگی های جالب این هدست، عدم نیاز به گوشی هوشمند برای استفاده بود. در صورتی که اکثر هدست های واقعیت مجازی فعلی وابسته به یک گوشی هوشمند هستند که معمولا باید از گوشی با مشخصات بالا به خصوص در قسمت صفحه نمایش استفاده شود. اما اکنون به نظر میرسد پروژه ی ساخت این هدست از سوی گوگل به پایان رسیده است. هدست واقعیت مجازی گوگل قرار بود که با هدست های برتر بازار از جمله Oculus Rift و HTC Vive به رقابت بپردازد. هر دو این هدست ها ابتدای سال جاری معرفی شدند و فروشی بسیار خوب را برای این کمپانی ها رقم زدند. دیگر گزارشی که در مورد هدست گوگل منتشر شده بود، این بود که این هدست به سیستم عاملی غیر از اندروید مجهز خواهد شد. خبر ها حاکی از این داشتند که گوگل قصد دارد در زمینه ی سیستم عامل هدست های واقعیت مجازی تحولی ایجاد کند و اندروید، سیستم عامل انتخاب گوگل برای این هدست نیست. همان طور که میدانید، گوگل مراسم سالیانه ی توسعه دهندگان خود پلتفرم واقعیت مجازی خود را با نام DayDream معرفی کرد، و احتمالا گوگل قصد داشته از همین پلتفرم در هدست واقعیت مجازی خود استفاده کند. در واقع DayDream پلتفرم واقعیت مجازی اندروید نوگا است و گوگل این برنامه را دارد که با هماهنگی سخت افزاری و نرم افزاری که این پلتفرم به وجود میآورد، تجربه ای متفاوت از واقعیت مجازی برای کاربر به ارمغان آورده شود. البته گزارش شده است که یک هدست با پلتفرم DayDream از سوی گوگل در حال ساخت است اما سیستم عامل این هدست همچنان اندروید خواهد بود. گزارش ها میگویند که با ورود گوگل به واقعیت مجازی، این فناوری رشد زیادی خواهد کرد. برخی نیز گزارش داده اند که 50 مهندسی که بر روی هدست واقعیت مجازی گوگل کار میکردند، اکنون به دیگر پروژه های واقعیت مجازی داخل کمپانی ملحق شده اند.

در هر صورت به نظر میرسد واقعیت مجازی آنقدر کشش دارد که گوگل به سادگی از کنار آن گذر نکند و قطعا به زودی شاهد فعالیت هایی جدی از سوی گوگل در مورد ساخت لوازم سخت افزاری واقعیت مجازی نیز خواهیم بود. باید صبر کرد و دید سرمایه گزاری های عظیم ابر کمپانی ها بر روی این فناوری نوپا چگونه تاثیری بر آن خواهد گذاشت و آیا موفقیتی بزرگ برای آنها به دنبال خواهد داشت یا مانند بسیاری از پروژه ها در هیاهوی دیگر فناوری ها محو خواهد شد. نظر شما در این خصوص چیست؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید