گفتمان علمی یک موضوع مهم در کشور ما/ وزارت امور خارجه از فناوری های نوین حمایت می کند

0

گفتمان علمی یک گفتمان قالب در کشور ما است و ما از همکاری های بین المللی در زمینه فناوری های نوین حمایت می کنیم.

گفتمان علمی یک موضوع مهم در کشور ما/ وزارت امور خارجه از فناوری های نوین حمایت می کند

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران، تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه در “نشست سفرا 31 كشور” در «نهمين نمايشگاه فناوري نانو» که صبح امروز در نمايشگاه بين المللی تهران برگزار شد، اظهار داشت:‌ برگزاری نشست های مشترک بین المللی تلاش مهمی برای تبادل نظر بین ایران و سایر کشورهای جهان در زمره فناوری های نوین خصوصا نانو است.

وی ابراز داشت: در دوران پسابرجام یکی از مسئولیت های مهمی که وزارت امور خارجه برای خود تعریف کرد، حمایت از طرح های علمی، تحقیقاتی و فناوری در تمام حوزه ها است.

تخت روانچی تصریح کرد: با لغو تحریم های ظالمانه ای که بر کشور تحمیل شد زمینه مناسبی برای فعالیت و همکاری ایران در زمینه های مختلف فراهم آمده است.

معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه بیان کرد: کشور ما دارای جمعیت جوان، مستعد و علاقمند به علم و فناوری است و فرهنگ علم و پژوهش در کشور ما نهادینه شده است. در حوزه دانشگاهی در زمینه فناوری های نوین و مقالات تبادل خوبی با سایر کشورها داریم.

وی با تاکید بر اینکه دولت ایران بر حوزه فناوری نوین توجه ویژه ای دارد اظهار داشت: علم و فناوری در کشور ما موضوع مهمی است و حرکت ما در این زمینه رو به رشد است و تلاش دولت و دانشمندان در تسریع این جریان است.

تخت روانچی ابراز داشت: گفتمان علمی یک موضوع مهم و  قالب در کشور ما است و ما باید به خودباوری در زمینه فناوری های نوین دست یابیم.

معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه در حال حاضر ما وارد همکاری های بین المللی شده ایم، بیان کرد: ما در دوران پسابرجام برای تبادلات علمی و فناوری آماده همکاری در حوزه علمی، دانشگاهی و تبلیغاتی هستیم و امیدواریم همکاری هایمان را با سایر کشور ها در زمینه علم و فناوری توسعه دهیم.

وی اظهار داشت: در گذشته در زمینه علم و تحقیقات علیه ایران تحریم هایی صورت گرفت که در حال حاضر شورای امنیت خواستار تعییر بنیادین در فعالیت هسته ای ایران است.

تخت روانچی بیان کرد: ما در زمینه فعالیت های هسته ای با سایر کشور ها همکاری هایی را آغاز کردیم که این رویکرد باعث پیشرفت ایران و سایر کشورها در این حوزه می شود.

معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه تاکید کرد: وزارت خارجه تحت عنوان دیپلماسی علم و فناوری وظایفی برای خود تعریف کرده است و حمایت از حوزه علم و فناوری و تسهیل فعالیت های دانشگاهی در حوزه بین المللی را در دستور کار دارد.

تخت روانچی تصریح کرد: وزارت امور خارجه نمایندگی های خود را در حوزه علم و فناوری در برخی کشور ها فعال نموده و همچنین در تعدادی کشور ها کارگروهی در زمینه علم و فناوری داریم.

وی با تاکید بر اینکه محصولات دانش بنیان خوبی در کشور تولید شده است، ابراز داشت: یکی ازابعاد در تبادلات اقتصادی ایران با سایر کشورها انتقال فناوری است،  یعنی علاوه بر تجارت، انتقال علم و فناوری نیز خواهیم داشت. کشور ایران علاقه مند به سرمایه گذاری در زمینه فناوری و انتقال ان به سایر کشور ها است.

معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه در پایان یادآور شد: وزارت امور خارجه از تمام فعالیت های علمی و تحقیقاتی حمایت می کند، گسترش این فعالیت ها به نفع ایران، سایر کشورها و جامعه بشریت است. ما باید به پیشرفت علم برای خدمت به بشریت متمرکز باشیم و جمهوری اسلامی ایران می تواند این کار را در سطح بین المللی انجام دهد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید