گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ خصوصی در حوزه فناوری

0

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: باید شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ خصوصی در حوزه علم و فناوری داشته باشیم و اگر بتوانیم این نیاز را تامین کنیم رشد قابل ملاحظه‌ای خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشكی ؛ سهراب‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای خانواده فناوری شریف که صبح امروز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: پدیده نسبتا جدیدی که در کشور ما شروع شده است تشویق جوانان و فارغ‌التحصیلان برای ورود به بخش خصوصی، شرکت‌های دانش بنیان و تجاری سازی ایده‌های آنان است. از این رو باید شرکت‌های دانش بنیان بزرگ خصوصی در حوزه علم و فناوری داشته باشیم تا از این طریق بتوانیم رشد و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در جامعه داشته باشیم. 

وی در ادامه افزود: اگر جوانان نخبه به کارهایی با فناوری بالا نپردازند موجب می‌شوند این کار را در خارج از کشور انجام دهند. این کار در کشور ما جدید است کشورهای دیگر 50 -60 سال است که شروع کرده‌اند و شروع آن از اواخر دوران دانشجویی یا اوایل دوران فارغ‌التحصیلی می‌باشد.

 

سهراب‌پور بیان کرد: باید شرکت‌های نوپا در مراکز رشد دانشگاه‌ها ایجاد شوند و دانشگاه‌ها به آنها جا و فضای کافی بدهد و از آنها حمایت کنند. بسیاری از این شرکتها موفق بوده‌اند بهترین مثالی که برای این شرکت‌های رشد می‌توانیم بزنیم مراکز رشد دانشگاه استنفورد است که شرکت‌های بزرگ و شاخص فناوری دنیا در آنجا مستقر هستند. و جالب این است که دانشگاه استنفورد در هر کدام از این شرکت‌ها سهام دارد و از همین سهام سرمایه گذاری بزرگی را راه انداخته‌اند. ما نیز امیدواریم دانشگاه ما محصولاتی را مانند شرکت‌های غربی راه بیاندازد. 

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: بعد از سه چهار سال این شرکتهای نوپا یا خودشان فعالیت می‌کنند یا یک پارک علمی در بومهن که زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور است برای شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا در نظر گرفته شده است که در آنجا مستقر می‌شوند و فعالیت خود را شروع می‌کنند. 

وی تاکید کرد: به طور طبیعی موانع زیادی وجود دارد باید همه این موانع را تحمل کرد و آن را پشت سر گذاشت آن زمان است که کارهای خوبی توسط این شرکت‌های دانش بنیان رقم خواهد خورد و به محض اینکه مسائل بین‌المللی در کشور هموار شود آینده درخشانی در کشور رقم خواهد خورد. 

وی در پایان عنوان کرد: در زمینه بخش خصوصی باید رشد داشته باشیم و آن زمان است که می‌توانیم افراد را جذب کنیم. 

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/ 

لینک مطلب

پاسخ دهید